FIFA plaanib piirata agentide töötasu. Ka Eesti jalgpallurid võivad jääda keerulisse seisu
Miks on agenti läbirääkimistel vaja?
Kui suure protsendi lepingusummast agendid teenivad?
Milliste sammude abil aidatakse tänapäeval Eesti jalgpallureid välismaale?
Aasta lõpus peaksid kehtima hakkama uued reeglid, mida juba vaidlustatakse.
Agentide töötasu piiramine lööb ilmselt kõige valusamalt madalama palgaga mängijaid.
Jalgpalliringkondades on aastaid löönud laineid superagendid, kes pistavad suurte tehingute pealt taskusse miljoneid eurosid. On pistetud ka kümneid miljoneid eurosid. Nüüd on sellistele asjadele hakatud vaatamata aina halvema pilguga. Eriti on pinnuks silmas meie seast lahkunud Mino Raiola vormistatud tehing, millega ta viis Paul Pogba 2016. aastal toona maailmarekordilise 105 miljoni euro eest Torino Juventusest Manchester Unitedisse. Nimetatud summast koguni 27 miljonit sai Raiola. Seejuures sai ta raha Pogbalt, Juventuselt ja ka Unitedilt.
Võttes arvesse jalgpallimaailma tavapärast loogikat, siis sai Raiola sellelt tehingult tunduvalt suurema protsendi, kui kirjutatud ja kirjutamata reeglid ette näevad. Nüüd tahab rahvusvaheline jalgpalliliit (FIFA) panna agentidele päitsed pähe ja vähendada nende teenistust kõvasti. Nagu ikka elavad reaalsuses suured ja kuulsad agendid ka tulevikus hästi ja kõige valusamalt mõjuvad uued reeglid seal, kus liiguvad väiksemad summad. Ka Eesti jalgpalliagentide sõnul saavad kõige valusamalt pihta mängijad, kelle töötasu on väiksem.
Kui palju teenivad agendid praegu ja kui palju FIFA seda vähendada tahab? Miks on mängijal agenti üldse vaja?
10% lepingusummast
„Seni on olnud tavapärane, et agent teenib 10% mängija lepingu suurusest,“ avaldas Madis Kokkuta, kelle agentuur KSM Group alustas omal ajal käsi-, võrk- ja korvpalluritega. Nüüd on sisenetud jalgpallimaailma ja sinna kõrvale on jäänud veel käsipall.
Agentidele hakkavad uued reeglid kehtima 1. oktoobrist.
Sellest aastast hakkab FIFA nõudma agentidelt litsentsi. Ilma selleta tegutseda enam ei saa ja ühes sellega tahetakse panna agentidele ka rahalises mõttes päitsed pähe. Räägitud on võimalusest, et edaspidi võib protsent langeda viie peale. Agentidele hakkavad uued reeglid kehtima 1. oktoobrist. Ent kõik ei ole veel kivisse raiutud ja mõnel pool on asjad jõudnud kohtusse. Näiteks Saksamaal, kus saadi ka esialgne võit.
Kokkuta sõnul on praeguses olukorras asjad liikuma pannud klubid, kes sooviksid agendid vahelt välja jätta, et ise suuremat kasumit teenida. „Klubid vaatavad asju oma mätta otsast. Loomulikult oleks nii neile kasulikum. See võib viia aga olukorrani, kus agendid ei ole huvitatud enam osa mängijatega koostöö tegemisest. Seda põhjusel, et saadav tulu ei vasta enam tehtava töö mahule,“ selgitas Kokkuta.
Uute reeglite järgi võib agent saada 10% olukorras, kus mängija brutopalk on alla 200 000 euro aastas. Sellisel juhul on agendil võimalik saada 5% klubilt ja 5% arvestatakse mängija palga alusel. Klubi võib soovi korral maksta ka mõlemad osad. Kuid klubi võib öelda, et nemad ei maksa midagi, ja siis jääb ainult 5% mängija palgast. Suuremate lepingute korral peaks protsent jäämagi madalamaks.
Saksamaa agentuuris DA Sport Consulting töötav endine Eesti koondislane Taavi Rähn tõdes, et FIFA reeglil on ilmselt ka omad plussid. „Eks peab nägema ka suuremat pilti. Pigem võib see reegel isegi turgu korrastada. Kaovad ära sellised agendid, kes kirjutavad noortele mängijatele Facebookis ja tahavad neid esindama hakata. Selline olukord ei ole tegelikult hea,“ tõdes Rähn. „Mingis mõttes on see reegel jalgpallurite kaitsmise seisukohast oluline. Noor mängija on ikka meelitatud, kui talle kirjutatakse ja välisklubi pakutakse. Tegelikult ei ole selline Facebooki-agendindus hea. Puudub stabiilsus ja usaldusväärsus.“
Ent Rähn tõdes, et Eesti turgu võib see reegel ilmselt mõnes mõttes mõjutada. „Eesti mängijate vahendamine ei ole nagunii ära elamiseks piisav. See on natuke hobi korras töötamine,“ tunnistas ta, et väikesed tasud võivad veelgi kokku kuivada.
Samal ajal nõutakse agentidelt varasemast rohkem. Mainitud litsentsi saamiseks tuleb sooritada eksam. Kokkuta ja Rähn ei ole seda veel teinud. „Meil on agentuuris olemas vastavad inimesed, kellel on eksamid tehtud. Kui tahad tegus olla, siis tuleb normidele vastata,“ sõnas Rähn.
Mängijatele vajalik tugi
FIFA seatavaid piiranguid on veel. Aastate jooksul on olnud palju olukordi, kus agent esindab korraga nii mängijat kui ka klubi. Ka Eesti jalgpallurid on rääkinud kummalistest situatsioonidest, kus enne lepingu allkirjastamist ilmub välja agent, kes väidetavalt ainsana esindab ostvat tiimi ja nõuab oma protsenti. Edaspidi tohib agent korraga esindada mängijat ja klubi, kuhu ta läheb, kuid ei tohi korraga esindada mängijat ja müüvat klubi.
Reaalsuses võivad mängijad ju ennast ka ise esindada. Omal ajal sai sellega edukalt hakkama Saksamaa jalgpallilegend Jürgen Klinsmann. Ekspertide sõnul on see võimalik, kuid ilma agendita ollakse läbirääkimistel keerulisemas seisus.
Agentidel on tõenäoliselt teadmised konkreetsete klubide keskmise palgataseme ja muude tähtsate detailide kohta. Seega peavad esindajata läbirääkimistesse astuvad mängijad tõenäoliselt leppima väiksema palgaga. Juriidiliselt on seega kõik võimalik. Pigem nähakse, et sündmuste sellisest käigust võidaksid pigem klubid, mitte vutimängijad.
„Mängijad vajavad tegelikult inimest, kes oskaks nõu anda. On asju, mida klubiga on keeruline arutada. Eestis võiks agente tegelikult rohkem olla, et mängijatel oleks suurem tugi. Praegu domineerivad olukorda klubid. Jalgpallurid vajavad enda kõrvale inimest, kes oskaks vajalikes teemades kaasa rääkida ning aitaks karjääri planeerida,“ tõdes Rähn.