Tituleerituimad klubid: Levadia ja Flora

Eesti karikavõistlustel on läbi aegade tituleerituim klubi jätkuvalt Tallinna FCI Levadia, kellel on tänavu võimalus karikas pea kohale tõsta juba 11. korda. Tiitlite arvult järgneb Levadiale nende läbi aegade üks suurimaid rivaale Flora, kelle auhinnakapist leiab 8 karikavõitu. Kolmel korral on karikavõitjaks kuulutatud Narva Trans, kes on enne tänavust klubijalgpalli pidupäeva endiselt valitsev karikavõitja. Enam kui korra karikavõitjaks tulnud võistkondade hulka kuuluvad ka JK Tallinna Sadam ja Tallinna FC TVMK, kelle nimel on kaks karikavõitu. Tänavune teine finalist Paide Linnameeskond kuulub aga kaheksast võistkonnast koosnevasse seltskonda, kes on karikavõitjaks kuulutatud ühel korral.

Naiste karikavõistlustel on enim tiitleid oma auhinnakappi teeninud Tallinna FC Flora, kes on karikafinaalidest võidukalt väljunud kaheksal korral. Florale järgnevad tiitlite arvult Pärnu JK, kes on kuuekordne karikavõitja, ning Levadia, kes on karika pea kohale tõstnud kahel korral. Möödunud karikahooajal lisandus pikaaegse karikavõitjate kolmikuga Saku Sporting, kes teenis kogu klubi ajaloo esimese karika.

Üllatav karikavõitja: toonane duubel Tallinna FC Levadia

Eesti meeste – alates 2012. aastast Evald Tipneri nimega – karikavõistluste üks üllatavamaid võitjaid krooniti aastal 2002. Omavahel kohtusid meistrivõistluste liider Maardu FC Levadia ja Tallinna FC Levadia, kes olid toonase Levadia süsteemi tugevuselt vastavalt esimene ja teine võistkond. Levadia Tallinna meeskond oli teekonnal suurde finaali jagu saanud Maardu ühest suurimast konkurendist Tallinna FC Florast, kes lülitati konkurentsist veerandfinaalis.

Tallinna Levadia kangelaseks kerkis A. Le Coq Arenal toimunud finaalmängus Ruslan Jagudin, kes viis meeskonna 43. minutil juhtima ning vormistas 2:0 võidu kuus minutit enne normaalaja täitumist.

Kodustel meistrivõistlustel jäi selgelt peale siiski Maardu, kes teenis meistritiitli. Karikavõitja lõpetas hooaja eelviimasel tabelireal.

Tugevuselt kolmandast liigast tänu karikavõistlustele Euroopasse

Põnev finaalpaar läks A. Le Coq Arenal vastamisi ka 2014. aastal, kui kohtusid Premium liiga klubi Tallinna FC Levadia ja igapäevaselt Esiliiga B-s pallinud Tartu FC Santos. Seda, et toonane finaal tuleb küllaltki erakordne, näitas juba poolfinaalpaaride loos: Levadia vastaseks oli saatuse tahtel teine Premium liiga klubi Tallinna FC Infonet, Santost ootas aga ees kohtumine liigakaaslase HÜJK Emmastega, kelle vastu oldi muuseas ka soosik.

Kuigi finaalmäng lõppes Levadia kindla 4:0 võiduga, oli mõistagi juba sellesse võistlusfaasi pääsemine Santose jaoks eriline ning näitas, et suure tahtmise ja vähekese loosiõnne korral on karikavõistlustel kõik võimalik. Eriti mälestusväärseks tegi toonase karikahooaja tõsiasi, et kuna karika võitis Eesti meister, kindlustas finaali pääsemisega Santon lisaks aule ja kuulsusele ka koha UEFA Euroopa liigas.

Suurima publiku tõi põhimõtteline vastasseis

Viimaste aastakümnete klubijalgpalli suurima publiku tõi A. Le Coq Arena tribüünidele 2013. aasta Tipneri karikavõistluste finaal, mis viis vastamisi Nõmme Kalju ja Tallinna Flora. Tegemist oli väga põhimõttelise lahinguga: Nõmme Kalju oli aasta varem võtnud Floralt üle Eesti meistritiitli, kaks aastat varem jäi Kalju nende järel meistrivõistlustel teiseks.

Niivõrd põhimõtteline lahing – mäng lõppes Flora 3:1 võiduga – tõi tribüünidele kohale 3521 inimest, mis on iseseisvuse taastamise järel Eesti klubijalgpalli rekordpublik. Mullu jõudis selle murdmisele lähedale Levadia ja Flora vaheline Premium liiga vastasseis, mida väisas 3510 jalgpallisõpra. Kuna kümme aastat varem püstitatud numbrit napilt siiski ei ületatud, kuulub klubijalgpalli publikurekord tänase päevani 2013. aasta karikafinaalile.

Naiste karikavõistluste finaal 2016: Tallinna FC Levadia – Tartu SK 10 Premium

Naiste karikavõistluste üks põnevaima koosseisuga finaale peeti 2016. aastal, kui vastamisi läksid Tallinna FC Levadia ja Tartu SK 10 Premium. Koosseis oli üllatuslik seetõttu, et finaali ei jõudnud toona Pärnu JK ega Tallinna FC Flora, kellest emb-kumb oli kõigil varasematel aastatel karika saatuse üle otsustanud kohtumises osalenud. 2016. aasta finaalile eelnenud meistrivõistluste hooajal kuld- ja hõbemedalid teeninud naiskondi saatis toona ühesugune saatus: nimelt said mõlemad naiskonnad veerandfinaalides ülekaalukad võidud, kuid kasutasid koosseisus mängijaid, kes olid sel karikahooajal juba mõne teise klubi eest mänginud ning pidid seetõttu leppima tehnilise kaotusega.

Pärnu ja Flora ei olnud ainsad, kes sellise kummalise olukorraga silmitsi seisid, sest kohast poolfinaalis jäi samal põhjusel ilma ka JK Tallinna Kalev.

Karika tõstis toona pea kohale Levadia, kelle jaoks oli tegemist teise karikavõiduga.

***

Traditsiooniline suur klubijalgpalli pidupäev toimub A. Le Coq Arenal laupäeval, 25. mail. Kell 13 algab naiste karikavõistluste finaal, kus võitja selgitavad Tallinna FC Flora ja JK Tabasalu. Tipneri karikavõistluste finaalmängus kohtuvad algusega kell 19.00 Tallinna FCI Levadia ja Paide Linnameeskond.