Intsident toimus poiste U12 turniiri kohtumises, kus MuKi läks vastamisi Kohila SK-ga.

Soome klubi treener Antti Pesonen rääkis, et esmalt solvati vabaviskejoonel olnud tumedanahalist MuKi mängijat rassistliku sõnaga ning pärast seda sattus eestlaste sihtmärgiks ka Aasia taustaga mängija. Sellega aga asi ei piirdunud, sest pärast kohtumist ei soovinud mõned Eesti poisid tumedanahaliste Soome abitreeneritega kätelda.

Hiljem selgus, et Aasia taustaga mängijaga käituti kohatult juba mängueelsel soojendusel.

„Minu arvates välistab see võimaluse, et mängus olid emotsioonid kõrgeks läinud või et mündil oli kaks poolt,“ rääkis MuKi U12 poiste peatreener Manne Pyykkö. „Need inimesed polnud kunagi varem kohtunud ja mõte, et midagi sellist algab juba enne matši... No see lisab segadust. Korvpall on aga selline eluala, kus midagi sellist ilmselt kõige vähem ootaks,“ lisas pettunud treener.

Soomlaste juhendaja rääkis rassistlikust käitumisest ka Kohila poiste treenerile, kes käskis mängijatel vastaste ees vabandada.

Korraldajad olevat MuKi inimestelt uurinud, kas nende arvates tuleks turniirilt kõrvaldada ainult need mängijad, kes olid rassistlikus käitumises süüdi, või kogu meeskond. Treeneri hinnangul näitasid korduvad remargid ja kätlemisest keeldumine seda, et tegu polnud üksikute mängijate hetkelise kapriisiga ning kogu meeskond tuleks turniirilt eemaldada.

„Meie point oli ka selles, et kahe meie mängija turniir oli täielikult rikutud. Üks neist nuttis õhtul – ta ei tulnud meiega kaasa, kui välja läksime, ega ka täna mängima. Ta lihtsalt istub voodis ja vaatab videoid, kuigi ta on tavaliselt elav,“ rääkis Pesonen.

Korraldajad otsustasid lõpuks rassistlikele noormängijatele määrata ühemängulise keelu, sest nende hinnangul oleks Kohila võistkonna karistamine mõjunud halvasti ka teistele osalejatele.

„Vastasime, et aitäh, aga see on vastuvõetamatu, sest selline otsus on vastuolus kõigi rahvusvahelise korvpalliliidu reeglitega,“ selgitas Pesonen.

Pärast lapsevanematega rääkimist otsustas MuKi laupäeva hommikul, et klubi mõlemad meeskonnad lahkuvad turniirilt.

Klubil polnud aga paraku võimalik koheselt Eestist lahkuda: „Püüame välja mõelda, mida poisid siin teha võiks. Ja ilm on siin tõesti ilus, nii et õues on mõnus olla,“ rääkis Pesonen.

„Tundub väga kahtlane, et me siia uuesti tuleme. Tõenäoliselt vaatame tulevikus ka muid võimalusi,“ arvas Pyykkö, et Eestisse enam edaspidi mängima ei tulda.

Eesti korvpalliliit mõistis Kohila noormängijate käitumise hukka

Praegu Münchenis FIBA konverentsil viibiva korvpalliliidu peasekretäri Keio Kuhi sõnul sai ta juhtunust teada Soome meedia kaudu.

„Ma olen saanud teada, et midagi juhtus, ja olen näinud uudist Soome väljaande koduleheküljel. Korvpalliliit ei ole veel reageerinud, see on meile üllatus,“ rääkis Kuhi.

„Me mõistame 100% hukka kõik, mis puudutab rassismi. Aga kahjuks on meil liiga vähe infot, et selle kohta rohkem midagi öelda,“ lausus Kuhi ja lisas, et Soome alaliit pole nendega ühendust võtnud.

Kuhiga sama meelt on ka korvpalliliidu kommunikatsioonijuht Gerd Kiili: „Kurb küll, kui see nii oli. Eks ta mingil määral ju ilmestab meie lastetuba, mis ei ole kahjuks tänaste väärtustega kooskõlas.“

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid