Võistlusformaat nägi ette täielikku isolatsiooni tsivilisatsioonist, kus kahepoolne sidepidamine oli keelatud ja aerutajatel tuli ajaloolisel Yukoni jõel iseseisvalt ilma välise abita hakkama saada, paadis kõik ellujäämiseks vajalik, joogiks jõevesi ja ainsaks kaaslaseks võistluskaaslane ning karud, keda piirkonnas on rohkem kui inimesi.

Eesti aerutajad läbisid 1600 kilomeetri pikkuse distantsi nädalaga, sealjuures võitis Eesti naispaatkond Anette Baum ja Linda Tetsmann kogu võistluse ülekaalukalt. Lõppajaks oli 6 päeva, 9 tundi, 12 minutit. Üldarvestuses neljandal kohal ja kajakkide klassis kolmandana finišeerus Marek Lindmaa ja Rait Hutrovi paatkond. Tulemuseks 7 päeva, 1 tund, 58 minutit. Neile järgnesid neljandana Hillar Irves ja Martin Ilumets ajaga 7 päeva, 4 tundi, 36 minutit. Võistlusel startimiseks oli saanud loa 28 paatkonda, kellest startisid 17 ja finišisse jõudsid 15. Viimasena jõudis kohale Suurbritannia võistkond, kellel kulus raja läbimiseks üle üheksa päeva.

Maratoni läbimise muutis keeruliseks piirkonnas valitsev kuumalaine, metsatulekahjud, veekeerised ja kogu võistlusformaat (aerutamist 18 tundi ööpäevas ja 6 tundi laagerdumist).

Võidupaatkonna Baum ja Tetsmanni sõnul oli nende eesmärk maailma pikim aerutamismaraton võita ja ühtlasi sõita välja ka naisteklassi kõigi aegade rajarekord, mis vaatamata keerulistele oludele neil ka õnnestus.

„Tegemist oli äärmiselt raske maratoniga, kus tuli võidelda vaheldumisi nii une, kuumuse, madala veetaseme ja jõe pikkade motivatsioonisirgetega,“ kommenteeris alles paar aastat tagasi aerutamisega alustanud Hutrov. „Seda enam oli meil meeldiv üllatus, et suutsime välja sõita oma klassis kolmanda koha,“ täiendas avalikkusele tuntud saatejuht Lindmaa.

Eestis maailma suurima osalejate arvuga Võhandu Maratoni korraldava Hillar Irvese sõnul tuli 1600 kilomeetrise maratoni läbimiseks aerutada üle 200 kilomeetri päevas, mis tähendab vähemalt kahe koduse 100 kilomeetri pikkuse maratoni läbimist päevas ja nii nädal aega järjest.

„Yukoni maratonil olid ülekaalukalt esindatud Eestis toodetud ja pikkadele maratonidele ideaalselt sobivad World Of Kayaks kajakid, samuti oli eestlaste osakaal ja tulemused võistlusel, kuhu valitakse kogu maailmast välja väheseid meile üllatav ja ka korraldajatele väga muljetavaldav,“ täiendas Eesti Aerutamisföderatsiooni president Martin Ilumets.

„Eestlased andsid meie võistlusele tugeva konkurentsi ja loodame, et näeme siinsel ultramaratonil eestlasi ka tulevikus, olete alati siia oodatud,“ kommenteeris Yukon 1000 maratoni peakorraldaja Jonathan Frith.