Euroopa jalgpalliliit UEFA korraldab murujalgpallis koondistele regulaarselt kokku kaheksat turniiri: meeste ja naiste täiskasvanute EM, meeste Rahvuste liiga (peagi lisandub ka naiste Rahvuste liiga), poiste U21, U19 ja U17 EM-finaalturniir ning tüdrukute U19 ja U17 EM-finaalturniir. Nagu Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär ja UEFA naistejalgpalli komitee esimees Anne Rei eelmises Jalka numbris avaldas, mõtleb UEFA ka tüdrukute U21 või U23 vanuseklassi võistluste loomise peale, kuid seni on neiud Euroopa meistrivõistluste tasemel mänginud vaid kahes vanuseklassis: U19 ja U17.

Sealjuures on neidude U17 vanuseklassi tiitlivõistlused maailma jalgpallis veel üsna uus nähtus. Esimest korda selgitati selles klassis nii Euroopa kui maailmameister välja alles 2008. aastal. Võrdluseks: samas vanuses poisid (toona nimetati seda küll U16 turniiriks) mängisid esimest korda EM-tiitlile juba 1982. aastal, U19 vanuseklassis mängiti tüdrukute EM-tiitel esimest korda välja aga 1998. aastal.

Sellest ajast saati on turniir toimunud igal aastal – vaid 2020 ja 2021. aastal jäi see koroonapandeemia tõttu vahele. Esimesed kuus aastat ehk kuni 2013. aastani toimus turniir alati nelja naiskonna osavõtul UEFA peakorteri juures Šveitsis Nyonis, alates 2014. aastast suurendati finaalturniiri kaheksa naiskonnani ja see on toimunud igal aastal eri riigis.

Saksamaa ja Hispaania valitsevad

Seni toimunud 13 turniiri on näidanud, et selles vanuseklassis valitseb Euroopat kaks riiki: Saksamaal on ette näidata lausa kaheksa tiitlit, Hispaanial neli. Sealjuures on koguni kuuel aastal ehk peaaegu pooltel kordadel omavahel finaalis kohtutud! Poola on seni ainus riik, kes on suutnud nende kahe hegemoonia murda – 2013. aastal ei jõudnud Saksamaa finaalturniirilegi (see on olnud nende ainus eemalejäämine!), Hispaania aga kaotas poolfinaalis penaltitega Rootsile, kes omakorda finaalis Poolale alla jäi. Poola koondise liider oli toona praegune Wolfsburgi tormaja Ewa Pajor, keda peetakse üheks maailma paremaks ründajaks.

Poola puhul on kuldne 2013 olnud sealjuures ainus kord, kui üldse nelja parema sekka pääsetud – kohal oldi veel ka 2018. aasta finaalturniiril, samuti lunastati pilet tänavu Eestisse.

Kui arvestada juba ka tänavust turniiri, on osaluskordade arvestuses Saksamaa (13) ja Hispaania (12) järel kolmas Prantsusmaa (9), enamikul turniiridel on kohal olnud ka Inglismaa (8). See suur nelik on ka Eestis platsis. Edukaimad naiskonnad, kes tänavusele turniirile ei pääsenud, on viiel korral finaalturniiril osalenud Holland ja Norra.

Korraldajad ei ole üldjuhul edu nautinud

Viimastel aastatel on finaalturniir sageli toimunud riikides, mis tavalise kvalifikatsiooni kaudu ei ole finaalturniirile jõuda suutnud. Samas olukorras on ka Eesti – meie U17 koondis mängis küll valikturniiril viimati A-liigas ehk Euroopa 28 parema seas, kuid kaotas seal kõik kolm kohtumist Poolale, Rumeeniale ja Tšehhile ning langes järgmiseks turniiriks tagasi B-liigasse.

Tüdrukute U17 EM-finaalturniiril on korraldajariike tabanud suisa hämmastav kaotuste seeria: viimati suutis korraldajamaa mõnes mängus kaotust vältida 2014. aastal, kui mitme praeguse naiste seas Euroopa meistriks kroonitud mängijatega Inglismaa poolfinaali jõudis. Sellest ajast saati on kõik korraldajariigid alagrupis kolm mängu kaotanud ja turniirilt välja langenud.

2015. aastal kaotasid Islandi noored ülitummises grupis Hispaania, Saksamaa ja Islandi vastu kolm kohtumist väravate vahega 1:10, 2016. aastal jäi Valgevene alla Inglismaale, Norrale ja Serbiale (väravate vahe 1:19). 2017. aastal mängis Tšehhi Saksamaa, Hispaania ja Prantsusmaaga (väravate vahe 3:12), 2018. aastal proovis kätt Leedu, kes jäi Saksamaale, Soomele ja Hollandile alla koguskooriga 0:21. Bulgaaria neiud suutsid küll Hispaania, Portugali ja Taani vastu skoori võrdlemisi madala hoida, kuid kolm kaotust väravate vahega 1:8 oli siiski tõsiasi. Viimati üritas seeriat murda Bosnia ja Hertsegoviina, kelle katse lõppes aga Saksamaa, Hollandi ja Taani vastu kolme kindla allajäämisega, väravate vaheks kirjutati 0:16.

Korraldajariikide ebaedu ei ole tegelikult üllatav, sest UEFA on need turniirid viimastel aastatel andnud sageli riikide kätte, kelle naiste ja tüdrukute jalgpall ei kuulu Euroopa tippu – ja kuna finaalturniirile pääseb ainult kaheksa riiki ehk parematest paremad, jäädaksegi tihti hätta.

Eesti koondis kuulub tänavusel turniiril alagruppi selle vanuseklassi kahe valitseja Hispaania ja Saksamaa ning Šveitsiga. Kusjuures Šveitsi koondisesse loodab pääseda Eesti meeste koondise peatreeneri Thomas Häberli tütar Eline Ruth, kes on viimased hooajad mänginud FC Floras.

*

Neidude U17 EM-finaalturniiri ajakava:

A-alagrupp: Eesti, Hispaania, Saksamaa, Šveits

14. mai kell 13: Saksamaa–Hispaania, Kadrioru staadion
14. mai kell 19: Eesti–Šveits, A. Le Coq Arena
17. mai kell 17: Eesti–Saksamaa, Kadrioru staadion
17. mai kell 19: Hispaania–Šveits, A. Le Coq Arena
20. mai kell 17: Hispaania–Eesti, A. Le Coq Arena
20. mai kell 17: Šveits–Saksamaa, Kadrioru staadion

B-alagrupp: Rootsi, Poola, Inglismaa, Prantsusmaa

14. mai kell 13: Inglismaa–Poola, Võru staadion
14. mai kell 17: Rootsi–Prantsusmaa, Tartu Tamme staadion
17. mai kell 13: Poola–Prantsusmaa, Võru staadion
17. mai kell 19: Rootsi–Inglismaa, Tartu Tamme staadion
20. mai kell 13: Prantsusmaa–Inglismaa, Võru staadion
20. mai kell 13: Poola–Rootsi, Tartu Tamme staadion

23. mai kell 17: I poolfinaal, Kadrioru staadion
23. mai kell 19: II poolfinaal, A. Le Coq Arena

26. mai kell 19: finaal, A. Le Coq Arena