Mis Shanghais täpsemalt toimuma hakkab?

Hiina elanikerohkeimas linn on võõrustajaks selle aasta teisele Counter-Strike’i Makoosseisudjor turniirile. Major on tulistamismängu skeene kõige prestiižikaim üritus, mis on iga organisatsiooni ja mängija jaoks tähtsam kui ükski teine võistlus. Lisaks aule ja kuulsusele pakub ainus mängutootja Valve poolt sponsoreeritud üritus ka kõige suuremat auhinnaraha terves võistluskarussellis. Shanghais hakatakse võistlema 1,25 miljoni dollari suuruse auhinnafondi nimel.

Enne väärikale lõppvõistlusele pääsemist peavad meeskonnad aga läbima kvalifitseerumiskadalipu. Praegu toimuvatele kvalifikatsioonimängudele teenisid otsepääsmed iga regiooni parimad meeskonnad rankingutabeli põhjal ning neile lisanduvad tiimid, kes teenisid pääsmed augustis toimunud eelkvalifikatsioonis.

Mitu meeskonda unelmat jahib?

Kuigi kohti Majorile jagub vaid 24 meeskonnale, on Shanghaisse kohale sõitnud 56 võistkonda. Kaheksa Aasia regiooni tiimi, 16 Ameerikast ja 32 Euroopast.

Nüüdseks on neid alles aga vähem. Nii Aasia kui ka Ameerika eelmängud on lõppenud ning sealsed edasipääsejad selgunud. Aasiast kvalifitseerus kolm meeskonda, Ameerikast seitse, lahendada on jäänud vaid Euroopa meeskondade jaotus.

Euroopa tiimid on jaotatud kaheks, gruppidesse A ja B, mõlemas 16 võistkonda. Neist teenivad järgneva nädala jooksul Majori pääsme vaid iga grupi seitse parimat, kellest mõlema grupi neli parimat liiguvad otse turniiri 16 parima sekka. Alagruppides kohtadele 5-7 jäänud koosseisud peavad sinna jõudmiseks läbima turniiri avaringi ülejäänud maailma meeskondade vastu.

Milline on võistlusformaat?

Euroopa kvalifikatsioonimänge peetakse šveitsi süsteemis, kus edasipääsu tagavad meeskonnad, kes on suutnud maksimaalselt viiest mängust teenida kolm võitu. Võistluse algfaasis mängitakse ühemängulisi lahinguid, kuid väljalangemisi ja edasipääsu otsustavaid mänge peetakse klassikaliste kolmemänguliste seeriatena.

Igas ringis lähevad omavahel vastamisi võistkonnad, kes on varasemates mängudes teeninud samasuguseid tulemusi. Ehk esimese mängu võitnud meeskonna järgmine vastane tuleb teiste esimese mängu võitnud tiimide seast, kui järgnev mäng õnnestub samuti võita, tuleb järgmine vastane teiste 2 võidu ja ühegi kaotusega koosseisu seast ja nii edasi.

Kuna kvalifikatsioonist pääseb edasi vaid seitse parimat, kellest neli pääseb otse parima 16 sekka, peetakse võistluse viimasel päeval ka tiebreakerid nii neljanda kui ka seitsmenda koha nimel.

Millal ja kelle vastu mängib Robin Kool?

Robin Kooli kodumeeskond FaZe alustab kvalifikatsioonivõistlust pühapäeval, Eesti aja järgi kell 7 hommikul, kui minnakse vastamisi maailma 66. meeskonna Cloud9ga, kes pääsesid augustikuisest eelkvalifikatsioonist läbi ühegi kaotuseta.

Kool on kindlasti võitlustules ka pühapäeva lõunal, kui ka esmaspäeval peetavates mängudes, kuid täpseid algusaegu ja vastaseid pole võimalik ennustada.

Millised on FaZe’i lootused?

Varasemalt ühe, 2022. aastal Antwerpis toimunud Majori võitnud FaZe hoiab hoolimata enda standardite järgi kehvasti kulgenud hooajast hoolimata maailma edetabelis kuuendat kohta ning läheb kvalifikatsioonivõistlusele vastu meeskonnana, kellelt eeldatakse jõudmist nelja parima sekka.

Samas on minevik nii FaZe’i kui ka üldise Counter-Strike’i osas näidanud, et ühemängulised vastasseisud võivad tuua üllatusi ning kujuneda veidi loteriiks. Nii tunnistas eestlase meeskond näiteks aasta esimeses pooles toimunud Kopenhaageni Majoril Türgi meeskonna Eternal Fire 13:1 paremust ning oktoobri alguses toimunud IEM Rio võistlusel kohaliku meeskonna FURIA 13:7 üleolekut.

Samas kui jätta kõrvale mõningad apsakad, on FaZe viimasel poolaastal hädas olnud just maailma esiviisikusse kuuluvate vastaste vastu ning peaks paberil olema A alagrupi paremuselt neljas meeskond Natus Vincere, Vitality ja MOUZi järel, järgnevatest meeskondadest ollakse reitingupunktide poolest juba peajagu üle. Alati leidub üllatajaid, kuid kui FaZe seitsme edasipääseva meeskonna hulgast välja jääb, oleks tegemist tiimi raskustest hoolimata šokiga.

Mis juhtub pärast kvalifikatsioonivõistlust?

FaZe’i vaatest on variante on kolm.

Kõige positiivsema stsenaariumi korral jõuab meeskond kvalifikatsioonis edukalt esinelikusse ning pääseb turniiri 16 parima sekka, kes hakkavad uuesti Majori võidu nimel mängima alates 5. detsembrist.

Hea käekäigu puhul ei jõuta küll esinelikusse, kuid teenitakse siiski koht Majoril, kus hakatakse esimeste mängudega pihta 30. novembril. Nelja päeva jooksul mängitakse taaskord kuueteistliikmelises Šveitsi formaadis, sel korral aga kvalifitseerunud Aasia, Ameerika ja teiste oma alagrupi esimese poole lõpus lõpetanud Euroopa meeskondade vastu. Eesmärgiks taas kolm võitu ja pääs 16 parima hulka.

Must stsenaarium oleks see, kui kvalifikatsioonivõistlusel ei suudeta kolme mängu võita ning mängijad peavad varakult kotid pakkima, misjärel poleks ropzi kodumeeskonnas muudatused enam tõenäoliselt välditavad ning järgnevad päevad, nädalad ja kuud mööduksid kuulujuttude tähe all.

Millal ja kust võistluseid vaadata?

Kvalifikatsioonivõistluse A-alagrupi mängud kestavad 17.-20. novembrini, nendele järgneb B-alagrupp 21.-24 novembrini. Mõlema grupi esimesed kaks päeva algavad meie aja järgi kell 6 hommikul ja lõppevad orienteeruvalt kell 12, viimased mängupäevad algavad juba kell 4 ning lõppevad orienteeruvalt kella 17 paiku.

Eestlaste jaoks paljuski ebamugavatel aegadel toimuvatel võistlustel on võimalik pilku peal hoida videopildis turniiri rahvusvahelise kajastuse eest vastutava PGLi YouTube’i ja Twitchi kanalite vahendusel. Mänguseisude tekstipõhiseid otseuuendusi pakub HLTV.org.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena