„Maleajalugu tunneb mitut maailmameistrit ja ühte geeniust, kes oli Paul Keres. Kui 1944. aastal oleks Paul Keres koos perega jõudnud Läände, kas siis oleks 1975ndaks aastaks olnud maailmameistreid rohkem? Püüame filmis sellele vastuseid leida,“ ütles filmi produtsent ja režissöör Toomas Lepp.

„Käisime New Yorgis ühe tuntuma maleajaloolase ja suurmeister Andy Soltise juures ja Amsterdamis omal ajal N. Liidust põgenenud suurmeistri Genna Sosonko juures, et saada selgust Paul Kerese müsteeriumis. Meie kaamera ette tulid geeniuse poeg Peeter, pojapoeg, kuulus advokaat, Paul Keres ja Kerese vennatütar Sirje Keevallik, kes sinna väga sageli ei sattu.

Läbiv küsimus filmis, nagu kõigil Kerese ajaloolastel, ongi - kas Kerest sunniti Stalini soosikule Mihhail Botvinnikule kaotama. „Instruktsioone jagati, selge oli, et Botvinnik minu süü tõttu kaotada ei tohi,“ tunnistas Keres ise. Kerese saatust määrasid 1940ndatel nii ENSV kui ka N. Liidu võimurid. Tänu oma andele jäi ta ellu. Ja elas ka luksuslikku elu.

Eero Epneri ja Rainer Sarnetiga koostöös vaatasime nõukogude ajalukku näitlejate kaudu, mil Kerest külastab salapärane kõrge Nõukogude võimuladviku esindaja. Filmis saavad sõna mitmed maailmameistrid, Raul Rebane, Joosep Grents, Merike Rõtova meilt ning rohked ajalookaadrid,“ lisas režissöör.

Filmi režissöör/produtsent on Toomas Lepp, produtsent ja idee autor Urmo Soonvald ja stsenarist Hannes Rumm. Dokumentaalfilmi toetajad: Selver, Tallinna linn, Estiko ja Fenix. Esilinastus on 4. novembril kell 18 Coca Cola Plazas.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena