EADSE juhatuse liikme Henn Vallimäe sõnul oli reeglite järgimine sportlase enda kätes, aga ta ei saanud sellega hakkama kolmel korral järjest.

“Mõistame pahameelt, aga dopinguvastaste reeglite täitmine on võrdväärselt kohustuslik kõikidele sportlastele,” ütles Vallimäe EADSE saadetud pressiteates.

Distsiplinaarkolleegium on sõltumatu otsustusorgan, kus hinnatakse esitatud tõendeid, kuulatakse ära poolte seisukohad ning langetatakse kehtivate dopinguvastaste reeglitega kooskõlas olev otsus. Otsust võib vaidlustada Eesti dopinguvastases apellatsioonikolleegiumis 21 päeva jooksul alates otsuse kättesaamisest.

Maailma dopinguvastases koodeksis on kehtestatud kokku 11 dopinguvastast reeglit, sh tippsportlaste poolne asukoheteabe esitamise kohustus. Koodeksi artiklites 2.1–2.11 sätestatud ühe või enama dopinguvastase reegli rikkumist käsitletakse dopinguna.

Karistus dopinguvastase reegli rikkumise eest võistluskeelu näol määrati Sten Priinitsale maailma dopinguvastase koodeksi (sh ka Eesti dopinguvastaste reeglite) artikli 2.4 rikkumise eest “sportlasepoolsed asukohateabega seotud rikkumised”.

EADSE on Priinitsa osas viimase 12 kuu jooksul registreerinud kolm asukohateabe esitamise kohustuse rikkumist ehk testimiselt puudumist – 2023. aasta juunis ja augustis ning 2024. aasta märtsis –, mille kohta esitati materjal koos tõenditega Eesti dopinguvastasele distsiplinaarkolleegiumile.

Sten Priinits on rahvusvahelise klassi epeevehkleja, 2024. aasta Eesti individuaalne ja võistkondlik meister, osalenud 2023.–2024. aasta hooajal Euroopa meistrivõistlustel, Euroopa Mängudel ning maailma karikavõistlustel. Sportlane on teadlik kuulumisest EADSE registreeritud testimisbaasi (RTP), kuhu arvatud sportlastel on kohustus esitada WADA andmehaldusprogrammis ADAMS teavet oma asukoha kohta ning määrata igaks kalendripäevaks 60-minutiline ajaaken võimalikuks võistlusväliseks testimiseks.

Antud ajaakent on sportlasel võimalik muuta olukorrast tulenevalt ka vahetult enne selle algust. Sportlase enda poolt määratud 60-minutilises ajaaknas on sportlasel kohustus olla kättesaadav võistlusväliseks testimiseks. Selle kohustuse rikkumine fikseeritakse testimiselt puudumisena.

Maailma Dopinguvastase Agentuuri (WADA) rahvusvahelise testimise ja uurimise (ISTI) standard ütleb, et asukohateabe kogumine ei ole eesmärk omaette, vaid vahend eesmärgi saavutamiseks, nimelt etteteatamata testimise tõhusaks ja tulemuslikuks korraldamiseks.

Võistluskeelu määramisel juhindus distsiplinaarkolleegium maailma dopinguvastase koodeksi artiklist 10.3.2, mille põhjal artikli 2.4 rikkumise eest kehtib võistluskeeld kaks aastat, mida võib vähendada kuni ühe aastani olenevalt sportlase süü astmest.