„Kahjuks on minu jaoks tippsport kui selline saanud lõpu,“ teatas 33-aastane Kivistik sotsiaalmeediasse postitatud videos. „Viimased kuus-seitse nädalat olid väga keerulised. Käisin erinevate arstide juures, tegin erinevaid uuringuid ja jõudsin arusaamale, et kahjuks mul lihtsalt enam pole võimalik tippspordis jätkata.“

2016. aastal sai Kivistik 3000 meetri takistusjooksus EM-il kuuenda ja 2018. aastal üheksanda koha. 2019. aastal parandas ta niigi enda nimel olnud Eesti rekordit, kui ta sai septembris Zagrebis kirja aja 8.28,55. Sealjuures aasta varem võttis ta enda nimele alates 1971. aastast Ilmar Ruusi nimel olnud Eesti tippmargi. Aga viimastel hooaegadel sama säravaid tulemusi pole tulnud.

„Kõik algas juba 2020. aastal, kui läksin suve lõpus võistlusele ja selle järgnenud tavapärasel rahulikul jooksutreeningul jäin kümne minuti pärast seisma, sest mul oli raske. Ma ei suutnud oma tavapärase tempoga joosta, mis ehmatas ära. Ma lihtsalt ei jaksanud joosta rohkem kui kümme minutit,“ meenutas ta.

„Ma ei oska kirjeldada, mis mu organismis toimus, aga sain aru, et midagi on valesti. Aga lootsin, et äkki on lihtsalt kehv päev ja läheb üle. Aga kahjuks enesetunne ei paranenud,“ jätkas Kivistik, kes läks uuringutele ja peagi sai teada, et ta on nakatunud puukborrelioosi. „Täna võin öelda, et see on väga raske haigus ja teatud hulgal inimestel jäävad kõrvalmõjud aastateks, kui mitte eluks ajaks.“

Kivistiku organism läheb tippvormis olles stressi

Takistusjooksus EM-il kahel korral esikümnesse jõudnud Kivistiku sõnul on tema kõik viimased hooajad kulgenud üle kivide ja kändude. Teine löök tuli 2021. aastal, kui Kivistiku väitel tekkisid tal koroonavaktsiinist karmid kõrvalmõjud.

„Ma ei saanud piisavalt võistelda ja olümpiamängudel jäi käimata,“ meenutas Kivistik, kes 2022. aastal hakkas jooksma maratone. „Tulemused olid alguses head, aga need tulid treeningmahu pealt. Olukorras, kus keha hakkas jõudma tippvormi ja võinuks tulla häid tulemusi, tekib mu kehas kahjuks mingi blokk, mis on suure tõenäosusega põhjustatud koroonavaktsiini ja puukborrelioosi mingisugusest koosmõjust.“

Arstidega suheldes olen jõudnud arusaama, et tippvormi jõudes minu organism läheb mingisse stressi.

2021. aastal poolmaratoni isikliku rekordi 1.05,31 jooksnud ning järgmisel suvel maratonirekordi 2.16,38-ni viinud eestlane pidi tänavu märtsis võistlema USA-s, aga Soome koondisega treeninglaagris olles nakatusid pea kõik sportlased koroonaviirusesse. Kuigi Kivistiku testid olid negatiivsed, siis löögi sai ka tema organism.

„Ma pole sellises augus olnud, et ma ei jaksa absoluutselt joosta ja hakkasin kohe hingeldama. Tunne oli selline nagu oleksin sada kilo raskem ja jooksen esimest korda, sest ka üle saja meetri jooksmine osutus väga keeruliseks,“ tõdes Kivistik. „Arstidega suheldes olen jõudnud arusaama, et tippvormi jõudes minu organism läheb mingisse stressi. Kahjuks haigused piiravad minu tegevust ja selliselt pole võimalik tippspordis jätkata.“