23. maist kuni 3. juunini toimusid Tais Bangkoki linnas olümpiamängude kvalifikatsioonivõistlused, kus osales ka Eesti Poksiliidu rahvusvahelise kategooria kohtunik Jakov Peterson. Kuigi poksija Stiven Aas ei saanud piletit olümpiamängudele, tegi Jakov Peterson kõrgel tasemel poksikohtuniku tööd nii ringis kui ka küljekohtunikuna. Tagasi koju tulles sai Peterson kümme päeva hiljem ametliku kutse Pariisi olümpiamängudele.

„Eesti poksikohtuniku kutse saamine olümpiamängudele on meie jaoks suur tunnustus ja au. See näitab meie kohtunike kõrget professionaalsust ja pühendumust. Viimati esindas Eesti poksikohtunik olümpiamängudel 1980. aastal, mil Rein Pajur oli sellel prestiižikal ametikohal,“ sõnas Eesti Poksiliidu president Kalle Klandorf ja lisas, et nende poksikohtuniku valimine olümpiamängudele tähendab mitte ainult isiklikku saavutust, vaid ka kogu Eesti poksikogukonna edu ja arengut.

See on Klandorfi sõnul selge märk, et töö ja pühendumus kannavad vilja ning Eesti Poksiliidu kohtunikud on hinnatud ja tunnustatud rahvusvahelisel tasandil.

„Sellised saavutused inspireerivad kindlasti ka meie noori sportlasi ja kohtunikke pürgima kõrgeimate eesmärkide poole. Oleme väga uhked ja loodame, et see annab meie poksikogukonnale veelgi rohkem motivatsiooni ja indu jätkata oma tööd parima võimaliku tulemuse nimel. Palju õnne ja edu meie kohtunikule olümpiamängudel. Loodan, et ka Eesti poksijad saavad taas olümpial esindatud ning me ei kaota lootust ega lõpeta selle eesmärgi poole pürgimist,“ avaldas ta lootust.

Nii nagu iga sportlase jaoks on olümpiale jõudmine karjääri tipphetk, siis ka poksikohtunikule tähendab see sama. Peterson selgitas olümpiamängude kohtunike valimise kohta, et eelmise aasta veebruaris saatis ROK laiali päringud Maailma kõrgeima tasemega poksikohtunikele. Need, kes vastasid jaotavalt, said võimaluse osaleda eelkõige Paris 2024 kvalifikatsiooni võistlustel.

„Alates 2023. aasta maist peeti kokku 5 kontinentaal kvalifikatsiooni turniiri ja 2 ülemaailmset kvalifikatsiooni. Mõned kohtunikud olid kaasatud mitmel kvalifikatsioonil. Nii õnnestus minulgi osaleda Asian Games 2023, Hiinas; PamAm Games 2023, Tšiilis ning Paris 2024 World Qualifier Bangkok 2024, Taimaal,“ rääkis ta ja lisas, et igal võistlusel hinnatakse kohtunikutööd ja antakse punkte, mille alusel moodustati paremusjärjestus. „Kui kõik kvalifikatsioonid olid peetud, korraldati loosimine nende kohtunike seas, kes olid kogunud piisava punktisumma, et osaleda loosis Pariisi OM’le.“

Peterson tõdeb, et nii nagu iga sportlase jaoks on olümpiale jõudmine karjääri tipphetk, siis ka poksikohtunikule tähendab see sama. „Minu jaoks see tähendab unistuse täitumist! Saan osaleda olümpial ja esindada oma riiki - Eestit!“