Sammud Prantsuse tennisepühamusse, Roland Garrosi keskuse Philippe Chatrier’ nimelisele peaväljakule seadis ka Delfi, et olla tunnistajaks tõenäoliselt mitte juhuslikult sooskandaali sattunud Alžeeria poksija Imane Khelifi ümber käivale meediatrallile.

Dialoog Alžeeria fännidega Roland Garrosi tenniseväljakute vahel, katsetamaks inimeste meelsust:

„Mida arvate Imane Khelifi ümber käivast skandaalist?“

„Me arvame, et see on poliitiline.“

„On ta kodumaal kangelane?“

„Jaa, muidugi!“

Alžeeria lippude merd oli Roland Garrosil (alates poolfinaalidest peetakse poksiturniiri just seal) näha juba poolteist tundi enne õhtuse poksiprogrammi (kohaliku aja järgi kell 21.30) algust. 15 000 pealtvaatajat mahutaval tribüünil, mis täitus umbes 85% ulatuses, võis kokku lugeda ligi 60 suurt Alžeeria lippu, arvukuselt teisel kohal olid Mehhiko, kolmandal Iirimaa lipud, sekka ka mõni USA ja Suurbritannia lipp.

Õhtu peamatš oli küll kuni 60 kg kaaluvate naiste finaal hiinlanna Yang Wenlu ja iirlanna Kellie Harringtoni vahel, kuid peaaegu kogu Philippe Chatrier’ kolmanda korruse pressitribüün ootas järjekorras viiendat ehk üle-eelviimast, Khelifi ja tailanna Janjaem Suwannaphengi (–66 kg) vahelist matši. Pronksmedal oli mõlemal poolfinalistil juba kindlustatud, sest kolmanda koha matše sel turniiril ei peeta.

Roland Garrosi peaväljakul andsid tooni Alžeeria lipud, kuid leidus ka Mehhiko fänne.

Atmosfäär kuni Khelifi matšini polnud midagi erilist. Mehhiko fännid tegid õhtu teise, Marco Alonso Verde Alvarezi ja britt Lewis Richardsoni matši (meeste –71 kg poolfinaal) ajal esimese auks pisut lärmi, kuid õhustikku ei andnud võrreldagi mõni päev tagasi samal areenil Novak Djokovici ja Carlos Alcarazi tennisefinaali ajal valitsenud mölluga.

Kui neljas matš läbi sai, muutus olukord kardinaalselt. Enne matši osalejate tutvustamist peale pandud „Ale ale ale“ (originaalis Nicky Jam feat. Will Smith & Justin Bieber) äratas Alžeeria vutisärkides toetajad momentaalselt üles ja keeras helinivoo staadionil lõpuks põhja.

Alžeeria lippe oli Philippe Chatrier’ väljakul kõikjal.

Tailanna Suwannapheng saabus areenile esimesena ja siirdus punasesse nurka. Vilekoor ja buu-hüüded. Vastupidi sinises nurgas poksinud Khelifile, keda tervitati kui kangelast, möirates ja huilates. Kõrv tabas mõne üksiku vile ja „buu“, kuid need jäid selgelt alžeerlaste rõõmuhüüete varju.

Kohtunik on tutvustanud tähtsamaid reegleid ja matš võib alata.

Kong käis. Fotograafide objektiivid olid kõik kahele naisele suunatud.

Mõlemalt poolt luurav algus, kuid minuti möödudes sai Khelif esimesed löökide seeriad sooritatud, kuigi vastane oli oma liikumise ja eestpõigete poolest paras pähkel. Kõik viis kohtunikku hindasid Khelifi esimese raundi võitjaks skooriga 10:9.

Matši võitja kuulutamist ajakirjanikud enam ära ei oodanud. Sülearvutid kotti ja lõikama!

Suwannapheng pani teise raundi algusest kohe tempo peale ja töötas kätega tihedamalt. Jälle kaikus Khelifi toetuseks tribüünil „Imane! Imane!“ ning teise raundi lõpus virutaski Imane Khelif Suwannaphengile ühe väga tugeva hoobi. Kahe raundi vahepeal, kui treenerid jahutasid Khelifi märja rätikuga vehkides ja pritsides, üürgas publik „Volare, oh, oh, Cantare, oh, oh, oh, oh“ laulda. Teise raundi järel olid punktid juba Khelifi kasuks 20:18, mis tähendas, et kui Suwannapheng just Khelifi nokauteerinud poleks, ei oleks tal olnud enam lootust punktidega võita.

Imane Khelif võttis Janjaem Suwannapheng vastu selge punktivõidu. Neli kohtunikku hindasid skooriks 30:27, üks ka 30:26.

Matši võitja kuulutamist ajakirjanikud enam ära ei oodanud. Sülearvutid kotti ja lõikama! Sest kirjutava pressi intervjuuala asus staadionist väljas ja natuke maad eemal hoones, mille kaudu sisenevad French Openi tenniseturniiri ajal mängijad keskuse territooriumile.

Alguses voolas intervjuualale korraga 40 kiiremat ajakirjanikku, silmis segadus: kuhu peaks seisma, kas ta inglise keelt räägib, kes tõlgib? Tsooni tööle pandud vabatahtlikud vastuseid ei teadnud, kuid mõjusid rahustavalt ja organiseerisid käigu pealt kaks eri sektorit: ingliskeelsele meediale üks ja araabiakeelsele teine. Samas teatati kohe, et kõigi diktofonid Imane Khelifi nina alla nagunii ei mahu, mistõttu on targem võtta juba eos koht sisse kõlari ääres, kuhu suurema meediahuvi osaliseks saavate sportlaste heli läbi mikrofoni kostab.

Ühed ajakirjanikud lootsid intervjuualal ise Khelifile küsimusi esitada.
Teised salvestasid kõlaritest kostnud araabiakeelset juttu, mida hiljem ainult üksikud kolleegid tõlkida suutsid.

Mõne minuti möödudes oli meid seal juba sadakond. Sellist ühe sportlase peale tormi jooksmist polnud näha isegi ujulas, kus nii mõnegi õhtu staar oli prantslane Léon Marchand, kes võitis kokku viis medalit, neist neli kuldsed.

Lõbus kohtumine vormeliajakirjanikuga

Siinkirjutaja trehvas Khelifit oodates Frankfurter Allgemeine ajakirjanikuga, kellega tutvus 2019. aasta mais Barcelona ringrajal vormel 1 ja vormel 3 (Jüri Vips) etappi vaatamas käies, vahetades seal temaga infot Seefeldi dopinguskandaali kohta, mida Frankfurter Allgemeine eestlasi veredopinguga varustanud doktor Schmidti Saksa päritolu tõttu aktiivselt kajastas.

„Oled suur naiste poksi fänn?“

„Ei. Aga sa?“

„Mina ka mitte.“

Kõik said aru, et 90% sellest seltskonnast pole naiste amatöörpoksi kunagi isegi vaatamas käinud. Briti suuremad tabloidid ning ka valgemad väljaanded üle kogu Euroopa ja kaugemaltki olid aga kohal, et edastada maailmale selle olümpia kõige suuremasse skandaali kistud naispoksija kommentaar.

Aga kuidas see kommentaar kätte saada, kui peat,egelane sõnagi inglise keelt ei räägi? Ajakirjanike seas kujunesid õhtu staarideks kaks araabia ja inglise keelt kõnelevat reporterit (mees ja naine), kes Khelifi jutust aru said, seda oma diktofonidelt maha kuulasid ja jooksvalt kõigile teistele tõlkisid, olles nüüd ise ümbritsetud tohutust hulgast reporteritest ja nende diktofonidest-telefonidest, mis alles meeleheitlikult Khelifi lauseid püüdsid.

Tahtsin kõiki neid fänne, kes täna staadionile tulid, lihtsalt õnnelikuks teha. Saal oli rahvast täis ja mul oli hea meel oma riigi rahvalaule kuulda. See tegi mind uhkeks. Uhked peaksid olema ka kõik alžeerlased ja Araabia maade inimesed – see võit on neile mõeldud kingitus! Loodan, et teen suurepärase esituse ka finaalmatšis, et kõik Araabia riigid saaksid minu üle rõõmustada. Kõik, mis puudutab mind puudutavat skandaali – ma ei loe ega vaata sellega seotud lugusid. Loeb ainult see, et ma oleksin tasemel ja esineksin hästi, sest ma tean, et olen talendikas inimene. Annan lihtsalt endast parima, et inimesed saaksid nautida seda, mida nad vaatama on tulnud.“

Kõik. Nii palju siis tema arvamusest skandaali kohta, mida kõik püüdma olid tulnud. Kas meie vapper tõlk meile kõike ikka sõna-sõnalt tõlkis? Selles juleti kahelda. Asja moraal on see, et keeli peab õppima, sest kunagi ei tea, keda sul elus intervjueerida tuleb.

Milles skandaal üldse seisneb?

Imane Khelif võitis 2023. aasta märtsis IBA naiste poksi MM-il kuldmedali, kuid sai üsna kohe pärast võitu Hiina poksija Yang Liu üle disklahvi. Venelaste juhitud rahvusvahelise poksiliidu IBA väitel ei läbinud Khelif vajalikke teste, Alžeeria poksiliidu teatel meditsiinilisi. Alles hiljem selgus, et liiga suureks peeti tema vere testosterooni sisaldust.

Kolm päeva enne finaali oli Khelif võitnud Venemaa poksijat Azalia Aminevat. Khelif diskvalifitseeriti ja tema asemel tõusis medalistide hulka Usbekistani võitleja Navbakhor Khamidova.

IBA president Umar Kremljov väitis hiljem, et Khelifile tehtud DNA-analüüs näitas, et temal ja veel ühel Taiwani poksijal Lin Yu Tingil on XY-kromosoomid, kuid tõendusmaterjali pole selle kohta siiamaani esitatud. Khelif pidas diskvalifitseerimist suureks vandenõuks, pöördus rahvusvahelisse spordiarbitraaži, kuid võttis apellatsiooni siiski tagasi.

Imane Khelif lahkub treeneritega pärast võidukat matši areenilt.

31. juulil 2024 teatas IBA uuesti, et Khelif ei käinud küll vere testosterooni sisaldust määramas, kuid läbis ühe teise, eraldiseisva testi, mille iseloom jääb saladuseks, ning et „tal leiti olevat võistluslik eelis teiste naispoksijate ees“.

Järgmisel päeval väljastas rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) pressiteate, tehes IBA väited pihuks ja põrmuks, seades nende analüüsimeetodid ja testimise toimumise üldse kahtluse alla. IBA väidete ja ROK-i vastuväidete ping-pong on kestnud siiani. Teema kütab kirgi Eesti avalikkuseski. Sellest kirjutavad ajakirjanikud saavad lugejakirju ja eksitavate väidete ümber lükkamise palveid-nõudeid kodanikuaktivistidelt, kui skandaali kohta artikleid jälle ilmub.

Kristjan Port selgitab X- ja Y-kromosoomi olemust

Delfi palus sooskandaali spordibioloogi vaatenurgast kommenteerida Kristjan Pordil, kes ei usu, et tegu võiks olla orkestreeritud infooperatsiooniga. Küll aga kukkus tema arvates skandaal viljakale pinnasele selles mõttes, et kogu ülejäänud olümpia on seni üldiselt ainult positiivsest küljest meelde jäänud.

Spordibioloog Kristjan Port.

„Bioloogias ei ole moraali ega kategooriaid. Ainus kriteerium on see, kas jääb ellu ja on eluks kasulik. Igal olulisel omadusel, mis bioloogilisel süsteemil on, on palju üleminekuid, variatiivsus on suur. See pole nagu lüliti, nagu inimesed on harjunud ütlema, et kas on mees või naine,“ selgitas Port, mille ümber arutelu käib.

„Bioloogilise soo arengus on alati üleminekuvorme. Üheks inimese jaoks arusaadavaks näitajaks on olnud XY-kromosoom, milles Y teeb meheks. Y-kromosoomis on üks geen, mis initsieerib munandite arengut. Hakkavad domineerima hormoonid, mis kujundavad kehast mehe.“

„Kuid see pole niivõrd lihtne, sest võib olla ka XX-kromosoomidega ja testosterooni suhtes väga tundlik keha, mis on tehniliselt – selle mõõdiku järgi – naise keha, aga välimuselt ja jõuomadustelt mehe keha,“ jätkas Port, jõudes spordialadeni, kus mehelike naiste osakaal võibki suurem olla.

„Paljudel spordialadel on seda tüüpi tugevaid mehiseid naisterahvaid rohkem kui populatsioonis üldiselt. Samas võib leida ka XY-kromosoomiga inimesi, kes peaks tehniliselt olema mehed, aga kuna neil on madal testosteroonitundlikkus, on nad naiselikud mehed.“

Naeruväärne pressikonverents

Khelifi esimene Pariisi olümpia matš, mis toimus 1. augustil, kestis kõigest 46 sekundit, sest itaallanna Angela Carini loobus võitlusest, väites, et Khelif lööb liiga tugevalt. Nagu mees. Matši kohta avaldasid arvamust isegi Itaalia peaminister Giorgia Meloni, USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump ja ka kirjanik J. K. Rowling – kõik nad nõudsid ROK-ilt tegutsemist ja selgemate sooreeglite paika panemist.

IBA ei jätnud samuti jonni, kutsudes Pariisis esmaspäeval kokku välkpressikonverentsi, ajades seal kohal käinud ajakirjanike sõnul sedasama, mida selle organisatsiooni tähekombinatsioon eesti keeles otseselt tähendab. Iba.

IBA venelasest president Umar Kremljov esines esmaspäeval Pariisis toimunud pressikonverentsil videosilla vahendusel.

Kahetunnine meediasõu sisaldas endas ka videosilla vahendusel esinenud IBA presidendi Umar Kremljovi sõnavõttu (vt ka „VIDEO | „Lugege ridade vahelt.“ Rahvusvaheline poksiliit ei suutnud vastata kahte naispoksijat puudutavatele küsimustele“).

IBA pressikonverentsile järgnes ROK-i uus avaldus: „IBA pressikonverentsi sisu ja korraldus ütleb kõik, mida selle organisatsiooni ja selle usaldusväärsuse kohta teada tuleb.“

Nagu Sky News märkis, tekitas see meediaüritus küsimusi ainult juurde. Põhiküsimusele „Miks diskvalifitseeriti Khelif ja Yu Ting alles 2023. aasta MM-i järel?“ ei suutnud IBA tegevjuht, endine Briti sõdur Chris Roberts vastata.

„Olen siin, et kaitsta oma sõpra, rääkida tõde ja öelda, et need süüdistused ei pea paika.“

Pressikonverentsile ootamatult sisse sadanud Roumaysa Boualam

Nagu üritus veel piisavalt imelik poleks olnud, astus pressikonverentsi ruumi sisse ka Khelifi koondisekaaslane, teine Alžeeria olümpiapoksija Roumaysa Boualam, lipp õlgadel. Ta tuli Khelifi eest seisma: „Toimuv tekitab tülgastust. Olen siin, et kaitsta oma sõpra, rääkida tõde ja öelda, et need süüdistused ei pea paika. Homme (teisipäeval – toim) astub ta võitlusse ning me toetame teda, soovides, et ta võidaks kulla. Oleme Alžeerias nii õnnelikud ja elame talle kaasa. Kogu riik teab, mida ta läbi on elanud.“

Kes valetab ja mis saab edasi?

Kas väited XY-kromosoomist üldse peavad paika? Keegi ei tea, sest tõendusmaterjali pole. On vaid IBA presidendi väited. „See, kas sel konkreetsel poksijal on XY-kromosoom, ei ole minule teadaolevalt fakt, vaid vaidlusaluse poksiliidu presidendi väide, mis on lihtsalt lennanud meediasse ja mille järgi on tegemist mehega,“ ütles ka Port.

Skandaal kindlasti ei vaibu, sest Khelifil on Pariisis pidada veel üks lahing. Reedel Eesti aja järgi kell 22.51 peaks ta tulema Roland Garrosi peaväljakule ehitatud poksiringi, et heidelda kuldmedalile hiinlanna Yang Liuga. Üks sümboolne ring saab täis. Sama naisega kohtus ta ka 2023. aasta MM-i finaalis, kust ta lõpuks diskvalifitseeriti. Tokyos kolm aastat tagasi toimunud olümpial jäi Khelif pidama veerandfinaali.

Imane Khelif on maailma meedias kuum nimi.

Oma ankeedis, millega ajakirjanikud akrediteeritud pressile mõeldud MyInfo süsteemi kaudu tutvuda võivad, on Imane Khelif öelnud, et alustas poksiga pärast 2016. aasta Rio de Janeiro olümpia telerist vaatamist. Kuigi poksisaal asus ta väiksest külast kümne kilomeetri kaugusel, armus ta sellesse spordialasse esimesest päevast. Bussipileti tasumiseks müüs ta vanametalli ja ema teenis lisaraha kuskussi müümisega.

Miks on IBA ROK-i põlu all?

Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) loobus rahvusvahelise poksiliidu (IBA) tunnustamisest 2019. aasta juunis pikaaegsete finants-, aususe- ja juhtimisprobleemide tõttu, mistõttu pole muidu maailmas amatöörpoksi võistlusi vedaval organisatsioonil teist olümpiat järjest olümpiaturniiri korraldamisega mingit pistmist.

Kas 2028. aasta Los Angelese mängudel poksi üldse näha tahetakse, pole veel teada. ROK-i spordidirektor Kit McConnell teatas tänavu märtsis, et kui korralikku ühtset poksiorganisatsiooni luua ei suudeta – seda peaksid toetama ka iga riigi rahvuslikud poksiliidud –, ei ole neil järgmiste suvemängude programmi asja.

Pariisi olümpia kvalifikatsiooniturniire korraldas spetsiaalne Paris 2024 Boxing Unit (PBU), mille kutsus ellu ROK-i täitevkomitee.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena