Egert Jõesaar on ehtne näide sellest, et noorpõlves paraspordi võistluste nägemine suudab positiivse kogemusena puudega noore spordimaailma suunata ja kasvatada inimeses sihikindlust. 8 aastat suurt tööd ja treeninguid on loonud lootuse ja eesmärgi jõuda Paralümpiale ning sealt medaliga koju tulla.

„No ma arvan, et piisavalt suure tahte juures on ju tegelikult kõik võimalik, et lihtsalt ennast nagu piisavalt pushida ja olla selle ala juures ja lihtsalt harjutada ja harjutada piisavalt palju, et ma arvan, et see lõpuks annabki tulemuse,“ on Egerti valem eduks kettaheitjana paraspordis.

Paraspordi podcast „Tõelised Võitjad“ valmib Delfi ja Eesti Paralümpiakomitee koostöös, saadet toetab Malta Ordu Sihtasustus Eestis.

Head kuulamist!

Egert Jõesaar saates "Tõelised võitjad"

Saate transkriptsioon vaegkuuljatele:

Maikel Mõttus

Tere juunikuud, särisevalt soe on õues ja mõnusalt jahe on stuudios ning meil on hea meel tõdeda, et Eesti Paralümpiakomitee ja Delfi koostöös läheb eetrisse raadiosaade „Tõelised Võitjad“ ning selle valmimist toetab Malta Ordu Sihtasutus Eestis. Saatejuht Maikel Mõttus toetab ägedate päikseprillidega SU.VI Eyewear ning koos minuga on loomulikult stuudios alati valmis Jüri Lehtmets.

Jüri Lehtmets

No tere tere! Õues kuum ilm. Õnneks stuudio on enam vähem külm.

Maikel Mõttus

Jah, oleme õiges kohas ja täitsa mõnus on ning ega siin poleks nii mõnus, kui meiega poleks meie tänast külalist. Tere, Egert Jõesaar.

Egert Jõesaar

Tere tere!

Maikel Mõttus

Väga meeldiv, et oled meieni jõudnud. Ma saan aru, et sa tulid isegi võib-olla veel eksootilisema kliimaga kohast, kui meie täna siin Eestis kogeme.

Egert Jõesaar

Ei ütleks päris nii, et äkki siin on isegi soojem, kui seal Jaapanis.

Maikel Mõttus

Aa, vot siis on nii, aga kõigest sellest vast täna loodetavasti kuuleme rohkem ka. Aga ma küsiksin sinult, et kuidas sa sattusid enda valitud spordialaga tegelema ja kaua sellega tegelenud oled. Mis on sinu spordiala?

Egert Jõesaar

Minu spordiala on siis kettaheide ja ma arvan, et ma alustasin sellega umbes siis kui olin 14-15 ja siiamaani siis olen tegelenud selline kaheksa aastat äkki päris tipp...tipptreeningu mõttes.

Maikel Mõttus

Et ütle kuulajatele võrdluseks, kui vana sa praegu oled.

Egert Jõesaar

Praegu olen ma 29.

Maikel Mõttus

Nii et juba ikka väga korralikult staaži, ütleme 15 aastat, pea 14.

Egert Jõesaar

Natuke on tehtud jah

Maikel Mõttus

Et täitsa pikk staaž. Et siis nagu sa ütled, kaheksa aastat, siis aktiivsemalt siukest.

Egert Jõesaar

Ehk siis enne seda Rio olümpiat aastal 2015.

Maikel Mõttus

Ja no näed, täitsa pikaldase staažiga sportlane.

Jüri Lehtmets

Tundub nii!

Aga mäletad sa oma esimest sihukest treeningut, esimest kettaheidet, mis sa tegid? Et mis emotsioonid olid?

Egert Jõesaar

No päris esimest on praegu natuke raske meenutada, aga ma arvan, et sellise pisiku ma sain ikkagi külge sealt inva spordivõistluselt. Ehk siis, kus ma käisin onuga esimest korda kaasas ja ma nägin pealt seda võistlust. Ja siis ma kohe tundsin, et oi, seda tahaks kindlasti proovida. Ja siis, eks vaikselt oligi nii et ma hakkasin harjutama, ostsin endale juba ketta ja läksin väljaku peale harjutama.

Maikel Mõttus

Voh! Et vaata, kus inspiratsioon võib tulla ja tabada.

Jüri Lehtmets

Et niiöelda inspiratsioon hakkas võistlusest endast kohe jah

Egert Jõesaar

Just just, et seda pealtnäha ja siis ilmselt sealt ma sain sellist tahtmist.

Jüri Lehtmets

Aga millal sa jõudsid esimest korda välismaale võistlema, et kuidas see õnnestus?

Egert Jõesaar

Mhmh ma arvan, et see võis olla Tšehhi võistlus äkki, ehk siis selline Tšehi open mingi etapp ja siis ma võisin olla selline 17- 18. Võin praegu eksida ka aga...

Maikel Mõttus

See on lubatud, see on lubatud.

Egert Jõesaar

Ilmselt sinna vanusesse see võis jääda

Maikel Mõttus

Jah, aga ma saan sult küsida, siis, mida see võistlemine annab ja mis on sinu enda arvates suurimad saavutused võistlustel?

Egert Jõesaar

Võistlemine annab mulle, ma arvan, sellist päris head pinget vahepeal, aga selline... Jah, ma arvan, et seal selline eneseületus võib-olla oleks, pakuks kõige rohkem mulle. Ja muidugi noh, trennis sa võid ju neid heiteid teha, aga lihtsalt võistlustel tehes seda ja see on hoopis muu teema, et võidelda mingi koha eest, et nagu see viimane võistlus näiteks mul Jaapanis oli, et kui ma tundsin, et mul on isegi reaalne võimalus võidelda kolmanda koha eest, et siis see oli selline mulle

Maikel Mõttus

Andis innustust.

Egert Jõesaar

Just ehk pingutada veel rohkem.

Maikel Mõttus

Aga no võib ju selle neljanda koha üle ka ikkagi uhke olla. Ma saan aru, et täitsa tubli tulemus.

Egert Jõesaar

Jah, ei, võib selles mõttes mingil määral, aga ikkagi sportlane tahab rohkem, et kui seal juba käega katsuda, et siis selles suhtes.

Jüri Lehtmets

Neljas koht on kõige vastikum koht.

Maikel Mõttus

Arusaadav, aga no loodame, et tulevik toob nii kolmanda, teise, esimese koha tähtsatel võistlustel loomulikult.

Egert Jõesaar

Just Just

Jüri Lehtmets

Sul vist, ma saan aru, et terendab paraolümpia ka ees, kuidas selleks valmistumine käib tavaliselt?

Egert Jõesaar

Ah noh, ma loodan, et ikkagi pääsen sinna ja valmistumine noh, sinnani on kolm kuud aega. Ehk siis ma üritan sellest maailmameistrivõistlustest nüüd natuke taastuda.

Ja siis ma arvan, et mul on selline mõnus selline kaks kuud suvel aega teha korralikult trenni. Nii ja siis selline ma arvan, viimane kuu aega natukene võtta kergemalt ja veel panna täpselt mingid tehnilised elemendid paika,

et seda eksimisruumi oleks nagu võimalikult vähe. Siis võimalik, et teha ka siin selline kerge nädalane laager. Ehk siis enne olümpiat.

Maikel Mõttus

Vot küsikski, võib-olla täpsustuseks, et inimesed saaksid aru, et milline sinu trenn on? Selgita seda natukene.

Egert Jõesaar

No mina võrdleks oma trenne ikkagi tavasportlastega suht sarnaselt. Kuna minu päev näeb siis välja selline, et Ma ärkan selline kaheksa pool üheksa üles, siis söön korralikult kõhu täis, liigun selline üheksaks poole 10-ks trenni. Teen korraliku soojenduse ja trenn kestab, selline heite trenn ehk siis hommikul, kestab selline kaks tundi. Peale seda ma liigun koju, söön, puhkan ja siis juba valmistun järgmiseks õhtuseks trenniks, milleks on siis näiteks jõusaali trenn.

Maikel Mõttus

No tööpäev on kiire ja korralik, tuleb öelda, et.

Egert Jõesaar

Noh, jah, isegi talvel võib-olla lõpetan sel õhtul kaheksa seitse... seal vahel.

Maikel Mõttus

Päris tõsine töö, mille peale saabki küsida, et mis su eesmärk on nendel olümpiamängudel, kui sa peaksid sinna jõudma? Millist medalit ja kohta rihid? Võib juba aru saada, et ikka neid esikolmikusse oleks soovi.

Egert Jõesaar

Jah, kuna ju päris mitmeid aastaid on siin juba võisteldud ja käidud igal pool neid kogemusi hankimas, et väga palju ja väga suuri pingeid endale peale ei tahaks panna selles suhtes, et põhieesmärk oleks alguses ikkagi see, et ma saaksin finaali korralikult selle kolme katsega ja siis juba vaadata sealt edasi sinna ettepoole.

Maikel Mõttus

No see on mõistlik, et ega see pinge midagi ei lisa ja elu läheb nagu läheb, aga me siiski loodame, et sul läheb hästi ja sinu soov ja sinu töö ja vaev saavad selle olümpia koha sulle toodud.

Jüri Lehtmets

Aga kuidas sul, kuidas sa tuled toime tagasilöökidega? Et on sul äkki mõni lugu jagada, kuidas kriisist välja tulla?

Egert Jõesaar

Ma arvan, et kõige suuremaks selliseks ebaõnnestumiseks oli minu arust see eelmine olümpia kus siis ajavahe minu arust mängis piisavalt palju rolli, et mul ei õnnestunud heita sellist tulemust, millega ma oleks isegi miinimum tulemusega nagu rahul.

Et ilmselt see, et kui ma sattusingi täpselt sinna neljanda, viienda päeva peale ja see võistlus oligi täpselt sellele ajal, et siis lihtsalt see, ilmselt see lennureis jõudis kuidagi kohale ja. Ma siiamaani kahetsen seda, et kuidagi niimoodi läks, aga noh, mis teha.

Maikel Mõttus

No sa oled noor mees, on võimalust veel parandada. Pean küsima, et kui kaua sellel alal nagu tegutseda saab?

Egert Jõesaar

Noh, kui vaadata minu konkurente, siis ma arvan, et piisavalt kaua, kui endal seda tahet on ja tervis vastu peab. Aga ma ise pakuks praegu, et ma arvan, et järgmise olümpiani, võiks olla selline plaan ikkagi teha.

Maikel Mõttus

No siis on siht ja arusaamine ju täitsa olemas.

Egert Jõesaar

Ehk siis mitte selle aasta olümpiani.

Maikel Mõttus

Jah jah. Peale seda täpsustame jah, et peale seda aastat sa veel nagu mantlit varna ei pane, nii-öelda. Nii et aina toimetamist. Ma saan sult küsida, kuidas aitab sind sinu perekond ja teised toetajad sellel teel?

Egert Jõesaar

No perekond, ema-isa ikkagi küsivad, et kuidas sul vahepeal läheb ja kui mingi võistlus ikkagi toimub, siis küsivad, et kuidas läks ja mõnikord, kui ülekanne kuidagi kuskilt toimub, et siis seda ka jälgitakse, et selle üle ma olen väga õnnelik.

Jüri Lehtmets

Kui palju üldse on siukeseid ülekandeid, mida saab jälgida ?

Egert Jõesaar

Pigem vähe, aga suurema võistluse puhul, et et siis ikkagi näeb midagi.

Maikel Mõttus

No siis on mida vaadata ja tore et perekond alati vaatab, et see ju annab, innustust juurde küll ma usun?

Egert Jõesaar

Natuke ikka jaa

Jüri Lehtmets

Aga mis on sinu unistused ja soovid spordiala võtmes, ütleme järgmisel hooajal või viie aasta pärast natuke saime vihjeid juba, aga võib-olla oskad täpsustada?

Maikel Mõttus

Millal see järgmine järgmine olümpia üldse on?

Jüri Lehtmets

Ja kus see on üldse?

Egert Jõesaar

Järgmine peaks olema LA s ehk siis Los Angeleses 2028. Tahaks öelda nii, et ilmselt ma ei tahaks ennem lõpetades karjääri kui lihtsalt. Mul oleks mingi eesmärk täidetud, ehk siis võita ka reaalselt mingi medal.

Maikel Mõttus

See oleks uhke, uhke ja väärikas nagu karjäärile siuke jätk ja lõpp ja suund.

Egert Jõesaar

Just just.

Maikel Mõttus

No loodame, et see sul õnnestub. ja siis saad juba edasi mõelda, mis tulevik toob. Aga vot selle tulevikuga saan mina sinu käest küsida, et kuidas meelitada puudega lapsi ja noori paraspordiga tegelema ja kas sa näed juba kuskilt oma mantlipärijat tulemas?

Egert Jõesaar

Võib-olla siis ongi enda näitel kõige lihtsam noori nagu meelitama sporti tegema, et mida rohkem arvatavasti neid võistlusi oleks siin Eestimaa pinnal, et kui noored näevad, et selline võistlus toimub ja et reaalselt kõik on võimalik ja ongi näiteks võimalik teha selliseid tulemusi, siis ma arvan, et see oleks kõige selline lihtsam motivaator.

Jüri Lehtmets

Nüüd vist see nädalavahetus Paralümpiakomitee tegi Käärikul noortele, sihukese spordilaagri see on ka kahtlemata koht, kust noored spordini jõuavad, et tihti just ongi see, et kui tehakse sihuke erinevate spordialade popurrii, siis nii-öelda inimesed lõpuks leiavad selle miski, mis neile huvi ja rõõmu pakub.

Egert Jõesaar

Just just

Maikel Mõttus

Just jah, ja noh, sinu jutt on kooskõlas varasemalt meie saates kuuldud jutuga. Mats Topkingi rääkis sama, et eeskujuks oleks eelkõige see mantlipärijaid tekitaks see, kui saaks näha, mis see on, mida teha võiks. Loodame, et see kõik muutub aina nähtavamaks ja sellele küsimusele, et tulevikus me saame ka kuuldagi juba vastuse, et tänu sellele, et asi ise on nähtav, on ka neid mantlipärijaid kuskilt tulemas.

Egert Jõesaar

Jah, õnneks ja ma täna juba näen, et noori tegijaid on tulnud peale ja näiteks eelmise aasta paraolümpiakomitee võistlusel ma nägin, et isegi tegelikult sellel talvel ma nägin, et oli võistlejaid ka välismaalt, et ma arvan, et see on päris hea näitaja.

Maikel Mõttus

See kõlab küll täitsa hästi ja loodame, et see on siis nagu viljakas pinnas ja need inimesed saavad võrsuda tulemuste poole ja sama sihikindlalt nagu sina seda teed, teinud oled ja edaspidi teed.

Jüri Lehtmets

Aga mida tuleb selle spordiala juures nagu teada ja mis teeb sust nii-öelda tegija kettaheitja? Ja võimaldab ka püsida selle juures? Et siuke mõte.

Egert Jõesaar

Hmm tegija? No ma arvan, et piisavalt suure tahte juures on ju tegelikult kõik võimalik, et lihtsalt ennast nagu piisavalt pushida ja olla selle ala juures ja lihtsalt harjutada ja harjutada piisavalt palju, et ma arvan, et see lõpuks annabki tulemuse.

Maikel Mõttus

Tundub loogiline spordiala võtmes, et kui nagu ikka, et sa pead seda ühte tegevust kordama, tehnikat lihvima et ketas lendu saada ja see võimalikult kaugele lendaks, siis kordamine on tarkuse ema igal juhul. Ja noh, enda pidev arendamine läbi jõusaali treeningu siis ka, et väga-väga kaugel see mõte ei ole. Aga oled sa mõelnud, mida sa pärast sportlaskarjääri lõppu teed, kui sa sellesse punkti jõuad, mis loodetavasti on meil nüüd natukene kaugel.

Egert Jõesaar

Mhmh, nii täpselt päris selle peale veel mõelnud ei ole, aga mingit selliseid kergeid mõtteid on? Ma ei tea, kas just treeneri amet on, aga kui keegi soovib, siiski ilmselt kindlasti ma olen abiks. Aga sellist konkreetset mõtet, mis peale sellist sportlaskarjääri saab? Hetkel ei tea veel.

Maikel Mõttus

Hetkel ei tea, no mõistlik, sul on aega mõelda ja vaadata, kuhu suunda elu sind sinu tegemistes viib, et sinu sihikindluse juures arvatavasti küll midagi huvitavat kindlasti su teele tuleb.

Egert Jõesaar

Ma loodan sama.

Jüri Lehtmets

Aga kuidas sa tunned, mida sa teeksid miljoni euroga enda ja spordiala jaoks?

Egert Jõesaar

Miljoni euroga?

Maikel Mõttus

Jah.

Jüri Lehtmets

Et lase fantaasial lipata

Egert Jõesaar

Vaat ei olegi ju päris nii mõelnud, ilmselt selle peale, aga. Ma arvan, et... Ma võib-olla ikkagi panustaksin, piisavalt palju ongi siis inimeste aitamisse ehk siis spordi tegemisse. Ja noh, miljoni euroga saab päris palju. Ma arvan, ära teha, et aga ma ei kujuta ette, võib-olla ostaksin endale mingi korteri ette, kus saaks elada ka, et et ilmselt mul väga palju suuri soove ei ole selles suhtes, et ma ei oskakski praegu kohe nii palju mõtteid välja käia.

Maikel Mõttus

No siis pead koju mõtlemisainet kaasa võtma, saad unistada, see tuleb ka kasuks ajule neuroplastilisuse nagu tärkama panemiseks.

Aga nüüd me saame rääkida rohkem sinust endast, siis küll ikkagi spordi võtmes, aga siiski ikkagi sinust, et ma küsiks, et kes sa oled, kust tuled ja millega veel tegeled? Kui aega üle jääb?

Egert Jõesaar

Ahah, et kes ma olen? No kõigepealt praegu, ma arvan, et ma olen ikkagi sportlane, kes tegeleb igapäevaselt siis raskema taldriku lennutamisega. Ja mis veel, see küsimus oligi.

Maikel Mõttus

Et kust tuled ja millega veel tegeled?

Egert Jõesaar

Kust ma tulen. Hetkel ma tulen Mustamäelt, Mustamäe korterist. Varasemalt tulin. Siis sellisest kohast, mul on maakoht, kus ma elasin varasemalt siis ühest talust Hara külast ja Äkki veel midagi? Täpsustuseks?

Maikel Mõttus

Millega veel tegeled?

Egert Jõesaar

Millega veel tegelen? Praegu on olnud selline natuke pingelisem aeg, et aga muidu üritan ka natuke käia, vahepeal niisama õues, kas või saada sõpradega kokku ja loopida korvpalli. Vahepeal natuke ongi siis see maale ärasõit, seal aega veeta. Ja mõnikord vaatan ka mõned filmid ära, et see viib mõtted mujale.

Maikel Mõttus

No eks seda ole tarvis ka sellisel kujul.

Jüri Lehtmets

Mis su lemmikfilmid on?

Maikel Mõttus

Jah, et mis aitab?

Egert Jõesaar

Mis on lemmik filmid? Ma võin ausalt öeldes vaadata peaaegu kõike igast žanrist, et kui mul, kui see tundub minu jaoks piisavalt huvitav või selline mida võiks vaadata, siis kõik on võimalik.

Maikel Mõttus

Aga oled sihuke Netflixi mees rohkem või lähed ikka kinno, istud popcorni karbiga maha ja väike siuke...

Egert Jõesaar

Selline, nii ja naa, et kui tekib aega kinno minna, siis miks mitte, aga hetkel pigem vaatan telekast.

Maikel Mõttus

No siis tuleb jah kasutada neid variante, mis sul on, aga väga tore, et sa selle aja ikkagi leiad. Ja saad ennast niimoodi noh, laadida ja maha laadida vist mõlemat pidi.

Jüri Lehtmets

Aga selgita veidi oma sõnadega oma puudelisuse olemust, et miks sa oled para sportlane, mitte midagi muud?

Egert Jõesaar

Puue siis seisnebki selles, et mul on vasak jalg on teisest jalast natuke lühem. Ja selle tõttu ka siis natuke nõrgem, mul puudub pindluu, ehk siis mul pole võimalik vasaku jalaga tõugata. Ja siis põhimõtteliselt liikumiseks kasutangi sellist tugevamat ortoosi, mis peab ka siis raskele trennile kindlasti vastu pidama. Ja ega rohkem ei olegi.

Maikel Mõttus

Kas kas elu jooksul on seda ka juhtunud, et su ortoos läheb katki tänu sellele raskele trennile või muudele raskustele?

Egert Jõesaar

Ja on olnud ka selliseid olukordi, mis teeb sellise jõusaali trenni natukene raskeks, et mis iganes võib juhtuda.

Maikel Mõttus

Arusaadav! on neid.. palju neid kordi on olnud?

Egert Jõesaar

Ei taha praegu mõelda, aga õnneks mitte väga palju.

Maikel Mõttus

Õnneks mitte väga palju seda, seda on ainult rõõm kuulda. Vot meil on natuke olnud teemaks, kui abivahend läheb katki. Me oleme sellest siin ka rääkinud, et mida, kuidas sina selle olukorra kiiruga lahendad. Praks, sul läks katki, homme on võistlused. Mida sa teed?

Egert Jõesaar

On üks varuks

Jüri Lehtmets

See on ka eelnevalt olnud

Maikel Mõttus

Me oleme ka seda eelnevalt öelnud.

Egert Jõesaar

See lihtsalt peab olema, pole mingi muu varianti.

Maikel Mõttus

Tuleb vist välja, et siin saateid tehes, et see on kuldreegel, et kui ka on abivahend üks peab keldris varuks olema.

Jüri Lehtmets

Olgu see nii hädine kui tahes

Maikel Mõttus

Aga peab olema, et näed, oleme tabanud jällegi tendentsi.

Egert Jõesaar

Jah, eriti tähtsal võistlusel kindlasti väga palju detaile läbi mõtlema, et kas ongi, et see teine ortoos või siis näiteks siin mõni võistlus on näidanud, et näiteks kettaheitering on nii libe, et sul peab olema kasvõi teine varu paar susse kaasas, et pikali ei käiks. Lihtsalt sellised mõtted.

Maikel Mõttus

No praktiliselt sinu puhul praktilised asjad, eks ole, kukla peale kukkumine väga ahvatlev ei tundu. Et täitsa mõistlik, ma saan küsida, kus oma poweri võtad ja milline see sinu ideaalne puhkus on? Natuke saame sellest juba aru, aga siiski.

Egert Jõesaar

Ideaalne puhkus. Ma arvan, et, ma lõpuks tahaksin reisida välismaale niimoodi, et ma ei peaks võistlema või siis treeninglaagris olema, järgmine päev seda ketast minema heitma.

Maikel Mõttus

Ka see tundub olevat asi, mida on soovinud eelnevad külalised minu meelest.

Jüri Lehtmets

Jaa. Sest ega võistlustel käies sa seal seda maad kui sellist väga ei, ei näe ega ei saa tunnetada.

Maikel Mõttus

Vist mitte jah.

Egert Jõesaar

Ei teki jah lihtsalt sellist nagu sellist momenti või tahtmist, et kui sa lähed isegi võistlema treeninglaagrisse, siis ju ainuke mõte on see, et tahaksid ju kõige parema tulemuse saada, et muu asi on nagu täiesti mõttetu.

Maikel Mõttus

No arusaadav, saan küsida seda, et kas Jaapan, kust sa praegu meile tulid, no üsna lähedal (ajaliselt meie saatele) kas see on sinu jaoks kõige kaugem sihtkoht selles suhtes?

Egert Jõesaar

Selle pika lennureisi järgi küll jah, et see on minu kõige kaugem istumine.

Maikel Mõttus

Kaua sa istuma pidid?

Egert Jõesaar

Sinna minnes ligi 14 tundi.

Maikel Mõttus

Oh sa juudas.

Egert Jõesaar

Jah, õnneks läks hästi.

Maikel Mõttus

No see on suure suurepärane ja loodame siis, et neid puhkusereise, kus sa saad puhata, tuleb ka.

Egert Jõesaar

Ma loodan ka.

Maikel Mõttus

Soovime sulle neid nii-öelda.

Jüri Lehtmets

Aga kuidas sa suhestud ligipääsetavuse ja abi küsimisega, et et kui palju sul seda elus ette tuleb?

Egert Jõesaar

Ligipääsetavusega siis mille kohta?

Maikel Mõttus

No kuidas sa tajud, et kui sa, et kui sa lähed kuskile ja sa ei saa sellepärast, et sa ei saa. Palju sa seda nagu tajud?

Egert Jõesaar

Hetkel enam mitte väga, ma lihtsalt olen leppinud sellega, et isegi kui ma tulen autoga, et siis ma lihtsalt pargingi sinna tahaotsa kuskile ja kuna mul enam ei ole seda sinist kaarti ka, et siis lihtsalt ma olengi leppinud sellega.

Maikel Mõttus

Sul puue ikka on alles? Riigi silmis?

Egert Jõesaar

Ei ole

Maikel Mõttus

Ahaah

Jüri Lehtmets

Et arvavad, et oled nii tegija.

Egert Jõesaar

Et no ilmselt ei ole vist vaja enam kui sporti teed siis.

Maikel Mõttus

Et riigi loogika on selline jah.

Jüri Lehtmets

Päris põnev

Maikel Mõttus

Selline noh, päris huvitav, et loodame, et kuskil mõni, kes meid kuulab, saab aru, et päris nii see ikka ei ole, et sa võiksid ikka saada lähemale parkida kui kõige kaugemale tagaotsa ja muud huvitavat ka.

Egert Jõesaar

Nojah, lihtsalt selline, ma peangi vahepeal ikkagi arvestama sellega, et kui on pikk trenn, et siis ma ilmselt mingit pikka maad ette ei võta.

Maikel Mõttus

See on loogiline ja arusaadav. Aga abi julged küsida, kui vaja on? Ma ei tea küll, mis kujul aga?

Egert Jõesaar

Pigem mitte.

Maikel Mõttus

Pigem mitte. Eesti mees.

Jüri Lehtmets

Jah, Seda oleme ka tunda saanud.

Maikel Mõttus

Just, aga minu siis on küsida seda, et mida sa oled õppinud ja mis tööd sa teed, peale selle et sa oled sportlane?

Egert Jõesaar

Olen õppinud rakendusinformaatikat ja olen ka õnneks lõpetanud selle aastal 2018, aga peale lõpetamist mul ei tulnud päris sellist mõtet, et ma tahaksin sellega hetkel tegeleda ja ma olengi keskendunud spordile.

Maikel Mõttus

Vot, selge. Ja sport on siis sinu, sinu töö ja elu ja leib nii-öelda hetkel

Egert Jõesaar

Hetkel hetkel küll jah.

Jüri Lehtmets

Nojah, aga kas sa oled leidnud tee ka vabaühendustesse? Ilmselt sa Paralümpia komitee ja Eesti Invaspordi Liiduga oled veidi seotud?

Egert Jõesaar

Jaa, mul on õnneks ,mul on võimalik teha sporti niimoodi, et mul on kulud kaetud. Ja see on kõige suurem pluss selle juures.

Maikel Mõttus

No seda, seda on, on rõõm kuulda ja loodame, et see sinu mitmekülgne kogemus toob ka selle huvitava töökoha, kui sa sinna punkti jõuad, et seda vaja on.

Egert Jõesaar

Jah, ma loodan ka.

Maikel Mõttus

Et potentsiaali, potentsiaali ju on.

Jüri Lehtmets

Kas sa seal nendes ühendustes oled juhatuses ka või lihtsalt lihtliige?

Egert Jõesaar

Pigem pigem vaikselt et mitte väga aktiivselt.

Maikel Mõttus

Pigem vaikselt...No saab ka nii, meie oleme need, kes juhatustes asjades toimetavad, aga eks ka lihtliikmed on sama olulised asjade toimimisele.

Mina saan küsida, et kes on see suurim eeskuju?

Egert Jõesaar

Vot see on küll tore küsimus. Ma arvan, et kui ma alustasin selle kettaheitega, et siis ilmselt oli Gerd Kanter ja ma mäletan, et alati sai tema võistlust vaadata ja siis pärast hea hooga trenni minna, et aga hetkel ma ei oskaks konkreetset eeskuju välja tuua. Ma arvan, et ma vaatan kõiki kes teevad asja hingega ja ma näen, et neile meeldib see, et siis ma jälgin kõiki.

Jüri Lehtmets

Mis maalastega sa tavaliselt pead seal paraolümpial ja võistlustel piike murdma?

Egert Jõesaar

Noh, kõige suuremateks konkurentideks on ilmselt Ameeriklased ehk siis neile järgi jõuda on selline võib-olla natuke liiga suur unistus. Ja nende käes on ka siis maailmarekordid, et aga jah, võib-olla siis Inglismaalt, et oleks veel selliseid konkurente ja Horvaatiast, aga eks kunagi ei tea ju, millal järgmine konkurent kuskilt välja ilmub, et sellega peab arvestama.

Maikel Mõttus

Jah, et eile on mantlipärija ja täna on konkurent see, see võib juhtuda küll ja noh loodetavasti juhtub ka, et et see ju tagab selle ala edasimineku ja paraolümpia üldise arengu nii-öelda.

Egert Jõesaar

Jah, ega sellel alal praegu tundub, et sellist taseme languse märke ei ole, et see tase on seal ikkagi piisavalt kõva siin olnud ikkagi päris pikalt.

Maikel Mõttus

No see on hea, see on siis on siis on tal nagu seda elu elujõulisusest, et kesta ja paraolümpia ridades püsida.

Jüri Lehtmets

Just!

Nüüd veidi filosoofilisem küsimus, et mis sind nagu õnnelikuks teeb elus?

Egert Jõesaar

Hea ja kordaläinud trenn ja veel parem võistlus.

Maikel Mõttus

Tõeline spordimehe lähenemine, mida me tahamegi siin saates kuulda, sest ainult nii tekivad tõelised võitjad, kes niimoodi mõtlevad. Et, suurepärane. Aga no ma usun, et eks seda õnne leidub muul kujul ka, eks ole.

Egert Jõesaar

Just jah, võib-olla lisaksin veel, et ka inimesed, kes mul sellel teel toeks on, et kui ma tunnen, et nende toetus on mul olemas, et siis see aitab ka palju kaasa.

Maikel Mõttus

Jah, nii et see on täitsa vahva kooslus. Ja mina saan sult küsida, et mida sina soovid lõpetuseks öelda?

Egert Jõesaar

Ma soovin seda, et see hooaeg, mis päriselt tuleb, õnnestuks ja teistele sportlastele ka, et ma loodan päriselt, et need mantlipärijaid tuleks ja nad tegeleks sellega ja ka nende eesmärgid lõpuks täituksid.

Maikel Mõttus

Seda, nende soovidega ühineme meie ka.

Jüri Lehtmets

Kahtlemata

Maikel Mõttus

Jah

Egert Jõesaar

Ilusat suve ka muidugi kõigile.

Maikel Mõttus

ja ilusat suve soovime meie ka ja loodame, et tõesti see nii on, et kõik saab oma jätku ja mantlipärijad ning Paralümpia läheb kenasti. Seekord, kui meie saadet praegu kuulata, siis seda veel juhtunud ei ole.

Jüri Lehtmets

Millal see paralümpia on üldse?

Maikel Mõttus

Kuupäevaliselt

Egert Jõesaar

Ehk siis Pariisi olümpiamängud?

Maikel Mõttus

Just

Egert Jõesaar

Peaks algama augusti lõpus, täpset kuupäeva ei oska hetkel öelda.

Maikel Mõttus

Selge, siis saavad kõik huvilised ikkagi augusti lõpus enda silmad lahti hoida, et näha, millal siis algus tegelikkuses tuleb ka. Aga ma saan öelda, et selline saigi meie juunikuu saade. Suur aitäh sulle, Egert, et oli väga vahva.

Egert Jõesaar

Aitäh kutsumast.

Maikel Mõttus

Ja soovime ikka ja ainult edu sulle, et su kõik eesmärgid täituksid ja vahepeal oleks kinos või mujal mõni hea film ka ja aju ja keha saaks puhata .

Egert Jõesaar

Aitäh, aitäh.

Maikel Mõttus

Üle treenida pole mõtet.

Jüri Lehtmets

Nii et loodame, et augustis saame mingit stream’i ja vaadata, kus sa siis heidad. Loodetavasti mingi video kuskile satubki.

Maikel Mõttus

Tahaks tahaks täitsa näha, oleks täitsa vahva. Jüri, kas sul on veel lõpetuseks mõtteid?

Jüri Lehtmets

Ma arvan, et oli jälle tore saade. Ja siuke suvine, et

Maikel Mõttus

Suvine jah, soe ja tempokas

Jüri Lehtmets

Paneb fookuse paika, et paralümpia on tulemas.

Maikel Mõttus

Paraolümpia on tulemas ja tõesti loodame, et kõikidel sportlastel, kellega meil on olnud au siin vestelda, läheb nendel mängudel hästi. Kes veel pole saanud, saavad sinna minna ja kes juba on kvalifitseerunud, saavad tublid tulemused koju tuua ja jääme seda asja huviga ootama, vaatama ja jälgima.

Ja soovime kõigile jõudu.

Jüri Lehtmets

Tore, et nii mõnigi on tuttavamaks saanud, keda varem ei teadnudki

Maikel Mõttus

Ja kui te vaatate Paralümpia komitee Facebook’i lehele, näete medalikujundust ka, et täitsa ilusad medaleid, on mida püüda, mille poole pürgida. Tasub toimetada. Nii et jõudu kõigile ja mina saan öelda, et „Tõelised võitjad“ podcast valmib ka järgmisel korral jätkuvalt Eesti Paralümpia komitee ja Delfi koostöös ning saate valmimist toetab Malta Ordu Sihtasutus Eestis ja SU.VI Eyewear. Kohtumiseni.