Esimest korda tekkis Kaljulaidil mõte end EOK presidendi ametikohal näha sel kevadel, kui ajakirjanikud temalt vastavaid küsimusi esitasid. Paar nädalat tagasi tegigi Eesti Jalgratturite Liidu peasekretär Urmas Karlson talle ettepaneku EOK presidendiks kandideerida.

„See mõte polnud päris võõras, natuke olin selle peale mõelnud, et mismoodi võiks seda asja värskendada ning mõtteid hakkas kogunema,“ sõnas Kaljulaid.

Kaljulaid näeb probleemi treenerite rahastamissüsteemis ning arvab, et treener ei peaks muretsema, kui laps tahab tegeleda mitme spordialaga korraga.

„Kuigi sporditeooria toetab mõtet, et laps saab vabalt proovida mingi vanuseni erinevaid spordialasid, siis meie treenerite rahastamissüsteem töötab nii, et seda selliselt teha ei saa. Kõik treenerid võiksid olla koos, lapsed on koos ning tehakse erinevaid asju. Mulle ei tundu see väga suure reformina,“ selgitas Kaljulaid.

Noortespordi rahastamise süsteemis plaanib Kaljulaid samuti muudatusi teha ning toob heaks eeskujuks Norra mudeli.

„Norras on andmepõhine noortespordi rahastamise mudel. Pannakse kirja, mis treeninguid tehakse, treener paneb kirja, kuidas läheb, tulemus-ja pikkusnäitajad jne. Meil pole sellist mudelit nagu norralastel ja selle mudeli loomine ning rahaliselt kaasa aitamine võiks olla EOK väärtuspakkumine,“ tõdes Kaljulaid.

Valituks osutumise korral viiks Kaljulaid ellu ka suuremad muudatused EOK struktuuris, vähendades asepresidentide arvu neljalt kahele ning korraldaks avatud konkursi peasekretäri kohale.

„Ma arvan, et asepresidendi koht peaks olema päriselt tasustatud töökoht. Nad peaksid olema reaalsed projektijuhid. Üks inimene võiks olla keegi, kes on tippspordimaailmaga sina peal ja teise koha pealt on mul oluline, et oleks ka keegi, kes päriselt jagab Eesti rahvasporti. Peasekretäri ametikoht on kõrge juhikoht, mida rahastatakse Eesti eelarvest ning sinna tuleb korraldada avatud konkurss. Ma arvan, et leian need inimesed, lausus ta.

Pikemalt rääkis Kaljulaid ka tippspordist ning Team Estoniast, mis on tema sõnul läinud liiga suureks.

„Ilmselt ei saa me toetada kõiki Team Estonia 300 sportlast. See liikmete number saab olema väiksem. EOK peaks ise võtma selle lepingulise vastutuse koos alaliidu ja sportlasega, et meil on treeningplaanid, kavad ja meeskond ning vaatame, kas on vaja seda tugevdada,“ arvas Kaljulaid.

„Kui me valime selle, et 40-50 aastat on asjad siin niimoodi käinud, siis nii on. Järelikult on Eesti sport sellega rahul ja tahab seda. Mingil põhjusel aga tulid mingid inimesed minu juurde, et äkki ma ka kandideeriks,“ sedastas ta.

Täispikk Betsafe’i Podcast Kersti Kaljulaidiga on vaadatav Betsafe’i blogis.