Leedu korvpallikoondis tunnistas Puerto Ricos toimunud kvalifikatsiooniturniiril kuni finaalini vaid võite, kui alagrupifaasis seljatati Mehhiko 96:84 ja Elevandiluurannik 97:93. Turniiri poolfinaalis korraldati jõudemonstratsioon Itaalia vastu, kes alistati koguni 88:64.

Viimase tõkkena seisis Leedul ees turniiri korraldaja Puerto Rico, kes oli samuti esimeses kolmas mängus jäänud võitmatuks. Leedu läks finaalile vastu favoriidina, kuna senise ajaloo jooksul polnud koondis pidanud kunagi Kesk-Ameerika väikeriigi paremust tunnistama. Nüüd kirjutati aga ajalooraamatud ümber.

Kohtumist alustas paremini Puerto Rico, kes haaras kiirelt kaheksapunktilise eduseisu. Minut minuti haaval said oma mängu paremini toimima ka leedukad. Kui avaveerand lõpetati 19:19 viigiseisul, siis teise veerandaja alguses asuti parimal juhul seitsme punktiga juhtima. Peoperemehed ei visanud aga püssi põõsasse ja avapoolaja lõpuks juhiti taas 39:35.

Leedu ei suutnud poolajapausil vajalikke korrektuure teha ning kolmandal veerandajal jätkus Puerto Rico võidutants. Parimal juhul kasvatati eduseis koguni 14-punktiliseks, viimasele veerandajale mindi vastu 62:50 juhtimisel. Kuna viimasel veerandajal imet ei sündinud, oli sellega ka kohtumise saatus otsustatud. Puerto Rico sõidab Pariisi olümpiamängudele 79:68 võiduga.

„Mitte ainult mängu lõpp, vaid terve kohtumine oli halb. Ma ei tea... Tõestasime järjekordselt, et me ei oska otsustavaid mänge mängida. Teadsime, et nad (Puerto Rico) on emotsionaalne võistkond, kuid me ei suutnud kontrollida seda,“ rääkis kaotuse järel pettunud Mindaugas Kuzminskas Leedu Delfile. „Süüdistada pole kedagi teist peale meie enda. Me ei saa kedagi süüdistada. Peame kõik peeglisse vaatama, alustades minust ja lõpetades kõigi teiste mängijatega.“

Kodupubliku tuge nautinud Puerto Rico parimaks tõusis New Orelans Pelicansis mängiv Jose Alvarado, kes viskas 23 punkti ja noppis kuus lauapalli. Tremont Waters toetas teda 16 silmaga. Leedukate resultatiivseim oli Rokas Jokubaitis 16 punktiga.

Kreekas toimunud kvalifikatsiooniturniiri finaalis kindlustasid samuti koha Pariisi olümpiale peoperemehed. Finaalis alistasid kreeklased Horvaatia 80:69. Kreeka koondise parim oli Milwaukee Bucksi staar Giannis Antetokounmpo, kelle saldosse kogunes 23 punkti, kaheksa lauapalli ja kolm resultatiivset söötu. Horvaatia resultatiivseimaks tõusis 19 punkti ja 12 lauapalli kaksikduubli kokku pannud Ivica Zubac.

Viimase koondisena teenis Pariisi olümpiapileti Hispaania, kes alistas Valnecias peetud turniiri finaalis Bahama 86:78. Hispaanlaste resultatiivseimaks tõusis 18 punktiga Lorenzo Brown, Bahama punktide eest kandis hoolt 19 sanga visanud Buddy Hield.

Pariisi olümpiamängude meeste korvpalliturniir peetakse 27. juulist 11. augustini.

Turniiri alagrupid:

A-alagrupp: Austraalia, Kreeka, Hispaania, Kanada

B-alagrupp: Prantsusmaa, Saksamaa, Jaapan, Brasiilia

C-alagrupp: USA, Lõuna-Sudaan, Serbia, Puerto Rico