Reedel anti Rapla Kultuurikeskuse kõrvalt start Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste hooaja 2023 esimesele kruusarallile. Avapäeval sõideti neli kiiruskatset, mille jooksul tuli võistlejatel läbida 17,46 katsekilomeetrit.

Avakatse võit läks võistluspaarile Urmo Aava / Janno Siitan (Subaru Impreza WRX STi). Viimati võideti Eesti autoralli meistrivõistlustel Subaruga kiiruskatse aastal 2013, kui sellega said Saaremaa rallil hakkama Ott Tänak / Martin Järveoja.

Päeva teise katse võitsid lätlased Emils Blūms / Ivo Pūķis (Mitsubishi Lancer Evo IX) ja linnakatse korduse Raplas koduteedel sõitvad Kaspar Kasari / Rainis Raidma (Škoda Fabia R5). Paluküla korduvkatse parim aeg võistluspaarile Priit Koik / Silver Simm (Škoda Fabia Rally2 evo), kes katse esimesel läbimisel auto stardis välja suretasid ja aega kaotasid.

Rapla ralli 2023 avapäeva lõpetasid absoluut ja klassi EMV5 liidrina Timmu Kõrge / Arro Vahtra (Mitsubishi Lancer Evo X), kelle edu Blūms / Pūķis ees on 1,9 sekundit.

Timmu Kõrge:“ Kõige tähtsam võit on ikka see, kui me homme sama koha peal oleme. Läksime säästu rehviga täna, et asfaldi peal mitte liiga palju kulutada ja ma arvan, et on täitsa oki.

Eks endal on iga kevad see sama tunne, et õrna aimu ei ole, mis saama hakkab, aga eks ta kuskilt varukast välja pudiseb. Trenni kahjuks ei ole jõudnud, aga nagu näha, siis läheb paremaks. Homme tuleb kindlasti kõva andmine, ei teagi, kas tase ongi nii kõva, et panemegi nii täpselt või miks kiiremini ei saa?“

Lätlastest vaid 1,4 sekundi kaugusele jäävad EMV2 klassi liidrid Kasari / Raidma. Liidritest 3,6 sekundi kaugusel on avakatse võitnud Aava / Siitan.

EMV3 klassi arvestuses lähevad laupäevale liidrina vastu poolakad Jakub Matulka / Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3). Esiveoliste klassis EMV4 arvestuses lõpetasid päeva liidrina Karl-Markus Sei / Martin Leotoots (Peugeot 208 Rally4). Nelja katse järel esikohta hoidnud Jaspar Vaher / Evelin Mitendorf (Ford Fiesta Rally4) said kohtunikelt päeva lõpus 5 trahviminutit. Estonian Junior Challenge avapäeva parimad olid Mark-Egert Tiits / Sander Pruul (Ford Fiesta Rally4).

EMV6 klassis ei leidnud reedel vastast võistluspaarile Taavi Niinemets / Esko Allika (BMW M3 E36) ja EMV7 arvestuses lätlastele Madars Dīriņš / Gints Lasmanis (Honda Civic Type-R EP3).

EMV8 arvestuse Rapla ralli avapäeva parimad olid Oskar Männamets / Holger Enok (Citroën C2 R2 Max). EMV Lada arvestuses lõpetasid reede liidrina Sander Klaus / Martin Udusalu (Lada VAZ 2105), kelle edu Koit Repnau / Hannes Hannus (Lada VAZ 2105) ees on 0,9 sekundit. Veoautode klassi EMV9 klassi kahte parimat Tarmo Silt / Raido Loel (GAZ51) ja Martin Kio / Toomas Tissonit (GAZ 51) lahutab laupäeva eel 5,1 sekundit.

Rapla ralli jätkub laupäeval kaheksa kiiruskatsega, mille jooksul läbitakse 86,50 km. SS5 Kernu 1 saab alguse 08:41. Laupäevale stardivad 10 esimest võistluspaari pööratud järjestuses.

Poodiumitseremoonia toimub laupäeval kell 18.30.

Avapäeva tulemused:

Esimese kiiruskatse (1,42 km) võitsid Urmo Aava - Janno Siitan (Subaru Impreza WRX STI). Neile kaotasid 0,9 sekundiga esimest korda koduteedel Ford Fiesta R5 autoga võistlevad Kaspar Kasari - Rainis Raidma.

Kolmandal kohal on sekundilise kaotusega Timmu Kõrge - Arro Vahtra (Mitsubishi Lancer Evo X).

Kohe pärast avakatset tekkis Urmo Aaval probleeme masina kütusepumbaga, kuid õnneks sai ta jätkata.

Teise kiiruskatsega (7,31 km) on liidriks tõusnud Timmu Kõrge. Aava kaotab teisena 0,7 sekundiga. Kasari jääb kolmandana maha 1,6 sekundiga, neljas on lätlane Emils Blums (Mitsubishi Lancer Evo IX) 1,8-sekundilise kaotusega.

Kolmanda kiiruskatse (1,42 km) järel kahanes Kõrge edu Kasari ees 0,2 sekundile. Aava on poole sekundi ja Blums 2,2 sekundi kaugusel.

Avapäeva viimase ehk neljanda katse (7,31 km) võitis Priit Koik, kes tõusis kokkuvõttes kuuendaks (+12,3). Avapäeva lõpetas liidrina Kõrge, kellele järgnevad Blums (+1,9), Kasari (+3,3) ja Aava (+3,6).