Kuigi möödunud nädalal toimunud BLAST Premier World Final 2024 suurturniiril sai FaZe jagu maailma esimeeskonnast Natus Vincere, langeti turniirilt järgmises voorus välja, kui kaotati 0:2 (10.13, 16:19) hiljem turniiri finaalis G2le alla jäänud Spiritile. FaZe, kes oli kuni aprillis toimunud IEM Chengdu turniiri triumfini mänginud kahkesa järjestikuse turniiri finaalis on sellest ajast alates olnud suurtes raskustes.

Viimasel poolaastal toimunud üheksast turniirist on eestlaste kodutiimi parim tulemus poolfinaalipääse septembri lõpus toimunud BLAST Premier Fall Final turniiril, teistel võistlustel pole veel aasta alguses maailma reitinguedetabeli liidrikohta hoidnud meeskonnal midagi säravat ette näidata. Meeskonna laeks on üldjuhul jäänud kaotused veerandfinaalides, mõningal erandjuhul veelgi varem. Seejuures polnud tänaseks päevaks maailma edetabeli kuuendal real paiknev võistkond suutnud enne Natus Vincerega peetud kohtumist suutnud esiviisiku meeskonna vastu võitu teenida alates selle aasta 14. aprillist. Selline olukord on enne novembri keskpaigas algavat Majori karusselli muutnud murelikuks nii fännid kui ka eksperdid, kellest mõningad kahtlustavad, et pärast Shanghais toimuva Major turniiri lõppu ootavad meeskonda ees suured muutused.

Probleem mängijates?

Mõistetavalt pööratakse rasketes olukordades pilgud meeskonna kapteni poole. FaZe’i legendaarne mängujuht Finn „karrigan“ Andersen on tänaseks 34-aastane - e-spordi maailma vaates võiks teda pidada pensioniealiseks. Seetõttu oodatakse, paneb pärast rasket aastat hiire ja klaviatuuri sahtlisse ning lõpetab mängijakarjääri, misjärel hakkaks tema kingi täitma praegune MOUZi liider, 22-aastane poolakas Kamil „siuhy“ Szkaradek. Andersen pole ise küll karjääri lõpetamisele viidanud, kuid pole seda ka kunagi välistanud, öeldes, et võtab mängu aasta korraga. Kuigi mehe mänguteadmistes ei kahtle keegi, pole taanlane meeskonda sel aastal sümbioosi saanud ning probleemi lahendamiseks võib FaZe’i juhtkond uusi lahendusi otsida isegi siis, kui karrigan ise karjääri jätkata otsustab.

Mänge vaadates tekitavad vaatajatele muret ka legendaarse norraka Haavard „rain“ Nygaardi ja lätlasest snaipri Helvijs „broky“ Saukantsi esitused. FaZe’i ridades alates tiimi asutamisest mänginud Nygaard on sel aastal näidanud mõnda väga tugevat mängu, kuid aasta kokkuvõttes jääb tema panus reitinguga 1.01 madalaks. Hinnang tähistab ka seda, et statistiliselt on praegusel hetkel on tegemist norraka kõige kehvema aasta kaheksa FaZe’is veedetud aasta jooksul.

Samas on oma parimate päevade mängudest kaugele jäänud ka Saukants, kes on tuntud oma agressiivse ja julge mängustiili poolest. Selline stiil toimib suurepäraselt, kui lätlane on mängukaardil enesekindel ja terav - seda on sel aastal harva näha olnud. Lõunanaaber laseb mööda ohtralt laske, nii lihtsaid kui ka raskeid, kuid see juures oma mänguplaani ei muuda. Kui Saukants on omas elemendis näeb selline mäng väga efektne ja elevusttekitav välja, kuid sel aastal on lätlase otsused erinevates põrunud olukordades näinud välja pigem tobedad. Samas ei tohiks broky enda koha pärast eriti karta, kuna mängijateturult temast paremat snaiprit suure tõenäosusega võtta ei ole ning lõunanaabrilt oodatakse pigem taastunud enesekindlust ja täpsust.

Mis seisus on ropz?

Pikalt olid murepilved ka Robin Kooli esituste kohal. Eestlane tegi järjestikku oma viimaste aastate halvimaid mänge ja võistluseid ning mitmel korral oleks olnud aus öelda, et eestlane hoiab oma meeskonda tagasi. Viimastel kuudel on serveris hakanud aga taaskord nägema seda Kooli, keda fännid tunnevad ning reitingu poolest on eestlane viimase kolme kuu jooksul võrdne meeskonna hooaja hinnanguliselt parima mängija, slovakk David „frozen“ Cernanskyga.

Möödunud nädalal ilmunud FaZe’i Rio de Janeiro turniiri videoblogis rääkis Kool, et meeskond mängib paremini kui suveperioodil ning kaotused ja vahed praeguse perioodi parimatega on väikesed. Eesti parim Counter-Strike’i mängija usub, et uuesti tiitlite võitmiseks on vaja vaid paari väikest nõksu.

Kas Koolil on õigus?

Ropzi jutus on ka oma iva. Viimase aja kaotused on tihtilugu tõeliselt napid, mänge kaotatakse vaid paaripunktiliste erinevustega ning tihtilugu saavad määravaks just lihtsad olukorrad, kus justkui võidetud olukorrad järsku enese kahjuks pööratakse. Samas teevad sellised asjad ikkagi muret - FaZe on aastate jooksul saanud tuntuks sellega, et pingelised või lootusetud olukorrad, tihedad mängud ja lisaajad on just asjad, mille nemad enda kasuks suudavad pöörata, kuid sellist vaimset võimekust ega nälga pole meeskond juba pikka aega näidata suutnud.

November ja detsember on kõigi suurimate Counter-Strike’i meeskondade jaoks aeg, mil fookus on suunatud ainult Shanghais toimuvale Majorile, nii ka FaZe’il, kes läheb võistluse kvalifikatsiooni avaringis vastamisi maailma esiviiekümne piirimail asetseva Cloud9-ga.

Kui usutavasti peaks FaZe kvalifikatsiooniringist edasi pääsema, sõltub meeskonna edasine saatus just sellest, kas põhivõistluseks suudetakse ennast kokku võtta ja head mängu näidata või toimub meeskonna standardite mõistes järjekordne põrumine. Kui meeskond suudab leida need puuduolevad elemendid, millele Kool vihjab võiks meeskonnal olla lootust heale tulemusele ja kokku jäämisele, kuid põrumise puhul võib oodata, et praegune FaZe’i koosseis mängib üheskoos viimast korda.

Kui aga ühe õnnestunud ürituse põhjal muutused tegemata jätta, võib poole aasta pärast juhtuda sarnane olukord nagu nähti hiljuti Manchester Unitedi tänaseks endise lootsi Erik ten Hagiga, kelle FA Cupi karikavõit lõpuks meeskonna muresid ei lahendanud, mistõttu otsib jalgpalliklubi lahendusi nüüd, kui olukord on muutunud varasemast veel hullemaks. Praegune olukord on segane, kuid nii fännid kui ka eksperdid on valmis muutusteks kas FaZe’i mängupildis või mängijate nimekirjas.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena