Delfi Sport tutvustab kuni Pariisi olümpia lõpuni koostöös Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumiga erinevaid Tartu muuseumis olevaid olümpiaga seotud esemeid.

Mängu lõpptulemus tablool

1960. aastate lõpus muutis USA oma ettevalmistusprotsessi olümpiamängude meeste korvpalliturniiriks. Muu maailm oli korvpallis USA-le järele jõudmas ning amatööridele mõeldud olümpiaturniiri jaoks pidid põhja-ameeriklased välja mõtlema, kuidas troonile edasi jääda. Üheks olulisemaks lahenduseks oli noortest talenditest koosnevate võistkondade saatmine turneedele Euroopasse. Siis saadi piisavalt mängukogemust Euroopa olümpiavõistkondade vastu, enne kui need noored mehed tõmmati ära NBA-sse. Kahjuks juhtus siiski pahatihti ka nii, et vahetult enne olümpiaid need talendid oma profilepingud allkirjastasid ning seega ka olümpiast eemale jäid.

Eesti ja USA koondised pärast mängu

Euroopas tuuritav USA korvpalli olümpiakoondis pidas 1970. aastal mitu miniturniiri ja sealhulgas augustis ka ühe neist Tallinnas. Loomulikult kohtuti siin ka võõrustajatega. Korvpalliprofessor Ilmar Kullami juhendatud eestlased ei löönud nimekaid vastaseid kartma ning said kirja ajaloolise võidu 88:82! Nelja meeskonna vahelise turniiri võitis lõpuks siiski USA, kuna eestlased kaotasid Leedule ning tekkinud surnud ringiga jäädi teiseks.

Julius Ervingu (6) hüppevõime demonstratsioon

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi püsinäitusel illustreerib seda mälestusväärset kohtumist ameeriklastelt kingituseks saadud Wilson Jet pall. Mänguvahendi muudab eriliseks Eesti-USA mängus osalenud sportlaste autogrammid. Muuhulgas on nende seas hilisemad NBA meistrid Julius „Dr. J“ Erving või Paul Westphal, aga ka Eesti tähed eesotsas Jaak Lipso ja Aleksei Tammiste signatuuridega.

Ameeriklaste poolt Tallinnasse kingituseks jäetud pall.