„Intsident sai alguse, kui jää peal toimus sõnavahetus mängijate Yehor Priadiiev ja Vipersi mängija Saveli Kovaltšuki vahel. Kovaltšuk ütles Priadiievile muuhulgas: „mine tagasi oma Ukrainasse hohol“,“ seisis distsiplinaarkomisjoni otsuses, mis on leitav siit.

„Hohol on paljuski tõlkimatu ksenofoobne slängitermin, mida kasutatakse solvavalt Ukraina inimeste kohta,“ selgitatakse komisjoni otsuses. „See sõna pärineb ajast, mil Ukraina kuulus Venemaa impeeriumi koosseisu ja sellel on negatiivne, stereotüüpne tähendus. Tänapäeval peetakse seda solvavaks ja diskrimineerivaks, eriti arvestades ajaloolist ja poliitilist konteksti Ukraina ja Venemaa suhetes.“

Raport jätkub järgmiselt: „Pärast mängu leidis aset eriliselt taunimisväärne juhtum, kus osalesid mängijad, pealtvaatajad (eelkõige meeskondade vanemad) ja kohtunikud. Korra tagamine on vastuvõtva meeskonna korraldada, kuid käesolev juhtumi toimumine kinnitab, et korra tagamiseks ei olnud kasutusele võetud vajalikke meetmeid. Intsidendis osales ka mängija Kovaltšuk. Antud selgituste pinnalt on võimalik tuvastada, et leidsid aset muuhulgas järgnevad asjaolud:

1. Läbiv ksenofoobne sõim ukraina päritolu mängijate suunas nii mitte-ukrainlastest mängijate poolt kui ka mängijate vanemate poolt;

2. Füüsiline vägivald (löök näkku) ühelt lapsevanemalt ühe ukraina päritolu poisi pihta;

3. Üldine segadus, ebaviisakas käitumine ja rüselus mitmete osapoolte vahel.“

Jäähokiliidu distsiplinaarkomisjon toob oma otsuses välja, et Kohtla-Järve jäähallis juhtunu on „lubamatu, kriminaalne ning väljub distsiplinaarkomisjoni volituste piirest“. „On arusaamatu, miks jäähalli töötajad ei kutsunud koheselt kohale korratuste lõpetamiseks ning süüdlaste väljaselgitamiseks Politseid. Selline käitumine ei tohi mitte kunagi korduda Eesti Jäähoki Liidu egiidi all korraldatavatel üritustel (sõltumata põhjustest). Kui jäähalli operaator ja klubid ei suuda taltsutada enda mängijaid, vanemaid ja pealtvaatajaid, siis ei ole võimalik vastavas jäähallis ja/või vastavate meeskondade poolt taolisi võistlusi korraldada ega neil osaleda. Teadaolevatel andmetel pandi toime intsidendi käigus pealtvaatajate poolt toime mitu kuriteo ja/või väärteo tunnustega tegu! Siinkohal peaks kindlasti kannatanu(d) esitama kuriteokaebuse Politseisse.“

„Selguse huvides märgime, et Distsiplinaarkomisjon annab käesoleva otsusega hinnangu vaid konkreetsele mängus aset leidnud juhtumile. Mängujärgse intsidendi täpsed asjaolud peaks Distsiplinaarkomisjoni hinnangul välja selgitama Eesti Vabariigi Politsei. Kordame veelkord, et selle eelduseks on kaebuse esitamine kannatanu poolt Politseisse,“ lisati raportis. „Küll aga peab Distsiplinaarkomisjon vajalikuks hoiatada nii klubisid kui mängijaid.“

„Komisjon hoiatas, et kui „analoogne juhtum peaks käesoleva või järgneva hooaja sees korduma, siis pöördub Distsiplinaarkomisjon taotlusega Jäähoki Liidu juhatuse poole ettepanekuga rakendada klubi suhtes, kelle tegevusetuse tõttu saab võimalikuks korrarikkumine või kelle pealtvaatajad põhjustavad korratusi, karistust ning:

A) rakendada karistusena süüdioleva klubi suhtes keeldu pidada mänge pealtvaatajate osalemisega (tühjade tribüünide eest); või

B) eemaldada juhtumi tekkimise põhjustanud või juhtumi kordumist võimaldanud klubi tähtajatult Jäähoki Liidu egiidi all toimuvatelt võistlustelt ja liigadest.“

Mängijale Saveli Kovaltšukile määrati karistuseks kahemänguline võistluskeeld.

Eesti jäähokiliidu juhatuse esimees Rauno Parras polnud esmaspäeva õhtul valmis Delfile juhtunut kommenteerima, sest polnud intsidendiga kursis.

Jaga
Kommentaarid