Kui algaval hooajal hakkavad naised hüppama esmakordselt suurelt mäelt, siis ala juurde on lisandumas veel üks elevust tekitav muudatus. Nimelt hakkavad kahevõistlejad meeste arvestuses esmakordselt mõõtu võtma lennumäel, kus seni on hoogu võtnud vaid suusahüppajad.

Meeste lennumäe etapp teeb debüüdi 2026. aastal, vahetult pärast Milano Cortina olümpiamänge Austrias Kulm/Bad Mitterndorfis.

FIS-i kahevõistluse võistlusdirektor Lasse Ottesen rääkis, et meeste kahevõistluse lennumäe formaat on olnud pikalt suureks eesmärgiks ning selle toimumine on kahevõistluse jaoks suur samm edasi.

Kuna kahevõistlejate suusahüpete tasemevahed on erinevamad, kui seda on spetsiaal-suusahüppajatel, siis võib lennumäe võistlus tähendada, et vahed suusarajale minnes on tavapärasest suuremad.

Eesti kahevõistluse ja suusahüpete juhataja Rauno Loit märkis, et kuna suusahüppajate kalendris enam peaaegu normaalmägesid ei olegi, siis peavad ka kahevõistlejad ajaga kaasas käima. Tema hinnangul on lennumäe lisandumise suurim eesmärk see, et ala muutuks atraktiivsemaks.

„Mida kõrgemale sportlane tõuseb ja kaugemale lendab, seda huvitavam on publikul seda jälgida,“ rääkis Loit Eesti Suusaliidu pressiteate vahendusel. Ta tõdes, et kahevõistlejate võimekuse taha lennumäel midagi jääda ei tohiks.

„Miks peaksid kahevõistlejad kehvemad olema?“ küsib Loit. Ta lisas, et Kulmi mägi, kus ajalooline etapp peetakse, on täielikult looduslik, mis on küllaltki erakordne nähtus: „Isegi hüppetorn on mäe sisse ehitatud.“

Teise ajaloolise sammuna tuuakse algaval 2024/2025 hooajal naiste võistluskalendrisse suure mäe formaat. Seni on naised võistelnud ainult normaalmäel.

Ajalugu tehakse 2025. aasta 15. märtsil legendaarses võistluskeskuses Norras Holmenkollenis.

Ottesen kommenteeris, et naiste kahevõistlus on arenenud muljetavaldaval kiirusel ning ootusärevus võistluse osas on suur. Paljuski sündis otsus seepärast, et suure mäe etapid olid kavas ka suvistel naiste GP etappidel Saksamaal Oberstdorfis ning Prantsusmaal Chaux-Neuve’is.

Loit sõnas, et taoline muudatus on väga oluline. „Just seetõttu, et nad saaksid meestega samades paikades võistelda. Ka olümpiamänge silmas pidades on see oluline samm, et meestel ja naistel oleksid samad võimalused.“

FIS-i andmetel on muudatuste elluviimine kahevõistluses nõudnud aastatepikkust planeerimist ja tihedat koostööd rahvuslike alaliitudega.

„Väga tähtis on olnud Norra ja Austria alaliitude toetus. Kahtlemata on tegu vajalike sammudega, et populariseerida ala, mida mõni aeg tagasi ähvardas olümpiamängude kavast välja heitmine,“ nentis Ottessen.

Kahevõistluse tänavune MK-sari avatakse 28. novembril Rukal. Otepää maailmakarika etapp toimub 7.-9. veebruaril.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena