Eile kustutati Pariisis 2024. aasta suveolümpiamängude tuli. Delfi meenutab koostöös Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumiga sel päeval, kuidas jõudis olümpiatuli 1980. aastal Tallinnasse ning kuidas seda purjeregati päevil.

Mängud Moskvas on tänase päevani oma jälje osas vastuolulised. Ühest küljest oli tegemist esimese korraga, kui inimõiguste kaitset propageerivad mängud toimusid kommunistlikus riigis. See kutsus esile demokraatlikes riikides ja Eesti vabaduse eest võitlejate seas meelepaha, mis tipnes USA algatusel olümpiaajaloo suurima boikotilainega. Samas Eesti NSV juhtkond ja Tallinna linn kasutasid võimalust ning tegid olümpiaregati eeltöödena ära väga suured arendused alustades Pirita purjespordikeskuse ülesehitamisest, mitmete uute hoonete rajamisega Tallinna ja lõpetades oma ajakohta eeskujulikult läbiviidud mängude endaga.

17-aastane purjetaja Vaiko Vooremaa on just süüdanud olümpiatule Tallinnas.

Eesti Spordi-ja Olümpiamuuseumis on tuhandete 1980. aasta olümpiamängude tarbe- ja suveniiresemete kõrval ka museaale, mis otseselt tuletavad meelde olümpiatule põlemist Eesti pinnal. Olümpiatuli jõudis Moskvast Eestisse rongiga 19. juulil, päev enne olümpiaregati avamist. Öö veetis tuli Tallinna Raekojas, et siis järgmise päeva pärastlõunal traditsioonilise tõrviku teatejooksuga Eesti erinevate rajoonide (maakondade esindustega) Piritale liikuda.

Olümpiatule varulamp.

Lisaks tõrvikule hoiti tuld ka omamoodi gaasiga töötavas lambis. Sellises lambis pidi olümpiatuli põlema nii kaua, kui Pirital oli süttinud suur tuli. Alles siis võis ära kustutada. Öösel valvasid tuld KGB ametnikud isiklikult. Selliseid lampe oli vähemalt 2 tükki, milles mõlemas põles Tallinnas tuli dubleerides olukorda.

XXII Moskva suveolümpiamängude purjeregatt Tallinnas 1980, Viljandi rajooni tõrvikukandjad.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena