Vahetult pärast maailmameistrivõistluste lõppu, toimub Kalevi Keskstaadionil kõrgetasemeline kergejõustikuõhtu TALLINN 2023, millega taastatakse viisteist aastat tagasi katkenud rahvusvaheliste õhtumiitingute traditsioon Eesti pealinnas.

Kolmapäeval, 30. augustil toimuvale jõuproovile on oodata silmapaisvaid atleete pea paarikümnest riigist. Ühel peaalal, meeste kettaheites, on Tallinnas võistlustules maailma edetabelijuht Kristjan Čeh Sloveeniast (isiklik rekord 71.86), Tokyo olümpiavõitja Daniel Stahl Rootsist (71.86), Doha MM-hõbe Fedrick Dacres Jamaikalt (70.78), Budapestis õnnetult lõppvõistluselt välja jäänud Tokyo olümpiahõbe rootslane Simon Pettersson (70.42), kahekordse olümpiavõitja ning maailmameistri leedulase Virgilijus Alekna vanem poeg Martynas Alekna (67.41) ning mitmed teised. Aleknade kettaheitedünastia noorem võsu, Euroopa meister Mykolas Alekna (71.00) otsustab Tallinnas osalemise pärast tänaõhtust maailmameistrivõistluste finaali.

Kas Tallinnas näeb ka uut kettaheite maailmarekordit, selgub 30. augustil Kalevi staadionil. Maailmarekordi (74.08) heitis sakslane Jürgen Schult juba enam kui 37 aastat tagasi. Korraldajad on rekordipüstitajale välja pannud viiekohalise preemiasumma.

Ka kõigil teistel Tallinnas kavasolevatel võistlusaladel osaleb arvestatavaid tegijaid erinevatest riikidest ja vahetult tiitlivõistluse järgselt ollakse eeldatavalt ka suurepärases vormis, mis lubab oodata häid tulemusi. Eesti parematest teevad kodupubliku ees kaasa 100 meetri Eesti rekordimees Karl Erik Nazarov, odaviskaja Gedli Tugi, kõrgushüppaja Elisabeth Pihela, sprinter Õilme Võro, tõkkejooksjad Diana Suumann ja Kreete Verlin ning teised.

Pommiülikonnaga miilijooks

Koostöös Päästeameti Demineerimiskeskusega toimub kergejõustikuõhtu raames ka eksklusiivne maailmarekordiüritus pommiülikonnaga miilijooksus. Üle maailma on demineerijatel üheks traditsiooniliseks mõõduvõtuks ja hea füüsilise ja vaimse vormi näitajaks pommiülikonnas ühe miili läbimine. Jooksu kõige raskem osa on pommiülikond, mis kaalub umbes 40 kilogrammi, sealhulgas viie-kuuekilone kiiver. Võistlusdistantsi vältel on jooksjal kõrval saatja, kes kontrollib võistleja seisundit, sest juba miilipikkune jooksudistants 40-kilose lisaraskusega on kehale päris suur koormus.

Kehtiva maailmarekordi omanik on meestest britt Mark Gibbs ajaga 7 minutit ja 24 sekundit ning naistest Kaitlyn Hernandez USA-st ajaga 10 minutit ja 23 sekundit. Eesti rekordid on meestest 8.05 ja naistest 12.14. Mõlemad Eesti rekordiomanikud, kes oma ameti tõttu peavad jääma anonüümseks, on 30. augustil stardijoonel ja püüdlevad kodupubliku kaasabil maailmarekordi ületamise poole.

Võistluste ajakava.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena