Antidopingu apellatsioonikomisjon mõistis Sten Priinitsa õigeks. „Olen nördinud, et ei saanud pürgida olümpiale“
(82)Epeevehkleja Sten Priinits, kellele Eesti dopinguvastane distsiplinaarkolleegium määras 18-kuulise võistluskeelu, sest polnud aasta jooksul kolmel korral dopinguküttidele kättesaadav, mõisteti Eesti dopinguvastases apellatsioonikolleegiumis õigeks.
Rahvusvahelise antidopingu agentuuri (WADA) reeglite järgi peab ADAMS-i programmi kuuluv sportlane andma teada millal ja kus teda iga päev ühe tunni jooksul tabada võib ning olema sel ajal ka kättesaadav. Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse (EADSE) esildise järel otsuse teinud distsiplinaarkolleegiumi arvates eksis Priinits selle reegli vastu kolmel korral.
Kahel puhul unustas Priinits testimisprogrammi ADAMS kaudu Eesti Antidopingut oma asukohast teavitamast, ühel korral oli ta kodus, kuid ei reageerinud testija telefonikõnele.
Apellatsioonikolleegium mõistis aga Priinitsa õigeks, leides, et teises episoodis, mis läks kirja juhtumina, kus dopingukontrollil ei õnnestunud sportlast tabada, ei käitunud kontrollid reeglitele vastavalt.
Priinits: see oli elu suurim stress
„Eksimine on inimlik,“ tõdes Priinits Delfile. „Kui poleks otsust edasi kaevanud ja süüdi jäänud, ei oleks teadnud, kumb meist eksis. Kas mul on põhjust olla nördinud, et ei saanud Eesti Antidopingu otsuse tõttu osaleda Pariisi olümpia kvalifikatsiooniturniiril? Kindlasti olen. Ja kurb. Kõik need kaks kuud, mis minu süüdimõistmisele järgnes, oli elu suurim stress. Ei soovitaks kellelgi sattuda sellisesse olukorda, kuhu sattusin, ja neid emotsioone kogeda.“
Priinits tegi enda sõnul meeletult tööd selle nimel, et karjääri lõpuosas olümpiale pääseda. „Olin tõusvas hoos, MK-etapid läksid hästi, enesekindlus oli laes... Et see võimalus ära võeti... Miski ei garanteerinud, et Pariisi pääsenuks, aga olnuks sellele kohale tugev pretendent. Paraku on elu karm,“ sõnas ta.
Millegipärast ei leidnud dopinguvastane distsiplinaarkomisjon, mis määras Priinitsale 18-kuulise võistluskeelu, et dopingutestija eksis reeglite vastu. Küll aga märkas seda apellatsioonikolleegium.
Priinits tõdes, et ta tõi apellatsiooni puhul lisatõendeid. „Tõin välja telefoni positsioneeringu. Selle, et värav oli katki - mitte riivis ja lukus, nagu dopingukontroll väitis - ja see tulnuks vaid lahti lükata, et minu juurde pääseda. Majast väljuvatele inimestele ei antud märku, et on vajadus minu juurde pääseda.... Pisidetailid, aga otsustava tähtsusega. Minu advokaadid tegid väga head tööd,“ kiitis Priinits.
Siinkohal selgitus, miks Priinits õigeks mõisteti:
„Eeltoodust tulenevalt leiab apellatsioonikolleegium, et EADSE ei ole tõendanud, et testija kasutas kõiki mõistlikke võimalusi Sportlasega kontakti saamiseks. Kuna EADSE ei ole täitnud enda tõendamiskoormust, tõendamaks, et testija tegi kõik mõistlikult võimaliku 7.08.2023 testikatse läbiviimisel, ei saa Sportlasele 7.08.2023 asukohateabega seotud rikkumise toimepanemist ette heita.
Sellest johtuvalt ei ole Sportlane täitnud EDR art 2.4. ja koodeksi art 2.4. toodud rikkumise koosseisu, s.t pannud toime 12 kuu jooksul kolm asukohateabe edastamisega seotud rikkumist ning distsiplinaarkolleegiumi otsus tuleb tervikuna tühistada.
Eeltoodut arvesse võttes otsustas Eesti dopinguvastane apellatsioonikolleegium:
1. Tühistada Eesti dopinguvastase distsiplinaarkolleegiumi 17.04.2024 otsus, millega määrati Sten Priinitsale 18 kuu pikkune võistluskeeld ja tühistati Sten Priinitsa kõik võistlustulemused alates 8.03.2024.“
Eesti dopinguvastane apellatsioonikolleegium arutab ja menetleb kaebusi distsiplinaarkolleegiumi otsuste peale. Selle koosseisu kuuluvad Ramon Rask (eesistuja), Erki Nool, Tiit Nuudi ja Margus Viigimaa.
EADSE kõneisik ja juhatuse liige Henn Vallimäe lühikommentaar kõlas: „Respekteerime apellatsioonikolleegiumi otsust, kuid praegu ei oska ma öelda, kuidas edasi käitume ehk kas kaebame selle edasi või mitte.“