Nabi kandis võistluskeeldu põhjusel, et tema enam kui kaks aastat tagasi antud dopinguproovist leiti keelatud aine letrosooli kasutamise jälgi.

„Arvestades nii praegust füüsilist kui emotsionaalset seisu, on mõistlik keskenduda treeningutele ja liikuda edasi samm-sammult,“ lausus Heiki Nabi pressiteate vahendusel. „Ma kaotasin ebaõiglaselt oma karjääri tipus kaks aastat ja ühed olümpiamängud, kuid kõige selle kiuste tahan oma unistuse ellu viia. Olen teadlik, et see nõuab väga palju tööd.“

„Ma tahan siiralt tänada kõiki, kes on minusse uskunud, mind aidanud ja toetanud. Nüüd tahan end uuesti maadlusmatil proovile panna ja näidata, kui palju teie kõigi poolehoid mulle tähendab,“ lisas Nabi.

„Eesmärk on tagada pääse Pariisi OM-ile,“ lausus Nabi treener Ivar Kotkas. „Esimene võimalus selleks on kuue kuu pärast Serbias toimuvatel maailmameistrivõistlustel, kus jagatakse välja viis olümpiakohta.“

„Tänasest saame alustada regulaarsete maadlustreeningutega, et taastada maadlustunnetus ja profisportlase treeningrutiin. EM-il võistlemist me täna ei planeeri, kuna neli nädalat on ilmselgelt liiga lühike aeg, et jõuaks Heiki võistlusvormi viia. Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, siis suvel on plaanis üks-kaks kontrollvõistlust,“ selgitas Kotkas.

Viimati võistles Heiki Nabi olümpiamängudel 2016. aastal Rio de Janeiros.

Eesti Maadlusliidu president Jaanus Paeväli tunnustas Heiki Nabi otsust jätkata oma sportlasekarjääri. „Ma ei kahtle selles, et hoolimata pealesunnitud võistluspausist on Heiki võimeline rõõmustama kõiki oma poolehoidjaid. Maadluspere tervitab Heiki tagasitulekut, hoiab talle pöialt ning toetab oma võimaluste piires.“

Olümpiahõbeda ja kahekordse maailmameistri Nabi kaheaastane võistluskeeld lõpeb täna. Rahvusvahelises Spordikohtus (CAS) jättis Nabile määratud keelu jõusse põhjusel, et lubamatu näidu tekkepõhjust ei olnud võimalik tõendada, kuid rõhutas samas: „Paneel mõistab seesuguse tulemuse keerukust. Kaebaja on maailmaklassi sportlane, usaldusväärne tunnistaja ja kahetsusväärne ohver olukorras, kus on kindlaks tehtud tahtmatu väikese koguse letrosooli tarvitamine, mille allikas on teadmata. Ta maksab ränka hinda juhuslike asjaolude eest, mis võisid, aga ei pruukinud olla tema kontrolli alt väljas, kuid teda ei tohiks nimetada petturiks ega keelatud ainete tarvitajaks.“

Nabi otsus karjääri jätkata tuli kiirelt

Nabi saagale pani punkti selle nädala keskel Šveitsi ülemkohus, kes jättis rahuldamata Nabi kaebuse rahvusvahelise spordiarbitraažikohtu CAS-i otsusele, millega kinnitati maadlejal määratud kahe-aastane võistluskeeld.

„Ausalt öeldes pole Pariisi olümpiale veel mõelnud, vaid olen teinud teisi asju. Üks põhjus on seegi, et asjad on veninud. Praegu olen jätkanud oma graafikus, kus teen igapäevaselt trenni ja tööd. Viimased kaks aastat on elu olnud ühesugune, olen jätkanud selles rutiinis ja mudelis. Eks näis, mis Pariisi olümpiast saab. Praegu on mitu asja koos, mistõttu peab asjad läbi mõtlema ja siis saab otsused teha,“ rääkis ta.

Nabi advokaadi Paul Kerese väitel saab ideeliselt esitada veel kaebuse Euroopa inimõiguste kohtule. „Sealse eraldi menetluse keskmes võiks olla küsimus, kas rikuti õigust õiglasele menetlusele. Aga see on kõik hüpoteetiline,“ lausus Keres, kelle meelest said nad juba eelmisel aastal ühe olulise võidu kätte.

„Heiki kui ausa sportlase maine sai taastatud spordiarbitraažikohtus, aga sealt edasi oli küsimus selles, kas võistluskeelust saaks tagasivaatavalt lahti ja kas saaks korrastada spordiõiguse maastikku. Sisuline vaidlus toimus CAS-is, aga spordiõiguse regulatsioon on jätkuvalt sassis, sest sa võid süüdi olemata sattuda saastumise ohvriks. See võistluskeeld võib hävitada sportlase karjääri. Heikil oli juurdepääs õigusabile ja ekspertidele, aga noorsportlastel ei pruugi olla seda võimalust. Kust võtab noorsportlane kaitsja ja kuidas saab ta tuvastada tuvastamatut? Kaheaastase võistluskeelu saanut peavad kõik räpaseks sportlaseks ja see võib lõpetada karjääre. Hull asi,“ esitas oma seisukoha Keres, kelle sõnul oli Šveitsi föderaalses ülemkohtus toimunu juriidiline vaidlus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid