10. minutil punase kaardi saanud Elvis Brauer: 120 kilo kaaluv Koljat tegi jõulise tõukeliigutuse minu rinnapiirkonda ja ütles: „Tõmba n***i“
(204)Laupäeval Eesti jalgpalli III liigas pärast kohtunikuga tekkinud konflikti väljakult eemaldatud FC Zeniti mängija Elvis Brauer selgitas Facebookis, milline on tema vaade juhtunule.
FC Zeniti ja FC Hella Hundi vaheline mäng Tallinnas Sportland Arenal lõppes enneaegu, sest politsei sõnul lõi Brauer kohtunikku, kelleks tol päeval oli Kirill Andrejev. Brauer sai punase kaardi juba 10. minutil. „Katkestamise põhjustanud asjaolude väljaselgitamiseks algatab jalgpalliliit distsiplinaaruurimise, võtab mõlema võistkonna ja kohtunike kirjalikud selgitused ning otsib olukorra kohta muud võimalikku materjali, nt videoid ja fotosid. Tavapäraselt läheb taolisteks protseduurideks vähemalt paar-kolm tööpäeva,“ sõnas Eesti jalgpalliliidu avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Eva Nõmme.
Varem kihlveopettuse eest jalgpallis tegutsemise keeldu kandnud, koroonaajal MEM Cafe vedajana piirangute vastu tuliselt võidelnud ning lõpuks isegi kohtus valitsust võitnud Brauer (endine Liivamägi) jäi laupäeval ajakirjanikele tabamatuks.
Facebookis tehtud postituses ütleb Brauer, et saatis kohtuniku „pe**e“, sest „vahel ei jää mängijatel muud üle, kui sedasi talitada“ ning et punase kaardi kohta aru pärimise järel tõukas kohtunik teda esimesena, lisades sõnad „tõmba n***i“.
„Kui mäng oli kestnud vaid mõne minuti, sai meeskonnakaaslane Lauri äärmiselt tagasihoidliku vea eest kollase kaardi. Vastane liikus palliga oma värava poole ning üritades palli päkaga vahelt haarata, tabas Lauri kergelt, kuid kindlalt vastase jalalaba. See oli mängu esimene viga. Selle intsidendi järgselt anti Laurile kollane kaart,“ alustas Brauer olukorra kirjeldamist.
„Mängijad suhtlesid meie meeskonnas nii omavahel kui ka vastasmeeskonna mängijatega, väljendades arusaamatust nii tugevalt ülevõimendatud reaktsiooni üle ja olles selles valdavalt üksmeelel. Vaatamata sellele ei järgnenud olukorrale diskussiooni ning mäng kulges päiksepaistelisel päeval väga rahulikult edasi. Õhkkond oli rahulik ja mängutuju kõigil meestel hea. Seda kuni ca 10. minutini, mil eelnevalt mainitud Lauri Välja leidis pika sööduga mind vasakust äärest üles. Jalgpallitermineid kasutades sooritasin overlap’i ning olin läbimurdel. Lauri sööt keskväljalt oli jooksule ning sinna sprintisin nii mina kui ka vastaste mängija. Tulenevalt paremast stardipositsioonist ning pikemast hoojooksust oli minu kiirus kaitsemängijast tunduvalt suurem ning seetõttu jõudsin pallini esimesena ning lükkasin selle vastasest mööda (läbimurdel vastaste 16 kasti suunas, vasakust äärest). Vastaste mängija ei jõudnud küll palli mängida, ent jõudis mind veel tagant paremalt lükata. Kuidas ta seda täpselt tegi, ei olnud mul võimalik näha, ent tundsin tugevat tõuget ning suurel kiirusel liikudes kaotasin tasakaalu, kukkusin ning lõin tugevalt pea ära ja tundsin üsna tugevat hetkelist valu vasakus õlas (vana vigastus).“
„Suurel kiirusel liikudes kaotasin tasakaalu, kukkusin ning lõin tugevalt pea ära ja tundsin üsna tugevat hetkelist valu vasakus õlas.“
„Jäin hetkeks maha vedelema, et end koguda. Kohtunik vilistas vea – meie kasuks. Tõusin püsti ning liikusin auti läinud palli järele, küsides kohtunikult selgitust (meeskonna kaptenina). Küsisin, et kas suurel kiirusel läbimurret tegeva mängija tõukamine siis ei ole kollane, kui eelnenud väike kannaklõps täiesti neutraalses olukorras seda oli,“ jätkas ta.
„Rõhutan, et see vestlus toimus n-ö rahulikus õhkkonnas, kus mina sõnu lausudes tõin samal ajal audist palli ära ning kõik mängijad valmistusid järgnevaks karistuslöögiks. Distants kohtunikuga oli mitu meetrit. Minu küsimusele ei suvatsenud kohtunik vastata, vaid üleolevalt muiates käskis mul suu kinni panna. Seejärel saatsin ta pikalt: „Mine per**.“ Olin arvestanud, et väljendan oma pahameelt ning sellele järgneb kollane kaart. Pikaajalise jalgpallurina olen sellist stsenaariumi läbi teinud sadu, kui mitte tuhandeid kordi. Vahel ei jää mängijatel muud üle, kui sellisel viisil talitada, lootuses kohtuniku edasist tegevust paremuse poole suunata. Lisaks sellele mängime me jalgpalli, meeste mängu, kus pulsid on kõrged ning testosterooni on palju. Minu vastu tehtud viga oli üsna tõsine, olukord kätkes endas potentsiaalselt pea- ja õlatraumat ning sellest tulenevalt ka minu jõuline reaktsioon – kuid jõuline vaid sõnades.“
„Olles marssinud kohtuniku vahetusse lähedusse, taotlesingi selgitusi. „Kas sa tõmbasid taskust vale kaardi välja või?““
„Kõigi, ja ma mõtlen KÕIGI väljakul ja ka varupingil viibinud meeste suureks üllatuseks otsustas kohtunik mulle viibata punast kaarti. See oli šokk, kuid olin endiselt kohtunikust meetrite kaugusel. Olin veendunud, et ta tõmbas taskust kogemata vale kaardi ning see kaart pidi tegelikult olema kollane. Olles marssinud kohtuniku vahetusse lähedusse, taotlesingi selgitusi. „Kas sa tõmbasid taskust vale kaardi välja või?“ Eelnenud tsitaat oli reaalsuses vürtsitatud ka paari ropu sõnaga. Seejärel sooritas ca 120 kg kaaluv ja 190+ cm pikk Koljat jõulise tõukeliigutuse minu rinnapiirkonda, lausudes sõnad „Tõmba n***i“.
„Kohtunik oli agressiivne. Sellele liigutusele vastasin omapoolse samaväärse tõukeliigutusega kohtuniku rinnapiirkonda. Kaalun 69 kilogrammi ning olen 175 cm pikk – seega Koljat ei liikunud isegi paigalt. Peale seda otsustas kohtunik mängu peatada ning suundus abikohtunikega kaarhalli. Mängijad jäid väljakule kohtunikke ootama ning arutlesid juhtunu üle. Kõik intsidenti näinud mängijad olid kohtunike reaktsioonide üle üllatunud ning nägid esimest korda jalgpallikarjääri jooksul kohalikul maastikul kohtunikku, kes mängijat tõukab. Arvati koguni, et ta võib olla purjus. Tuli info, et tal on hingamisraskused. Vastasmeeskonna mängijad väitsid, et kõnealune kohtunik on neid ka eelnevalt p**si ja m**ni saatnud. Kohtunikud naasid väljakule mõne aja möödudes ning väitsid, et soovisid mänguga jätkata, kuid jalgpalliliit olevat seda keelanud ning käskisid menetleda asja politsei ja distsiplinaarkomisjoni abil.“
„Kõik intsidenti näinud mängijad olid kohtunike reaktsioonide üle üllatunud ning nägid esimest korda kohalikul maastikul kohtunikku, kes mängijat tõukab.“
Brauer peab juhtunu meedias käsitlemist „järjekordseks EKRE laimukampaaniaks“ ning näeb laupäeva õhtul ilmunud artiklites seost eelseisvate Euroopa parlamendi valimistega.
„Juhtunud intsident ja peavoolumeedia võimendus sellest tühisest sündmusest kolmandas liigas ei heida meie riigi jalgpallile head valgust. Mul on kahju, et minu nime on taas kord kasutatud klikiäri ja poliitika edendamiseks, ning edastan omapoolsed vabandused ka kõikidele meeskonnakaaslastele ja vastasmeeskonna meestele, kes leidsid pere, töö ja muude kohustuste kõrvalt aega jalgpalli mängima tulla, kuid ei saanud seda teha,“ ütles ta.
„Kahtlust ei saa olla füüsilise kokkupuute algatajas. See oli kohtunik. Ühtlasi ei saa olla kahtlust mängu lõpetamise põhjustes. See oli kohtuniku nõrganärvilisus ja tõsine ebakompetentsus. Välistatud ei ole muud põhjused – näiteks kohtuniku alkoholi- või narkojoove.“
„Minu suhtes tehtud kohtuniku otsuse põhjuseks võib olla ka isikuvimm või poliitilistest erimeelsustest tulenevad põhjused (ka seda kinnitavad kaudsed asitõendid). Samadel põhjustel on käesoleva intsidendi näol tehtud sääsest elevant. See tähendab, et jalgpallimaailmas esinevat igapäevast nähtust on meedia abil võimendatud poliitiliste eesmärkide saavutamiseks. Eestis kolmandas liigas hobi korras jalgpalli mängivate meeste täiesti ebaolulisest sündmusest on tehtud taas kord EKRE laimukampaania. Ja seda veidral kombel enne eurovalimisi.“