Konverents tõi kokku kirglikud spordi- ja kultuurihuvilised, kes süvenesid muuseumide aastakümnete pikkusesse teekonda. Samuti arutleti olümpiast kajastamisest ja muutumisest läbi aja, ekstreemspordialade jõudmisest olümpiale ning sotsiaalmeedia olulisusest spordis.

Esinejate seas oli MOMU Mootorispordi Muuseumi asutaja Arno Sillat, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi peavarahoidja Kaarel Antons, kirjastuse Tänapäev peatoimetaja Tauno Vahter, spordiajakirjanik Ott Järvela, Simple Sessioni loojad Mario Kalmre ja Piret Kull, spordivaldkonna turundus- ja kommunikatsioonijuht Stella Täht, Eesti Olümpiakomitee kommunikatsioonijuht Merili Luuk, olümpiasportlane Saskia Alusalu ning video vahendusel esinesid Rahvusvahelise Olümpiakomitee olümpiamuuseumi direktor Angelita Teo ja olümpiavõitja Pierre Vaultier.

„Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi 60 aasta täitumine on üks oluline verstapost meie ajaloos,“ sõnas spordimuuseumi juhatuse liige Siim Randoja. „Konverentsil jagasid tuntud eksperdid oma teadmisi ja kogemusi, luues inspireeriva õhkkonna. Oleme rõõmsad, et saime tähistada meie 60-aastast pärandit koos entusiastliku publikuga ning luua unustamatu kogemuse kõigile osalejatele.“

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi ajalugu ulatub aastasse 1963, kui sai teoks idee luua Tartusse Eesti oma Spordimuuseum. Pärast mitmeid edukaid aastaid sai 2016. aastal muuseum uue nime, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, kajastades selle laiendatud rolli spordi- ja olümpiakultuuri edendamisel.

Selgusid Eesti Spordi Kuulsuste Halli uued liikmed

Spordi- ja Olümpiamuuseumis asuvasse Eesti Spordi Kuulsuste Halli valiti rahva ja ekspertkomisjoni koostöös neli uut liiget. 2022. aastal lisandunud liikmeteks sportlaste kategoorias valiti profirattur Jaan Kirsipuu, tõstja Arnold Luhaäär ja korvpallur Maret-Mai Otsa-Višnjova. Spordi mõjutajana osutus valituks kergejõustiku treener Aleksander Tšikin.

2022. aasta lõpus oli kõigil huvilistel võimalik esitada uute liikmete kandidaate, kelle seast lõpliku valiku tegi komisjon. Komisjoni kuuluvad Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi, Eesti Olümpiakomitee, Eesti Olümpiaakadeemia ja Eesti Spordiajakirjanike Seltsi esindajad.

„Eesti Spordi Kuulsuste Hall on üks spordimuuseumi püsinäituse kesksemaid ruume ning rõõm on tõdeda, et see iga aasta mitme spordisangari võrra rikkamaks saab. See näitab, et sport ja eri ajastute spordikangelased kannavad Eesti kultuuriruumis olulist rolli,“ sõnas spordimuuseumi juhatuse liige Siim Randoja.

Kõik kuulsuste halli liikmed saavad Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi uue püsinäituse väärikaimasse saali personaalse eriväljapaneku - seinasuurusele ekraanile projitseeritava videoloo, autahvli, eluloo arvutikonsoolil ning võimalusel esemelise väljapaneku.

Kuulsuste halli uued liikmed sportlaste kategoorias:

  • Jaan Kirsipuu, paljukordne Eesti meister, Tour de France’i üldliider kuuel etapil ja neljakordne etapivõitja ning Vuelta a España etapivõitja

  • Arnold Luhaäär, 2-kordne maailma- ja 7-kordne olümpiarekordi omanik, olümpiapronks ja -hõbe, MM-pronks ja EM-hõbemedalist

  • Maret-Mai Otsa-Višnjova, maailmameister, neljakordne Euroopa meister, EM-hõbemedalist, kolmekordne rahvusvaheliste noorsoomängude võitja, Nõukogude Liidu meistrivõistluste mitmekordne medalivõitja ning paljukordne Eesti ja Valgevene meister

Spordi mõjutajate kategoorias lisandus:

  • Aleksander Tšikin, mitmekordne Eesti meister kergejõustiku jooksualadel, Eesti koondislane kergejõustikus, paljude edukate sportlaste juhendaja ning Kalevi treener rohkem kui 60 aasta jooksul

Eesti Spordi Kuulsuste Hall austab ja tõstab esile Eesti spordi läbi aegade mõjukamaid sportlaseid ja taustajõude. 2020. aastal valis komisjon kuulsuste halli avaliikmeteks 50 eelmise sajandi silmapaistvat sportlast ja sporditegelast ning see on iga-aastaselt täienemas 2-4 Eesti spordiloo suurkujuga, kelle karjääri lõpust on möödunud vähemalt 5 aastat.

Eesti Spordi Kuulsuste Halli praeguste liikmetega saab tutvuda spordimuuseumi kodulehel või kohapeal muuseumi lahtiolekuaegadel.