Langevarjurid treenisid rekordiürituseks terve suve jooksul ning laupäevane rekord sündis juba teisel ametlikul katsel. Hüpetega jätkati, eesmärgiga rekordikujundit veel ühe inimese võrra suurendada, ning üheksast hüppajast koosnev uus Eesti rekord püstitati pühapäeva hommikul esimesel katsel.

Seekordne saavutus on eriline, sest langevarjurid moodustasid kätest kinni hoides kujundi vertikaalses asendis, kiirusel 290 km/h pea alaspidi maa poole lennates. Aega kulus selleks alates lennuki uksest väljumisest kuni kujundi kokku saamiseni 36 sekundit. Enamik seniseid Eesti langevarjuspordi rekordeid on tehtud kõhuli lennates. Pea alaspidi lendamine nõuab oluliselt rohkem treenimist, kogemust ja oskuseid, seisab Eesti langevarjuklubi Skydive Estonia pressiteates.

Lisaks rekordis osalenud sportlastele oli hüppel kaasas kaameralendaja, kes sooritusest video jäädvustas. Rahvusvahelise Lennuspordi Föderatsiooni (FAI) kohtunikud kinnitasid mõlemad rekordid ametlikult juba toimumise päeval.

Hüpetel osalenud langevarjuritel on kamba peale kokku rohkem kui 20 tuhande hüppe jagu kogemust. Sportlaste treeneriks oli soomlanna Heini Elo, kes on osalenud mitmetes maailma-, Euroopa ja Soome rekordites, sealhulgas 2022. aastal USAs Arizonas 80-st langevarjurist moodustatud naiste vertikaalse vabalendamise maailmarekordis.

Heini Elo sõnul on tal ääretult hea meel, et eestlased ta oma rekordisse kaasasid: „Kujundhüpete rekordid on alati meeskonnatöö, seda nii hüppel osalevate langevarjurite vahel kui ka laiemalt üritust korraldava langevarjuklubi, maapealse tugitiimi, pilootide ja kohtunike vaates. Me õnnestume või ebaõnnestume koos ning seekord õnnestus kõik suurepäraselt!“ Elo väljendas rõõmu ka selle üle, et rekordi sündimiseks tehtud koostöö tõi Eesti ja Soome langevarjurite kogukondi üksteisele veelgi lähemale.

Värsked rekordimanikud peale hüpet.

Värsked rekordiomanikud on Eesti Langevarjuklubi sportlased Sigrid Aljas, Mart Ambur, Kristiina Kasemets, Siim Käba, Kaspar Lind, Sergo Marunevitš, Aleksei Saenko ja Triinu Tamm. Vastavalt Rahvusvahelise Lennuspordi Föderatsiooni (FAI) reeglitele võib kujundhüpete rahvuslikes rekordites osaleda ka teatud protsent välismaalasi – kui palju, on iga riigi enda otsustada. Eesti Lennuspordi Föderatsiooni otsusel võib kujundis olla üks välismaalane, olenemata kujundis osalevate inimeste üldarvust. Rekordihüppeid filmis soomlanna Viivi Naakka, kes on samuti naiste vertikaalse vabalendamise maailmarekordis osalenud.

Aljas selgitas, et eesmärgiks võeti just üheksast inimesest koosnev kujund, sest see on suurim formatsioon, mida Eesti tingimustes praegu teha saab: „Eesti Langevarjuklubi hüppelennuk Pilatus Porter PC-6 võtab pardale kümme langevarjurit ning üks koht peab kaameralendajale jääma. Porter on ainus hüppelennuk Eestis, mis taolisteks rekordihüpeteks sobib, st piisavalt kõrgele lendab. Seega selleks, et äsja tehtud rekordit tulevikus ületada, peaksime kas välismaale minema või Eestisse suurema hüppelennuki rentima.“

Eelmine suurima vertikaalse kujundi Eesti rekord püstitati nelja langevarjusportlase poolt 2011. aasta juunis. Maailmarekord pärineb aga 2015. aastast, mil 164 langevarjurit USAs Chicagos pea alaspidi kätest kinni hoides hiiglasliku kujundi moodustasid.