Saksa uuriva ajakirjanduse lipulaev, ARD spordisaade Sportschau, mis tegeles 2019. aasta Seefeldi dopinguskandaali ajalgi eestlasi ja austerlasi veredopinguga varustanud spordiarsti jälgede ajamisega, avaldas oma hiljutises saates video, milles on filmitud end pimedaks judokaks valetanud sportlasi mängimas kaarte ja uudistamas telefoniekraani.

Videole on jäänud täiesti tavaliste nägijate inimeste tegevustega kaks judomaadlejat, kes võistlevad Pariisi paralümpial J1 klassis, mis on mõeldud täielikult pimedatele sportlastele.

Sellise puude määramisega tegeleb parajudos rahvusvahelise paralümpia (IPC) heakskiidul pimedate sportlaste liit (IBSA), mida on varemgi sohitegijate läbi laskmise eest teravalt kritiseeritud. ’

Martšenko kahtlustab sohis seitset oma koondisekaaslast. Neli neist on paralümpial kohal.

40-aastasele Ukraina parajudokale Juri Martšenkole läks tema kriitika ARD teatel maksma Pariisi pääsme. Mees on olnud pime alates 16-aastast ning tulnud 2022. aasta EM-il hõbemedalile. Ta kaebas oma koondiskaaslaste peale, keda kahtlustas kuuluvat petturite hulka.

„Oleme praegu sõjas. Paljud inimesed on puudega, ilma jalata, ilma käeta, ilma silmadeta. Ma tahan, et inimesed, kes on päriselt invaliidistunud, saaksid tulla paralümpiale oma potentsiaali realiseerima,“ rääkis Martšenko. „Niikaua, kuni jagub end klassifitseerida üritavaid terveid sportlasi, ei võeta neid aga omaks.“

Pime judoka jäi vahele joobes juhtimisega

Martšenko ütles, et on ise sõitnud autos, mida juhtis tema väidetavalt pime koondisekaaslane, kes omas kehtivat juhiluba. ARD-d nõustanud silmaarst välistas täielikult võimaluse, et pime inimene saaks kuidagi autot juhtida.

Martšenko kahtlustab sohis seitset oma koondisekaaslast. Neli neist on paralümpial kohal ning võistlevad Champ de Mars Arenal 5. septembril.

Martšenko ise arvati koondisest välja, kui ta oli saatnud Ukraina paralümpiakomitee ametnikele kompromiteerivat materjali. Muu hulgas näitas ta paralümpiajuhtidele dokumenti, mille kohaselt on üks pime Ukraina parajudoka jäänud politseile vahele joobes juhtimisega. Kui ARD selle kohta küsis, eitas Ukraina paralümpiakomitee vastavaid süüdistusi.

Ukraina pole ainus sohile kalduv riik paralümpial. ARD käsutuses on klassifitseerijate vahel aset leidnud tekstivestlused, mis viitavad sündmustele Aserbaidzaanis. Üks neist klassifitseerijatest, ütles anonüümselt ARD-le: „Parajudos on kõikidest spordialadest kõige enam pettureid. Kõik klassifitseerijad nõustuvad sellega. Neil, kes näevad oma konkurentidest rohkem, on selge eelis. Ma kuulen pidevalt, et need on inimesed, kes võidavad kuldmedaleid.“

Parajudo klasside J1 (täiesti pimedad) ja J2 (nägemispuudega) määramisega tegelevad ülemaailmselt ligi 50 klassifitseerijat. Protseduur sarnanevat hariliku silmaarsti protseduuridele, millega olevat lihtne manipuleerida.

„Kõik, kes usutavalt teesklevad, et neil pole üldse või on vähe silmanägemist, pääsevad tavaliselt läbi,“ ütles anonüümne allikas. Manipuleeritakse ka arstitõendiga ning pettusele aitavad teadlikult kaasa ka parasportlaste arstid.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena