Saates tuli juttu peagi oma 20. juubelit tähistava spordiala algusest, treeningutest ja võistlemisest nii Eestis kui ka välismaal.

“See on ala, kus saavad väga vähese füüsilise võimekusega inimesed mängida ehk et ei toimu mingit valikut, et sa ei sobi või sobid seda mängu mängima. Kõik inimesed sobivad ning füüsilise võimekuse järgi valitakse talle parim roll,“ ütles stuudios Margit Kasemets.

Paraspordi podcast „Tõelised võitjad“ valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

Saate transkriptsioon vaegkuuljatele:

Maikel Mõttus

Tere päevast, head kuulajad. Eesti Paralümpiakomitee ja Delfi koostöös läheb eetrisse raadiosaade „Tõelised võitjad“ ning selle valmimist toetab Malta ordu sihtasutus Eestis. Saatejuht Maikel Mõttust toetab ägedate päikseprillidega Suvi eyewear ja meie saate 2024. aasta novembri külalisteks on elektriratastool saalihoki Eestisse maaletooja ja eestvedaja Jüri Lehtmets ja Eesti Elektriratastool Saalihoki klubi esinaine Margit Kasemets. Tere päevast. No Jüri hääl peaks teile kõigile tuttavad olema, kallid kuulajad, sest tavaliselt on Jüri minu kaassaatejuht ja me koos seda asja siin veame, aga seekord otsustasime, et Jüri külaliseks jah, vahetame rollid ja Jüri saab rääkida spordialast, mida ta armastab ning ma usun, et Margit armastab ka spordiala. Ega sa täna meil muidu siin ei oleks.

Margit Kasemets

Ja ikka armastan.

Maikel Mõttus

Jah, nii et aga teeme siis otsa lahti ja saame tuttavaks ning ma küsin teilt, et milline oli teie suhe spordiga ennem elektriratastool saalihokit?

Jüri Lehtmets

Minu suhe oli suht olematu. Enamasti kooli ajal lihtsalt vaatad seal, kus teised teevad mingeid asju, teed veidi kaasa ka, aga mis puudutab meeskonnasporti, siis see oli lihtsalt rõõm vaadata oma nii-öelda koduküla Lelle jalgpallimängijaid, et sealt väike sihuke meeskonnal spordipisik sisse tuli.

Maikel Mõttus

Nojah, täna oled sa siin sellise ala eestvedajana.

Margit, kuidas sinuga lood?

Margit Kasemets

Mulle seostub spordi tegemine võib-olla kõige rohkem rehabilitatsiooniga, mida on terve elu saadud füsioteraapia aga kooli ajal minu ema väga usinalt vedas mind ujuma, sest et see on väga hea füüsisele. Et ujumine oli pikka aega minu selline spordiala. Ma olen pärit Pärnust. Pärnus tehti ka ratastool karateed. Seda me vist tegime kolm hooaega, kaks või kolm hooaega. Pärast seda kuidagi sujuvalt tuli ratastool Linetants, mis, mida võib ka natuke spordiks jälle pidada. Ma olen isegi maailmameistrivõistlustel käinud esikoha saanud. Ja, ja samal ajal kui tuli line-tants, tuli ka elektriratastool saalihoki. Et ma olen erinevaid asju teinud.

Maikel Mõttus

Erinevaid asju no ei saa põnevuse poolest jätta küsimata, et ratastoolkarate , mida see endast hõlmas, kas mõni liigutus tuleb vahel siiamaani instinktiivselt kuidagi?

Margit Kasemets

Instinktiivselt ei tule aga meelde tulevad küll harjutused, selline sissejuhatuseks hingamisharjutused, löögid ja ka enesekaitse võtted. Kasutada pole vaja olnud, aga hea on teada.

Maikel Mõttus

Ja usun tõesti, et hea on teada, kui põnev. Ega sa ei oska öelda, kas tänapäeval ka selline spordiala eksisteerib.

Margit Kasemets

Kindlasti on, kindlasti on, ma ei tea, et Eestis keegi veel teeks aga jah, ei saa kindlalt öelda, aga ma usun, et ta eksisteerib kindlalt.

Maikel Mõttus

Maailmatasemel kindlasti ja saab öelda. Vaata kui põnev, et selline ma ütleks siis praegu fifty-fifty, et väga sportliku taustaga inimene ja spordihuviline inimene, kes on jõudnud spordini võiks võtta teid mõlemaid niimoodi kokku. Mina arvan nii, kuidas teile endale tundub?

Jüri Lehtmets

Jah, et me mõlemad armastame nagu erinevaid asju proovida.

Margit Kasemets

Ja ma olen aru saanud, et Jüri on väga suur võistkonna spordifänn.

Jüri Lehtmets

Jah, see oli küll, et, et need nagu see meeskonna spordivaim, et just see sihuke üksteise toetamine ja kaasa aitab, nihkus teisele.

Maikel Mõttus

Kindlasti see on jah oluline asi, mis muudab siis selle sinu jaoks nagu kütkestavaks. Vat sportlikust aastast me juba teame, aga ma saan küsida, et mida olete õppinud ja mis tööd te teete igapäev?

Jüri Lehtmets

Et mina olen siis õppinud ülikoolis avalikku haldust ja igapäev siis nagu varem mainitud, siis teeme Maikel Mõttusega ikka podcaste. Olen Eesti Lihasehaigete Seltsi esimees.

Maikel Mõttus

Jah, ei jõua ju kohe kõike üles lugedagi, aga anname selleks üleslugemisega võimaluse, nüüd Margitile.

Margit Kasemets

Ja ma olen õppinud Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis ärijuhtimist ja samuti olen õppinud Estonian, Business koolis IT juhtimist. Mõlemad siis on bakalaureusekraad. Ma hetkel ei tööta, aga ma olen pikalt töötanud infoturbevaldkonnas erinevates ettevõtetes. Aga ma praegu olen teinud töötamises pausi ja tegelengi rohkem, nüüd siis hokiklubiga ehk Eesti Elektriratastool Saalihoki Klubiga siiani juhtis seda Jüri. Ja nüüd siis mina, et leidsin, kuna ma nüüd tööga ei ole hõivatud, siis on klubi rohkem vedada.

Maikel Mõttus

No vot, aga siis asjad muutuvad, aga tundub, et nad muutuvad positiivsuse suunas, arvestades et teil üks tähtis võistlus ees seisab, jah, selle korraldamisega ametis olete, millest me saame ju täna ta sinna rohkem rääkida. Sellisel kujul? Küsin igaks juhuks, millistes vabaühendustes te veel tegutsete lisaks saalihokile?

Margit Kasemets

Vot ma hakkan seekord ise vastama, et me oleme koos samas ühingus nagu Eesti Lihasehaigete Selts seal olema ka pikalt mõlemad olnud ja praegu on Jüri selle juht ka, aga mina olen lihtliige. Ja tegelikult rohkem ühendustes ühingutes ei olegi.

Maikel Mõttus

No mõistlik ega igale poole ju ei jõua.

Jüri Lehtmets

Noh, mina siis olen. Varasemalt olin Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liidu juhatuses, aga nüüd tulen siis vastloodud, ELIL-i Noortekogu. Et siis nii-öelda aidata kaasa, et tekiks nii-öelda noori siukseid, liikumispuudega huvikaitsjaid ka juurde ja siis kunagi varem sai siis sõbra Valeviga kaudu sihuke MTÜ nagu Iseseisvus kuubis. See on praegu sihuke veidi varjusurmas, aga aga idee oli siis toetada just sihukeste liikumispuuetega inimesed iseseisvuse liikumist. Ja, ja siis juba mainitud siis saalihokiklubiga.

Maikel Mõttus

Noh, siis on teil piisavalt vabaühendusi, juuste aktiivsetiivsed olete ja ja sellepärast teda ju meil siin olete nii-öelda. Aga üks kõige tähtsamaid küsimusi on, et kuidas on teil selle kõige juures toeks teie perekond. Kui ma nüüd õigesti mäletan, Jüri, siis sinu isa oli see, kes aitas neid mängutoole. Astusin algselt luua, kui see spordiala Eestisse tuli.

Jüri Lehtmets

Ehitada, et temast oli väga suur abi ja muidugi transpordi osas ka, et meil oli komme, et me alustasime Pärnus. Ja siis kõik, mis need kohad seal tee peale jäid, et siis me proovisime alati bussitäis korjata, et trenni minna. Et, et temast oli väga suur abi.

Margit Kasemets

Enne Jüri, et me alustasime elektriratastool saalihoki trennidega Pärnus ja sest et kuidagi oli niimoodi, et Neid huvilised hoidist Pärnus meid oli seal kolm, kolm-neli tükki, viis äkki siit ja siis Käru Jüri tuleb sellest, mis on poolel teel Tallinnasse, siis sealt Lellest Pärnu poole tulema hakates ühest ja teisest kohast võttis inimesi peale, et tulge ikka trenni, kui niikuinii sõidab. Ja hiljem, kui meie trenn kolis Tallinnasse Astangule, siis kui Jüri ja sõber Karl tulid Astangule kooli siis samal ajal tulin, mina tulin Tallinnasse ja veel teised kooli õppima Tallinnasse, et siis

Kui isa tuli ka Lelle poolt, võttis ka ikkagi nüüd Tallinna poole uusi inimesi kaasa. Niimoodi tuli meile Jüri Sikka nende teine Jüri et vist et alati Jüri isa vaatas, et teised veel saaksid kaasatud ja kohale ja kindlasti toolide parandamise, et meil, isad on selline väga oluline ressurss olnud. Kes kuna meil see elektriratastool saalihoki on ka lisaks meeskonna spordile ka tehnikasport ikkagi. Toole on vaja, nad lagunevad siis isadele on põnev neid parandada ja inimeste järgi kohandada, meil on nii, on Jürgenis Pärt olnud ka aktiivne ja kaasatud ja huviline, too oli just inimesele vastavaks teha. Aga samas on meil alati ka puudu neid inimesi, ütleme, järjest oleks juurde vaja, et kes meie toolidega tegeleks. Aga algne küsimus oli, kuidas pere toetab? Puuetega inimestel ongi see, et kuidas saada trenni ja see elektriratastool saalihoki on selline ala, mida saavad harrastada just väga nõrga füüsilise võimekusega inimesed mis tähendab seda, et sellistel inimestel on väga suur kõrvalabivajadus. Et sa ei sa mängida sama tooliga, millega sa igapäev sõidad. Et siis on vaja, kuidas ümber istuda, kuidagi kohale saada, kuidas ümber istuda, et selle, selles on väga suur roll pereliikmetel ja sõpradel või keda on võimalik abiliseks võtta. Mina isiklikult liigun ise ringi. Et sellist esmast abi ma ei vaja, aga samas, kui me käime võistlustel, siis oleks ikkagi vaja kedagi juurde. Et nüüd on sõbranna Grete, kes meil mängib, aga et tuleks nagu leida keegi, kes abistaks ka, et muidu on niimoodi kõik vaata treenerile otsa, et sina oled meil terve, tõsta mind, aita mind, et lõpuks treener ei jõua. Ei peagi tegema treeneri abistamise tööd, kuigi ta teeb väga-väga palju.

Jüri Lehtmets

Et jah, meil klubi eripära ongi, et me teeme väga palju asju ise, kaasa arvatud näiteks katsed, toolide parandamine näiteks et nii mõnigi mängija hokitooli parandamisega ametis, aga just see kõrvalabi vajadus on ka suht määrav, et kui Soomes ja mujal on sihuke isikliku abistaja süsteem hästi toimiv, siis meil on nagu pereliikmed ja sõbrad ja tuttavad peab väga palju rolli mängima.

Maikel Mõttus

Täiesti oluline ressurss siis tõesti need pereliikmed, sõbrad-tuttavad ja ma saan aru, et siin kõlas ka väike üleskutse, et oleks vaja kedagi, kes parandaks ja leiutaks neid toole, tuleks natukene nõu ja jõuga appi või kuidas?

Margit Kasemets

Ja vabatahtlikud võtame rõõmuga vastu erinevatesse rollidesse ka selleks abistamiseks, et näiteks trenni alguses kõike toolidesse saada oleks täiesti kasulikku veel üks veel vabatahtlike just nagu abistamiseks olemas. Kellel jalad kinni siduda, kellel pea või mida iganes. Jüri seadistamine mängu tooli on päris suur tegevus ja keemia siis kindlasti toolide parandamisega. Ehk töömehi ja elektroonika huvilisi. Rõõmustaksime väga, kui me, kui oleks inimesi juures. Sest et praegu meil on üks, kaks, kolm, kes jõudu mööda teevad. Aga jaa, aga samas karm või päris mitmed, kes mitte midagi ei saa teha ega.

Ei tee toolidega ehk et mida rohkem meil on uusi mängijaid või mida rohkem mängijaid, seda rohkem on vaja tegeleda tehnikaga. Seda rohkem on vaja ka.

Seda tööjõuressurssi, kes jah, abi või ka mõnes mõttes nimetatakse seda ka tasuta tööjõuks. Ta seda ei tee, ei pea tasuta, aga kui sa näed, et keegi, kes oleks huviline ja oskaks ja tahaks teha. Tehnilise parandamise ja parandamisega. Nüüd kui midagi, mis sulle tundub, siis võib meie poole pöörduda Facebookis leiab meid üles. Öelge motiivi nimi siis Eesti Elektriratastool Ssaalihoki Klubi Estonian Wolves, hundid.

Maikel Mõttus

Tõlgituna ema emakeelde, vaat aga tahangi küsida, et kust tuli mõte see sport Eestisse tuua ja kaua see Eestis on nüüd olnud.

Jüri Lehtmets

Ametlikult MTÜna vist 2005. Aga ütleme, alguse sai sellest, et 2003. aastal Eesti Lihasehaigete Seltsi jõululõunal soomlane mainis, et selline spordiala on olemas ja see haaras mu nagu kõrvu ja siis umbes aasta hiljem septembrikuus, käisime siis Soomes, mina siis minu head sõbrad, Karl ja Tanel, keda enam meie seas ei ole, aga käisime Soomes tutvumas sellega meritsi esitlemegi noorteprojekte ja see oligi siis Euroopa noorteprojekt kirjutatud nagu selle peale, et et eestlased lähevad Soome spordialaga tutvuma. Ja siis haaras meie ikkagi huvi ja siis tulime Eestisse ja alustasime siis trennidega Pärnus sihukeses väikses tantsusaalis nii-öelda.

Margit Kasemets

Ehk et Soomes väga paljud selle ala harrastajaid on lihasehaiged, nagu ma ütlesin, et seda saavad harrastada väga vähese lihasjõuga inimesed. Ja sellepärast oligi põnev, et meie sõprusühingus paljud tegelevad spordiga, et mis see siis on, et tulge, vaadake ja te saate ka. Nagu Jüri ütles, et oli kohe nagu väga lummatud poisid tulid särasilmil tagasi. Ja siis Pärnus, jah, tantsusaalis Noorusmajas. Me siis ma ütleksin, et hakkasime matkima seda.

Meil polnud algul mängutoolegi.

Margit Kasemets

Ja nendel, kellel ei olnud elektriratastool tulid tavatoolidega, ma mäletan. Ja, ja siis kraapisime vanu toole kokku ja aasta hiljem soomlased annetasid meile kuus oma vana mängutooli.

Ja 2006. aastal käisid meil ka soomlased nagu noortevahetusega vastukülas, nagu et sai väga palju põnevaid tegevusi koos tehtud.

Maikel Mõttus

Pean seda küsima, et kas mõni nendest originaaltoolidest, millele te saite, teeb ka täna veel tööd või on need kõik auga pensionile saadetud?

Margit Kasemets

On küll minu arust paar paar raami on sellesse, et siis võib-olla isid.

Jüri Lehtmets

Kaevata, et siis leiab ikka, et on olemas küll jah.

Maikel Mõttus

Nii et siis arvestades, kui kaua see tegevust siin käinud on, võib öelda, et järgmisel aastal saab ametlikult aastat. No loodame, et juubeliaasta toob ka mingeid häid tulemusi, kindlasti, aga äkki mingeid põnevaid üritusi, mis seda spordiala veelgi lahendaks inimestele, ma loodan

Margit Kasemets

Ja aga ma, kui nüüd sellest 20-st aastast kiiresti tulla oleviku, et see on päris hämmastav, et selline klubi on vastu pidanud aastat ja seda me oleme saanud teha paljuski. Kui peamiselt. Väga pikalt oli Hasartmängumaksu Nõukogu projektide toel. Et sealt saime oma põhihoo ja trennide raha, aga samuti ka tehnika parandamiseks. Siis viimastel aastatel paraolümpiakomitee toetusega ja ka väga suur abi on väga oluline abiline on olnud Invaru sponsorlus. Läbi Eesti invaspordi liidu, et niimoodi saame me oma tehnikat arendada, et lihtsalt niisama koos käia ei saa, et, et selleks on ikkagi abiõe ja erinevatel võistlustel osalemiseks. Oleme me ka hooandja kampaaniaid teinud ja kasutanud neid.

Maikel Mõttus

Ja mul tuleb meelde küll, ma olen isegi teie Hooandjasse soola ja tal on suured tänud, et see läks tookord, te läksite ju kuskile?

Margit Kasemets

Ma arvan, et me siis läksime ka Soome

Maikel Mõttus

Ja arvatavasti.

Jüri Lehtmets

Kohe alguses pidime niimoodi, et et soomes käia tegema Hooandja kampaania, et, et rahad kokku saada, aga nüüd on meil natuke lihtsamaks läinud, et Eesti paraolümpiakomitee kaudu saanud siis rahasid et Soome liigas osaleda. Et anda halduskoormust natukene vähemaks võtnud.

Maikel Mõttus

Sest siis oleme täna kõik siin ikka õiges boot, kes tegelikult ei ole, ei ole valesse kohta läinud.

Margit Kasemets

Ja ma kohe täpsustaks ka ära, et mis, milles mis, millest me räägime, et Soomes käime, et kuna me oleme Eestis ainukene klubi ja ainukene võistkond, siis pole kellegagi võistelda, et selleks, et võistelda ja soomlased on meil lähedal, seal on palju võistkondi ja pikalt teadsime, et nendel on oma meistrivõistluste sari. Ja pikalt kaalusime sealtpoolt siit poolt ja lõpuks saimegi ühisele arusaamisele, et võiksime seal osaleda. Ja siis põhjust ongi siis Soome-Eesti ühisliiga elektriratastool saalihoki meistrivõistluste ühisliiga. Ja me oleme käinud nüüd viis aastat või. Või ma ei vaadanud seda järgi.

Jüri Lehtmets

Üheksa vist või äkki või? Jah september oli esimene hooaeg meil Soome liigas.

Margit Kasemets

Ja ja soomlased väga rõõmsad, et me tulime sellepärast, et oli värskendav, et üks võistkond oli juures. Et muidu sa tunned kõiki, tiime nüüd vibra, oleme meiega rutiiniks muutunud nende jaoks. Aga, ja üks aasta pidasime ehk lõputurniir peeti Tallinnas. See oli siis esimene kord, kui me korraldasime ise turniiri. Ja nüüd siis üle pika aja olid soomlased valmis taas tulema. Eestisse Tallinnasse külla, täpsemalt peame võistluse Tabasalus, Tabasalu koolis.

Maikel Mõttus

Tabasalu koolis, aga mina mäletan, et oli Kalevi spordihallis, on mul õigus? Oli ja mina käisin neid vaatamas. Oige tere, täitsa põnev vaatamine oli nii palju, kui ma mäletan, et täitsa hoogne teie mäng, kui seda kõrvalt vaadata, täitsa ikka juhtub asju.

Margit Kasemets

Aga nüüd võib jälle tulla meid vaatama nädalavahetusel, mis on tulemas. -17. November. Hommikupoolikul kella 10-st hakkab. Laupäeval peaksime mängud kella neljani välja. Pühapäeval lühemalt kella üheni.

Maikel Mõttus

Mäng ei ole veel selge, nii et kes soovivad minna vaatama, mis elektriratastool saalihoki on, et sellest lihtsalt aru saada või endas huvi sütitada, siis palun Tabasalu, ootab teid ja 17. November.

Margit Kasemets

Tabasalu koolis algklasside majas on meie võistlused ja mitte lihtsalt vaatama, vaid ka meile kaasa elama, kõigile kaasa elama. Et oma Eesti tiim võistleb Soome tiimidega.

Maikel Mõttus

Väga vahva ja loodan, soovin teile isiklikult suurt edu ja loodan, et läheb ainult ainult hästi nii võistluslikuga korraldusliku poole pealt, sest mõlemad on olulised. Nii jälle. Oota, aga me oleme palju rääkinud, et tehniline sport ja ratastool on oluline. Aga siiski tuleb küsida inimeste käest, mis on antud spordis see, mida inimene peab teadma tegema ja milliseid isikuomadusi on vaja püsida selle juures. Nii kaua nagu teie seda teinud.

Jüri Lehtmets

See ongi see treeningkoht, spordi, nii-öelda need toolid ja siis mängijad on ka väga oluline aspekt, et kuidas neid üldse meelitada, sinna esialgu. Tihti on kõige raskem koht see, et kuidas ta esimesse trenni saada. Et väga tihti on niimoodi, et kui ta oma selle esimese trenni ära käib, siis, siis ta talle hakkab meeldima, hakkab käima. Aga isikuomaduste puhul? Võib-olla ongi see sihuke huvi areneda sportlikult.

Maikel Mõttus

Et inimesed saavad siis valida, kummal poolel nad nii-öelda teie hulgas on?

Margit Kasemets

Ma täiendaks siia, et iseloomu moodustama, et see, ma ütleks, et oluline on kannatlikkus. Et kui on tegemist meeskonnaspordiga, sa üksinda ei saa kõike teha ja sa pead arvestama teistega kohanema teistega kohanduma. Ise kohanduma teistega ja võib olla ka teisi innustama või rahustama. Et kui kõik see üksteisega koostoime koostoimimiseks ei saa olla närviline, et tulema, ma ma ikkagi üpris kannatlik. Et kui on väga individualistlik iseloom, et siis sellisel inimesel on raske olla. Sest et meeskonnas ja väljakul on erinevad rollid. Erinevas mängija võimekuses ja arenguetapis saab mängida nagu erinevates rollides, et just toored ja algatavad ründajad. Ma tahaks palliga mängida, võtaks selle veidra võt lüüa, aga, platsi peal on ka kaitsepositsioonid. Väravavaht on sellised, abistavad positsioonid. Et, kui on selline vaba mäng, siis kõik ta nagu palli peal, aga tegelikult pead tegema selliste ettevalmistavad tööd kaitsetööd ja siis peabki aktsepteerima, kui treener ütleb, et, et see on sinu roll, see sa pead olema selle koha peal. Ehk et selline koostöövalmidus on oluline kannatlikkus, aga samas ka initsiatiivikus, iseseisev mõtlemine. Ja.järjepidevus ka, et tulemused ei tule kiiresti, peab olema kannatlikkust, harjutada, tahtmist harjutada. Ja tahtmise initsiatiivikuse ka, et ma püüan saada paremaks ühes ja teises lõigus.

Jüri Lehtmets

Ja, ja kui ei tule juurde, et siis meil on nii, et esindatud kahte liiki mängijaid, vahendeid, et mina näiteks mängin siukese t-stickiga, mis käib siis tooli ette, et sulle teekujuline laba. Et siis sellega saad nii-öelda ründajatele teed või siis kaitsetööd ka, et ja siis on tavaline saalihokikepiga, millega saab siis rohkem manööverdada ja toimetada.

Siis tulebki sihukeses kahes rollis olla, et noh et ma ise on väravavaht, et värava ei puhul, on see võib-olla eripära, et sul on vastutus hästi suur, et sina oled sa viimane element enne värava löömist, et siis sa pead väga palju nagu jälgima seda.

Margit Kasemets

Ma ütlesin ennem ka, et see on ala, kus saavad väga vähese füüsilise võimekusega inimesed mängida ehk et ei toimu mingit valikut, et a sa ei sobi seda mängu mängima, et kõik inimesed sobivad ja siis selle siis füüsilise võimekuse, järgi valitakse talle parim roll. Et lisaks, et Eestigi mängijale, et see, kes ise käsi kosutada, sellel on siis tooli küljes t-stick tema saab siis sellega juhtida palli ja nagu kaitsmängija siis see, kes praegu hoiab näiteks mina, mind saab nimetada nõrgaks käeks, et ma ei löö selliseid tugevaid lööke. Mis tähendab seda, et ma ise olla see esiründaja. Et kes kui tugevasti peale lööb ja sellega võivad teised arvestama ka, et et kui mulle söödetakse ja mine, ise arvestavad, mine ei kujutaks ette, et ma teise platsi otsa suudan palli sööta ja siis on tugeva käega mängijad, et nemad on siis need põhilised ründajad.

Jüri Lehtmets

Talvist seda olukorda aitab võrdsustada see, et võistlustel on nagu sihuke punktisüsteem, et näiteks t-stick on üks punkt.

Margit Kasemets

Ja et mu mõte oli see, et kõigile leitakse roll ja siis kõik peavad üksteisega arvestama, kes mida suudab teha. Ja nende võimekustega kombineerima mängu.

Maikel Mõttus

No siis, teil on üsna ü põnevalt kõikuma, seda kuulan mul. Mul tekib silme ette üsna vahva pilt, et nagu kõik see, mis teil varustuses on, jah. Ja kuidas te ennast jaotate, täiesti siuke põnev asi, mida soovitan inimestel oma silmaga vaatama minna. Ja loodan ise ka äkki sinna jõuda sel nädalavahetusel võistlete, et näha veel kord seda tehnilist imet ja, teie tegemist siis oma oma silmaga pealt. Oota, aga ma küsiks teilt, et kuidas näeb siuksed trenn välja teie jaoks, et nagu te ütlete, võistelda pole kellelegagi kellelegi vastu treenida ka? Ei ole veel üksteisest, kuidas, teil sellega on?

Margit Kasemets

Ei, no treenime üksteisega, et meid on. Meil on praegu mängijat, et see on. Täpselt kahe võistkonna jagu alati ei ole kõik kohal. Aga et kui kõik on kohal? Mängijad nagu kõik on 11, seal on kõige rohkem vist olnud, et on ka olnud seda, et kõik juba platsil ära, et siis me oleme teinud kolm võistkonda natuke väiksemas koosseisus, et siis oli miniturniire teinud, aga. Äkki, et trenni saame hästi teha. Lihtsalt võistlus, põnevust ei ole, et meil ei ole kahte tiimi kui sellist ei ole. Et on kõik meil üks Estonian Wolvesi tiim ja siis võistlustel valitakse, kes, kelle vastu ta millise võistkonna vastu, kes väljakule lähevad. Aga kuidas trenn välja näeb, on see, et kõigepealt tuleks kohale need, kes saavad, ise läheb, võtavad oma tooli juba hoiupaigast. Need, kes ei saa, ise, toovad hooli, nendel kas on abiline või siis tree, nagu ütlesime, treener sõõrenud juures teeb meil väga palju abistamistööd ka. Et nendele siis tuuakse toolid, tõstetakse nad ümber. Ja see ongi üks küsimus, et nii, nii, kes täna trennis on, kas meil on piisavalt abilisi, et tõsta ühte ja teist veel ümber?

Ehk et see alguse sebimine toolidesse saada siis tuleb väljakule väljak üles jääda. Meil on eraldi soli elektriratastool, saalihokipiirded väiksemad, madalamad, väiksemad.

Jüri Lehtmets

Teil võib olla reeglite poolt siis eripära ongi see, et et reeglite kohaselt ei tohi üle sentimeetri pall üldse tõsta, et siis sellepärast ongi ka ported nii kõrged.

Margit Kasemets

Jah, aga et siis kõik, kes saavad abistada, panevad väljaku valmis siis toimuvad harjutused vis, treener ette näinud iseseisvalt harjutamised ja siis organiseeritult. Ja sõltub, mis treener on meil välja mõelnud, et kas mingid olukorrad läbimängimist või siis kõige lõpus on ka sellised ikkagi nagu, et siis otsustatud tiimidega, et üksteise vastu mängimine.

Maikel Mõttus

Ja siis on kõik ikka väga, väga läbimõeldud ja noh, kaua sihuke asi aega võtab, teie üks trenn tavaliselt.

Margit Kasemets

Trenniaega on meil kaks tundi, aga. Ja et võib-olla nagu natuke alguses natuke lõpust ja sihuke pool tundi läheb küll Sibimise peale, nagu alguses lõpus ja siis trenni jooksul tuli lõpus, selgub, et mis toolidel jälle midagi lagunenud. Mis vajab parandamist, kes saab parandada, kes kes mida järgmine kord kaasa võtma?

Maikel Mõttus

Et siis on tegemist omajagu, et trenigagi ühele poole saada, aga ta ikka saata. Ma saan aru, et igal nädalal.

Jüri Lehtmets

Viimasel ajal suurim muutus oligi, et püüdsime treeningsaali vahetama. Et me praegu teeme siis neid nii. Mahtra põhikoolis.

Margit Kasemets

Ehk et meil on väga hea meel, et me Mahtra põhikool oli valmis Meie jaoks vajalikke kohandusi tegema ja kõige, kõige olulisem meie jaoks on see, et seal on olemas hoiuruum meie toolide hoiustamiseks, see oli. See on meil väga suur väljakutse, et pallisaale, kus trenni teha, leidus küll isegi ligipääsuga. Aga neid kohti, kus hoida elektrirattastoole neid ei ole, et neid on väga vähe ja see on suur peavalu, et kus neid hoida, neid on meil juba kogunenud tükki või kõikjal kohal, seal.

Jüri Lehtmets

Et siis me olemegi, need olid niuke hirm kuskil? Jah. Et, et, et sul mahtlasena neetud nagu jääb, nagu need hoiustamisvõimalused, et paremini ei olnudki.

Margit Kasemets

Ja näiteks soomlased nendel ei ole kuskil saali juures, et me oleme uurinud, kuidas see teil siis see trennis käimine käib, et nendele on kõigil olla sporditoolid kodus ja kuidas nad käivad trennis, on see, et nad käivad sporditoolidega trennis, et lähevad kodust selle mängutooliga aga nendel on ka olemas hoiustamisvõimalusi, et meie kodud nii väikesed ja kõik, kelle kõigil ei ole ka võimalik, nagu. Elektriratastool, kuidas kuskil hoida, et

Ei jah, kõike, kõikidele elektriratastoolga või et osad kasutad ainult trennis käies tooli? Mitte ehk et jah, võib-olla meil on pooled mängijad on sellised, kes on igapäev elektriratastools ja pooled ei ole. Et pooled on siis tavaratastool kasutajad või ja mõni on kõndijagi.

Maikel Mõttus

Aa, ja lausa nii et siis saame üsna üsna hea ülevaate sellest, et tuleb siis välja, et see on üks põhilisemaid muresid. Üllatavma ei oleks seda nagu arvanud.

Jüri Lehtmets

See on nähtavasti murekoht, et me tõesti imestan, kuidas teised saavad, et murrame siin näiteks Hollandis võistlustel käinud, seal on samamoodi, et tulevad oma toolidega trenni. Ja Hollandis on huvitav see, et seal nagu riik näiteks rahastab ka nende hokitoolide soetamist, et mis poole võrra või midagi.

Margit Kasemets

Jah, poole võrra pooles maksis kinni, et meil. Meil spordi tooli mingil moel, mitte mingil moel nagu abivahendit hankida ei saa. Et need, meil toolid on, kõik klubi omad ja siis sponsorrahadega või projektirahadega hangitud ja kas valdavalt ju ise ehitatud ja ümber ehitatud, et niimoodi kokku komplekteeritud. Kui päris valmis toolist siis kallis.

Jüri Lehtmets

Jah, see on küll huvitav, et näiteks no nii-öelda meie soomlased nagu ehitame neid toole nagu ümber, aga mujal Euroopas nad ostavad lihtsalt tehasest selle tooli.

Margit Kasemets

Ja kui need hinnad on väga suured, et kas nüüd on kõige odavam mingi ja seal kanti?

Maikel Mõttus

Korraliku sõiduauto hind ju selles suhtes küll. Et päris pöörane hinnaskaalaga, kuidas sa saad niimoodi, ütled teema pidingi küsima, aga nüüd saime siis kõik targemaks.

Margit Kasemets

Need on meie toolid nii kallid, ei ole, aga ühe tooli hind kuskil 2500€ kanti on. Ja nagu ma ütlesin, et klubi toolid, et kui keegi tuleb, siis meil mõni varutool on mitte see kõige ägedam. Et algul siis uued mängijad peavad leppima nende toolidega, mis saadaval.

Jüri Lehtmets

Tarkus, võib-olla mõningate ongi keeruline, kuidas sellega mängija kõige paremini just kohandada, et ta elektriratastools, püsiks ja oleks mugav mängida.

Margit Kasemets

Ja et tegelikult kui tulevad uued huvilised, et see kõige suurem mure ongi meil, et see ära ei heituks, sellest kehvast toolist aga ei saa kohe anda uuele mängijale, kui me ei tea. Ka inimene ise ei tea, kas ta jääb käima. Kas teda huvitab seal, et see on liiga kallis väljaminek inimesele sobiv tool tekitada? Ehk et kui on näha, et inimestel huvi on Areng toimub, et talle meeldib see ja ta tahab olla ka tegeleda, siis hakkame otsima võimalusi, et temale vastav tool tekitada.

Maikel Mõttus

Nii et individuaalne lähenemine on täitsa olemas, aga püsimist on vaja, et kui olla natuke sooviga ja tegutseda piisavalt kaua, siis saab täitsa asjaliku tooli endale, millega sportida.

Margit Kasemets

Ehk et algul tuleb taluda ebamugavusi ja endale selgeks teha, et kas võiks olla asi, mis mulle meeldib.

Maikel Mõttus

Just no oleme varustusest rääkinud, aga lähme nüüd nende vahvate võistluste juurde, mis meil tulemas on ja milleks me siin täna siin saates olema, ma küsin, et mida te nendelt võistlustelt ootate ja kaua te olete nendeks valmistunud?

Margit Kasemets

Võistlustelt ikka ootame, et me suudaksime ise hästi esineda ja ka võistelda. Loomulikult ootavad Me võidaksime kõik mängud. Mäng on meil. Me ise vist kuus mängu või viis. Aga korralduslikult loomulikult et kõik õnnestuks. Praegu on väljakutse, kuna me tõesti ei teinud seda üritust Kalevi spordihallis, vaid Tabasalus siis kuidas transportida logistikat, kuidas transportida laevadelt nii-öelda jala tulevad mängijad Tabasallu tagasi, et sellised väljakutsed? Et nii kui nagu linnast väljas teha on, siis. Uued nagu ülesanded, probleemid lahendada, muid väljakutseid lahendada. Me siin hellitasime mõtet ka teeks rahvusvahelist turniiri ja siis see ongi praegu hea harjutus. Kuidas lihtsalt soomlased on nagu lähedased ja tuttavad juba. Aga Ma usun, et suures plaanis kõik laabub. Me ka korraldame loteriid seal, et niimoodi oli hea võimalus ka teenida tulu klubile, et ikkagi ei toole parandada ja parandada ehitada. Samuti ei on vaja korraldada kohvikut, et terve päeva jooksul mängijad, kellel oleks Võimalik ka süüa-juua ja ka külastajatel oleks midagi võtta. Selleks on tiim moodustatud, sõbrad tulid appi. Aga kõik need kokku välja tuleks, ajab veel toimetamistega, ma usun, et tuleb välja ja kindlasti. Väga rõõmustav, kui tulevad meile kaasaelajad, jäävad, et ja võimalikud uued huvilised, et see on väga-väga hea võimalus tulla vaatama, kuidas just selline võistlussituatsioon on see, mille nimel nagu harjutada.

Maikel Mõttus

Mille nimel harjutada uute huvilistega. Mul tekkiski küsimus, mis jäi mulle pähe põrkama. Et kas te sellel aastal või eelmisel olete saanud mõne täitsa uue inimese, kes on praeguseks teiega jäänud ja toimetab.

Margit Kasemets

vist ei ole tulnud. Eelmine eelmine sügis tuli teine. Aga meil on olnud neid ikka, kes on käinud, ei ole jäänud. Ei või tõesti, et see ei sobi. Aga mõni on ka lõpetanud selle spordialaga tegelemise, et inimestel huvi tuleb või läheb, et see on ka loomulik.

Maikel Mõttus

Nojah, peaasi, et on spordiala, mis on olemas ja mis tahab, pöördub tagasi, kes tahab, avastab selle täiesti nullist enda jaoks hakkab toimetama.

Margit Kasemets

Ja kuna tegemist puuetega inimestega, siis aeg-ajalt. Tervis on see, mis inimesed eemale jätab, aga ja siis, kui on jälle paremini, siis tulevad tagasi. Et see on väga vahva.

Jüri Lehtmets

Et jah, et meie oleme nende jaoks nagu olemas, et kui huvi tekib, siis uudistada.

Margit Kasemets

Ehk et selles ja see ongi vahel ka väga suur on, meil on olnud hetki, kus on väga suur väljakutse olnud. Et mingi hetk on see, et meil on nii palju mängijaid juba kahe võistkonna jagu ja mingil hetkel on see, et tuleb minna võistlustele ja üks on rivist väljas, teine rivist väljas. Et meil ei ole spordivigastused, olid lihtsalt nagu tervis. Tervis ei ole sellel hetkel sellises vormis, et võistlustele minna, et on ka neid hetki olnud. Ehk et seepärast on hea, kui ikkagi nii-öelda varu oleks või pink oleks pikk.

Jüri Lehtmets

See on siuke balantseerimis akt onju et, et tool oleks olemas, mängijad oleks olemas ja saal ja siis, kui sa need kõik kolm ilusat kokku saad, siis on nagu võimalik asju ajada.

Margit Kasemets

Noh, aga võistlustel käimiseks lisaks saalil on see, et me alati peame kombineerima, et mis transpordivahenditega minna, et ma ütleks, et meie mängijad ise on suured sponsorid, et need, kellel on bussid näiteks Jüril needki on invabussid, et need on väga olulised. Panustajad meie võistlustel käimist seda, et, kuidas ikkagi need elektriratastools inimesed saad kuskile antud juhul Soome mingisse punkti, aga iga kord, kui ma ütlen, et läheks Euroopasse mängima. See on väga suur väljakutse, kuidas elektriratastools mängijaid.

Viia välismaal võistlustele.

Maikel Mõttus

Aa, et teil on siis nii-öelda püha kolmainsus, on saal, mängijad, tool, aga teie neljas logistika.

Jüri Lehtmets

Jah, see on tõesti tõeline väljakutse, kuidas mängud olid mängijat sinna ühte punktikohale ajada?

Margit Kasemets

Selle väljakutse sisu on see, et neid invatranspordivahendid ei ole palju ja kui on ja siis kui ka on, siis kui veel juurde rentida, siis on päris palju läheb maksma, ehk ei saa võtta, et võtame ühe auto, istume kõik autosse, vaid meil on, et inimesed elektriratastools, et see on eritransport. Ja siis neid sport siis on, kui autojuhti vaja ja nii edasi, et üks on see võistlus, kes harjutamine, aga võistlustele jõudmine on täiesti eraldi sport.

Jüri Lehtmets

Et sa üldse tõsine ülesanne, et kuidas seda kõik kordineerida. Kordajad.

Maikel Mõttus

No tundub küll jah, et näed, võistlustele jõudmine on omaette sport.

Jüri Lehtmets

Aga noh, samas on need võistlused nagu põnevad, et sa näed nagu teisi mängijaid näiteks hiljuti oli. Just sai läbi elektriratastool saalihoki MM, EM-Euroopa meistrivõistlused. Ja väga põnev oli vaadata Nendest võistlustelt, nii mõnigi tuttav nägu oli, kellele kaasa elada.

Maikel Mõttus

Nii et tasub ikkagi võistlustel olla. Vaata, jäi siin kõlama lause, et osad inimesed on seal sportlaskarjääri lõpetanud. Mida teie mõtlete, kui te selles sportlaskarjääri peaksite lõpetama, mis te edasi teete, hakkate treeneriteks või mis te ideed on?

Jüri Lehtmets

No iseenesest, olles sellel alal on nagu mängijana sa saad nagu platsi peal hakkama, siis võid väravas olla. Aga peale seda tegelikult on nii-öelda need korraltuslikud võimalused ka.

Margit Kasemets

No meil lisaks võistlustele on, enne võistlusi toimub meil esmakordselt elektriratastool saalihoki, kohtunike koolitus ja me lähme ka sinna ise osalema. Sest et sa saad olla ka kohtunikuks ratastools. Et see, mitte küll enda mängudele, aga see on nagu üks variant, et kui enam nagu ei ole selle vurtsu, et võistelda, siis kohtunikuks olemine on üks võimalus. Ja sama ja lisaks siis rahvusvahelises organisatsioonis on ka sellised kogud, et nagu nõu on nõuandev kogu ja järelvaatav kogu, et olla seal konsultandiks. Aga ma mõtlen, ma ise väga ei peaks ennast. Ei identifitseeri, sportlase näed, et see on selline väga hea hobi muidugi võistlemine. Et kui, ma enam ei peaks saalihokit tegema, siis ma arvan, et ma teeks. Võib-olla puhkan, võib-olla teeb midagi muud. Et ma, see ei ole kogu minu nagu elu sisu, kuigi praegu ma teen just selle klubi juhtimisega klubi asjaajamisega rohkem. Et kui ma ei peaks seda enam tegema, siis oleks lihtsalt vahvat vaba aega sisustada.

Maikel Mõttus

No see on ka lubatud ega keelatud, leiame.

Jüri Lehtmets

Ma ise olen, kuna ma olin meeskonnaspordiga olen tegelenud, siis ma proovin läbi siis boccia seda inviduaalselt värki nagu endas, nagu arendada või. Aga jah, see nii-öelda selles hoki ringkonnas, karjäärivõimalusi tegelikult on.

Maikel Mõttus

Nii et saab laieneda päris igasse suunda, et et tulevik ei peagi olema ilma sellega spordi alata. Kokku puuteta.

Jüri Lehtmets

Jah, võib nii öelda sest grupina peame seda ka oluliseks, et. Erinevate mängijate vaheline kontakt aitab neid mängijaid ka edasi arendada, et innustab võib-olla tegutsema rohkem, et vaatab, et tiivad endasugune, teeb suuri tegusid. Miks mina ei või sedasama teha?

Maikel Mõttus

Jah, et see võimalus on ju on ju täiesti olemas. Vaata, küsin teilt, et kui see tulevik on tulemas ja oleks vaja neid mängijaid, kes mängiks kuidas te noori meelitada enda juurde?

Margit Kasemets

Me lapsi ma arvan, et kõige tähtsam on lihtsalt olla nähtaval. Meie vast see on päris palju huvi tundnud, et kui me varasemalt tegime trenni Sõle spordisaalis, siis see oli päris nähtav koht ja siis seal ukse vahel päris palju piiluti ja, ja meie poole on pöördunud erinevad õpetajad, tahaks lastele seda ala tutvustada, et Ristiku põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja liikumisõpetaja siis tõi oma lapsed sinna Mahtra põhikoolis. Me olime kogukonnapäeval enne kooli algust ja päris palju lapsi, siis proovisid elektriratastool. Nüüd veel huvilised, tahaks tulla trenni vaatama. Et meil võib-olla see graafik päris tihedaks, kui meil trennis külalised, millal trennis noh, et kuidas saaks piisavalt ka trenni teha. Et Ma arvan, et just see nähtavus on oluline ja mitte nagu isegi ei peale nähtav. Ütleme, et me ei pea otsima kindlasti neid puudega noori, et ka see teised teavad, et selline ala on olemas siis, kui nad satuvad kellegagi kokku, saavad öelda kuule, kas sellisest asjast kuulnud.

Jüri Lehtmets

Et meil mõni näide isegi olnud, et just niipidi, et nii-öelda mitte puudeline teab, seda poolt ei ole, vist, on aidanud nagu muuseas ma puutega sõpra nagu innustada ja kohale tuua ja et, et ta nagu prooviks järgedest tihti. Piisab sellest, et ta ühe korra järgi seda ära proovib. Et, et see on hästi oluline, et ta selle maitse nii-öelda suhu saaks.

Margit Kasemets

Et ja, ja siis, et me oleme alati püüdnud ja võimalused olnud kaasas, kui Eesti Paraolümpiakomitee teeb selliseid avatuid avalikke üritusi, tutvustusüritusi, et see, et seal olla, kohal näidata ja nendest reaktsioonidest oleme saanud mängijat. Ma tean

Jüri Lehtmets

Jah, on küll, et näiteks seal oli see A Le Coq Arenal paraolümpiapäev. Ja sealt me saime ikka , mängija nagu jutule, et tuligi proovima.

Maikel Mõttus

No siis on see ju põnev ala, millel on täitsa edukat tulevikku paista, et kui teie enam eest vedada ei viitsi, siis ja tervislikel põhjustel ei saa näiteks siis on neid soovijaid küll, kes tahavad toimetada.

Margit Kasemets

Oota, et ma ütleksin, et need on erinevad asjad, kas mängimine või eestvedamine on täiesti erinevad asjad. Ehk et ma arvan, et enamus huvilisi ongi, tahaks mängida. Ja alati on väga tervitatav, et kui ta oleks ka kaasa lüüa organiseerimises ja see initsiatiiv tervitatav, aga ma ütleks, et, see, et on palju mängijaid, ei tähenda, et on eestvedajaid.

Maikel Mõttus

Vaevani kirja A vot selline ta tasakaalukõver.

Jüri Lehtmets

Et mängida nagu tahaks, võistlusele tahaks ka minna, aga korraldustöös osaleda nii varmad ei olda.

Margit Kasemets

Ma ütleks, et aktiivsete inimestega on see, et kui nad aktiivsed ühel alal, siis need on ka paljudel aladel ehk et paljud meie seast õpivad ja töötavad äkki, et seda energiat ei ole, et panna veel ka ühe ühingu juhtimisse. Et see on selline väljakutse, et trenn on selline füüsiline tegevus, mis on väga hea tervisele. Kui sinna juurde veel panna seda ühingu juhtimist siis võtab päris palju energiat, et ma nagu ei, ei ütleksid, et need inimesed ei viitsi või ei taha, et et seda energiat ei pruugi olla nii palju.

Jüri Lehtmets

Tihti on see nagu trenne on ka siuke energia lakks enne töönädalat.

Margit Kasemets

Jah, ehk et kui ma teen neid, tegelesid asjadega töö kõrvalt, siis oli väga, see oli kurnav, et ma väga mõistan neid, kes, Mul on väga mõista seda poolt, et sa oled terve päev tööl või õpid, siis ei ole aega või ei ole energiat tegeleda mingite korraldustega, et kuidas minna reisile ja kuidas mingi tool remonditud saaks.

Maikel Mõttus

Et saatan peitub ikkagi detailides. Oot, aga ma saangi teilt põneva jutu lõpetuseks küsis, et mida te tahaksite veel omalt poolt öelda, et inimesed jõuaksid teile praegu sinna, tulevad talle võistlustele ja tulevikus teie juurde?

Margit Kasemets

Ma ütleks, et see meil on väga unikaalne spordiala selles mõttes sellepärast, et tõesti väga vähese füüsilise võimekusega inimene saab seda harrastada. Et kui sa, kui on võimeline kuidagigi elektriratastool juhtima, siis juba saab seda spordiala harrastada.

Jüri Lehtmets

Jah, et kui välismaalt ka siis on tihti nii mõnigi väike selline, et et kui pea küljest ära võtta, pea lihtsalt kukub, nagu ta on platsi peal, siis ta on ikka tõsine, mängija.

Margit Kasemets

No Jüri meil hingamistoetava aparaadiga platsi peal nüüd et see on võimalik siis et tegemist on tehnikaspordiga, et see on päris äge kiiruse peal, et tegutseda. Ja tegemist meeskonnaspordiga, ehk kõik see kokku ta on vaevalt et selle, ma arvan, et see on põhjus, miks ikkagi, et inimesed on ka väga kaua piisavalt päris kaua meiega koos olnud. Et see kiirus ja.

Maikel Mõttus

Kui suur see kiirus on, mis inimesi võiks ahvatleda?

Margit Kasemets

Lubatud kiirus on 15,2 15,6 kilomeetrit tunnis.

Jüri Lehtmets

Kui me võtame arvesse, et siis on sul nagu kaheksa elektriratastool platsil, siis neid ei ürita neile blokkida ja etapid stada, et nats, kujutate ette, et kilti tunnis seal on ikka päris hull.

Maikel Mõttus

Jah, seda küll. Jah, aga seda põnevam on kindlasti need.

Margit Kasemets

Ta on füüsiliselt ikkagi väga palju annab, sest et kui sa kiire tooli peal pead enda keha hoidma. Kiirus ei ole nagu ta ei ole ainult kiirendusvõistlus, vaid see on ikkagi. Sa pead platsi peal kohta otsimas pidevat pöörded, pidurdamine, kiirendamine, et see annab kehale väga palju. See koordinatsioon teiste mängijatega ja.

Põnevus tulemus. Ehk et võimalikud mängijad on kindlasti joodetud, võimalikud huvilised, et kuidas mänge välja võib näha tulla võistlust vaatama ja ikkagi ka need, kes tahaksid tehnikaga tegeleda, et oo päris põnev asi, et ma võiks teile appi tulla küll kõiki kõiki huvilisi ootama.

Maikel Mõttus

Ja nüüd kordame siis üle kuni 17, november Tabasalus, öelge seal kooli nimi.

Margit Kasemets

Tabasalu kooli algklasside majas Kooli 7.

Maikel Mõttus

Väga vahva saate minna kaasa elama saate minna uudistama neid põnevaid kilomeetrit tunnis välja võtvaid mängu rattastoole.

Jüri Lehtmets

Trenni huvi on, siis võite lihtsalt kirjutada.

Maikel Mõttus

Jah, Eesti hundid, Estonian Wolves ootavad uusi liitujaid ja huvilisi ja abilisi, et oma tegevust edukas oma edukalt jätkata peaaegu aastat juba teinud olete? Jah, just. Aga mina tänan teid tänase saate eest ja loodan, et hoiate eelseisvatel võistlustel siis Eesti lippu kõrgel nii korralduslikus kui võistluse aspektis. Ja teie siis eesti huntide rind on pärast medalitest kuldne. On seal ikka kuldmedal, sa kõige parem, eks ole, muidugi ei, ost on ja saate, saate siis uhked olla selle üle, mis te ära teete, mõlemat? Mõlemat pidi. On teil veel mõningaid mõtteid lõpetuseks.

Margit Kasemets

Sa just tehke sporti ja toetage oma puudega tuttavaid ka sporti tegema.

Jüri Lehtmets

Jah, et kutsuks tõesti, et et innustage siis enda tuttavaid ja kui mõni pereliige, kes pole endale veel spordiala leidnud, aga huvi on, siis see on üks võimalus.

Maikel Mõttus

Jah, üks suur huvitav põnev võimalus midagi kindlasti huvitav teha ja väga huvitav vaadata, niiet minge kindlasti ja saate omale põneva järgmise aasta võib juba varsti-varsti seda öelda selle aasta kohta, vat aga meie saame täna öelda, et Tõelised võitjad podcast valminud ka järgmisel kuul jätkuvalt Eesti paraolümpiakomitee Delfi koostöös ning saate valmimist toetab Malta ordu sihtasutus Eestis ja saatejuht Maikel Mõttust toetab ägedate päikseprillidega SU:VI Eyewere, kohtumiseni.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena