Möödunud aastal Pariisi toimunud Major turniiri järel enimvaadatud CS-i ürituseks olnud IEM Cologne kannab tulistamismängu ajaloos väga suurt rolli. Kölnist sai 2000. aastal legendaarse turniirikorraldaja ESLi sünnipaigaks ning on alates 2004. aastast olnud suurvõistluste toimumispaik, olles korraldanud ajaloos ka kolm Major turniiri. Tänaseni on Kölni igaastane suurvõistlus üks prestiižikamaid võistluseid terves e-spordis- ja toob endaga kaasa suurimad staarid, auhinnarahad ja vaatajanumbrid, mistõttu on tegemist tähtsaima Counter-Strike’i mõõduvõtuga enne detsembris Hiinas toimuvat Majorit.

Mille nimel mängitakse?

Lisaks aule ja kuulsusele pakub IEM Cologne võistlejatele miljoni dollari suurust auhinnafondi, mis jääb alla vaid mängu suurimatele Major turniiridele. Miljonist läheb 400 000 võitjale ning 180 000 teisele finalistile, kuid tasku jääb midagi kõigile põhiturniiril osalevatele meeskondadele - ka esimesena välja langenud meeskonnad teenivad vähemalt 10 000 dollarit.

Tegelikkuses kindlustab võidumeeskond aga enamat kui 400 000 dollarit. Kölni võistluse tšempion tagab pääsu ka BLAST Premier aasta finaalvõistlusele ja järgneva aasta alguses toimuvale IEM Katowice suurturniirile. Ka neil võistlustel küündib auhinnafond miljonini ning sarnaselt Kölni võistlusele on auhinnaraha kindlustatud igale osalejale.

Kuidas mängitakse?

Põhiturniiri alguses jagatakse meeskonnad kahte gruppi, millest pääseb edasi kolm tiimi. Gruppe mängitakse turniirisüsteemi põhimõttel, kus avaringis võitnud meeskonnad kvalifitseeruvad rühma poolfinaali ja kaotajad langevat kaotajateringi. Sama põhimõte kehtib ka poolfinaalides, kus võitjameeskond liigub finaali ja allajääja kaotajateringi teise vooru. Finaalturniirile pääsevad mõlemad finalistid ja lohutusringi võitja. Alagruppides teisel ja kolmandal kohal lõpetanud tiimid lähevad omavahel vastamisi veerandfinaalides, gruppide võitjad liiguvad otse parima nelja hulka poolfinaalidesse.

Alagrupimänge peetakse 10.-14. augustini, finaalid toimuvad 16.-18. augustini.

Kes mängivad?

Suurturniiri põhivõistlusele kvalifitseerusid senise hooaja tulemuste ja edetabeli põhjal kõik kaheksa maailma esikaheksa meeskonda. Ülejäänud kaheksa osalejat selguvad turniirile eelnevatel päevadel kvalifikatsiooniturniiri raames. Artikli kirjutamise hetkel on läbi eelvõistluse endale koha garanteerinud Põhja-Ameerika meeskonnad Liquid ja Complexity, kes hoiavad üleilmalises edetabelis vastavalt 9. ja 12. kohta ning mõneti üllatuslikult 29. kohal paiknev Portugali meeskond SAW, kes alistasid võistluse esimeses ringis 11. kohal oleva TheMongolzi. Reedesel võistluspäeval selguvad veel viimased viis kvalifitseerujat.

Kes on favoriidid?

Realistlikud võiduvõimalused on olemas kõigil kaheksal meeskonnal, kes turniirile otse koha on teeninud. Viimane aasta Counter-Strike’is on näidanud, et tiimide tase on väga ühtlane. Seda näitab ka see, et kui võtta sel aastal toimunud S-kategooria võistlustest välja kõige kõrgema konkurentsiga võistlused, on näha seitsmelt erinevalt ürituselt viit erinevat võitjat. Korduvvõite on saavutanud vaid Team Spirit ja Natus Vincere, kellele lisaks on turniirivõitjate nimekirjas ka G2, MOUZ ja FaZe, kellel kõrval on mitu finaalkohta ette näidata ka Vitalityl.

Eelnimetatud meeskonnad on suures osas viimaste võistluste põhjal jätkuvalt heas vormis, enamus meeskondade jaoks toimivad senised koosseisud ja G2 on vähemalt seni näidanud värskendatud koosseisuga paremat ja stabiilsemat minekut kui varem ning soovib kindlasti oma eelmisel aastal teenitud tiitlit kaitsta.

Tippmeeskondadest on suurimad kahtlused MOUZi ja FaZe’i kohal. Pärast maikuus teenitud võitu ESL Pro League turniiril, triumfeeris meeskond ka Belgradis toimunud kõrgetasemelisel turniiril, alistades finaalis Spiriti tervelt 3:0. Pärast seda on meeskonna esitustes aga mõned küsitavused, IEM Dallase turniiril langeti välja juba alagrupis, kui kaotati nii võistluse mustale hobusele 9z-le ja lõplikele võitjatele G2le. Suvepuhkuselt naastes osaleti ka e-spordi maailmameistrivõistlustel, kus jõuti poolfinaali, kuid murettekitav on fakt, et anti ära kaarte nii FURIAle kui ka Sashile, kellest kumbki mängu tervaimasse tippu ei kuulu, samas näidati teistel kaartidel kindlat esitust ehk midagi kindlat nende hoo kohta öelda ei ole võimalik.

Veelgi keerulisem seis on aga Robin Kooli kodumeeskonnal FaZe’il, kes võitis Kölni suurturniiri 2022. aastal. Pärast aprillis teenitud võitud IEM Chengdu turniiril, on pikaaegselt maailma parima meeskonna troonil istunud meeskond tipptiimide vastu näidanud üsnagi hambutuid mänge ja suuri võite sellest ajast peaaegu ette näidata ei ole. Kui alguses võis eeldada, et võistkonna raskused tulenevad pikast ja raskest mängugraafikust ja sellega kaasnenud läbipõlemisest, mis paraneb suvise mängupausiga, siis paistab, et seis on suvepuhkuselt sama, kui mitte halvem. Varem suudeti vähemalt oma võtta endast paberil nõrgematelt meeskondadelt, kuid meeskonna viimane mäng BLAST Premier kvalifikatsiooniturniiril lõppes 0:2 kaotusega Ninjas in Pyjamasele, kes on maailma täielikust tippkonkurentsist juba pikemat aega eemal olnud. Lisaks tulemustele on murettekitav see, et FaZe keda praegu laval näha on, ei sarnane kuidagi sellele, mida fännid on harjunud nägema. Meeskonnal puudub tavapärane elujõud ja energia ning ,mängijad näevad välja väsinud ja pettunud, kui varasemalt üritati üksteist üles upitada hoolimata toimuvast. Samas kui on meeskond, kes suudab end suurüritusteks auagust välja tuua on see FaZe.

Turniiri mustadeks hobusteks võib pidada Lõuna-Ameerika tõusvat tähte 9z, kes näitasid väga tugevat mängu IEM Dallase turniiril ja hirmuäratavalt tugevat esitust Kölni võistluse eelringi avamängus, kuid enne on neil vaja kvalifikatsiooniturniirilt läbi pääseda.

Samas rollis on Team Liquid, kes on alati olnud tipust ühe sammu maas, suvepausi järel võttis meeskonna mängujuhi rolli üle endise FaZe Clani staari Russell „Twistzz“ van Dulken, kes võttis enda kõrvale snaiperiks madala kategooria meeskonnast ILLUMINAR tulnud Roland „ultimate“ Tomkowiaki, senised mängud on näidanud, et uus lähenemine paistab meeskonna jaoks toimivat, sest hiljuti alistati kahes järjestikuses kohtumises maailma edetabeli esitiim Natus Vincere, mis tõestab, et meeskond võib lõpuks tõusta võidukonkurentsi.

Robin Kooli ja FaZe’i esimene mäng miljoniturniiril toimub laupäeval, 10. augustil algusega kell 14.30. Avaringi vastane selgub reede õhtul.