Vihakõne spordis. Pettunud panustaja ähvardas Eesti tennisisti pereliikmed tema enda nähes ära tappa
(107)Eesti sportlased peavad vahel sotsiaalmeediast lugema räiget sõimu. Vihakõnega on eriti kimpus tennisistid, kellele vihased spordiennustajad kirjutavad peaaegu pärast iga kaotatud matši.
Eesti naislaskesuusatajate teateneliku eelmise pühapäeva Anterselva sooritus oli kehv ja nad võeti teise vahetuse ajal liidritele jalgu jäämise eest rajalt maha. Kõige magusamal teleajal rahvusringhäälingus üle kantud võistlus võis tekitada paljudes nördimust. Spordis ikka vahel juhtub. On paremaid ja halvemaid päevi. Enamik kaasaelajaid läheb eluga edasi, kuid leidub ka neid, kes peavad vajalikuks haarata nutitelefon ja sportlasele sotsiaalmeedias verbaalselt pasunasse anda.
Avavahetust sõitnud ja kolmel trahviringil käinud Regina Ermitsa järgmisel päeval Instagrami tehtud postitus ehmatas ja avas nii mõnegi silmad. Ermits avaldas talle privaatsõnumina tulnud kommentaari (kirjapilt muutmata): „mida sa halad, ausalt ütlen sure ära kedagi ei huvitaks ja sa ainult kaastunnet tahadki, täiesti mõttetud olete ja ise ei saa aru sellest.“
Ermitsa koondisekaaslast Johanna Talihärma sellised sõnumid kahjuks ei üllata. „Ei ütleks, et ma üllatunud olin. Tean, et paar aastat tagasi sai ka Grete Gaim väga koledaid kirju, kui tal MM-i teatesõit tuksi läks,“ rääkis Talihärm, kes ise jagas oma Instagramis eelmisel aastal veidi leebemat, kuid siiski sarnast juhtumit.
„Miks sina kõik p****e keerad? Mine koondisest välja. Enne sind olime ikka heal kohal,“ seisis tolles kirjas, millesse Talihärm toona ja ka nüüd tagantjärele suhtub lõbusa irooniaga. „Kui ma mõtlen sellele inimesele, kes on nii häiritud sellest, kui mina kuskil maailma teises otsas suusatan, ja tema ei saa oma eluga edasi minna ilma, et ta mulle mingi kurja sõna viskaks, siis ma tunnen talle pigem kaasa. Neid asju tulebki huumoriga võtta. See oleks umbes sama, kui keegi näeks telerist kaamelit ja pakuks talle seljarühi parandamise harjutusi. Need inimesed ei tea absoluutselt, mis meil siin tegelikult toimub, ja hakkavad siis õpetama.“
„Arvatakse, et meie elu on ainult lust ja lillepidu, sest nad näevad sellest ainult 5%.“
Tihti on halvasti ütlejad Talihärma arvates arvamusel, et kuna laskesuusatajad võistlevad maksumaksja raha eest, on neil moraalne õigus neid otsekoheselt kritiseerida.
„Inimesed arvavad, et me teeme nende raha eest sporti. Päris nii see ikka ei ole. Öeldakse: „Võtke neilt raha ära!“ Kas te võtate meilt IBU (rahvusvaheline laskesuusaliit – toim) raha ära?“ küsib Talihärm. „Arvatakse, et me saame raha selle eest, kui me ERR-ile intervjuusid anname, või et ERR maksab meile, et me iga nädal teleris oleksime. Laiem avalikkus ei tea, kuidas asjad käivad. Arvatakse, et meie elu on ainult lust ja lillepidu, sest nad näevad sellest ainult 5%. Jah, võistluspäev ongi pidupäev. Aga rasket tööd selle taga ei nähta. Sotsiaalmeedia tekitab tunde, nagu sa teaksid inimest, kuigi tegelikult näed temast ainult väikest osa.“
Spordiennustuse pahupool
Vihasõnumid on Eesti tennisemängijate jaoks igapäevane nähtus, pole vahet, kas tegu on maailma paremikku kuuluvate Anett Kontaveiti ja Kaia Kanepi või madalamatel turniiridel mängivate valgepalluritega, kelle mängudele saab kihlveokontorites panustada.
Prantsusmaal Patrick Mouratoglou akadeemias harjutav 19-aastane Mark Lajal jagas LP-ga õõvastavat sõnumit, mis saadeti talle mullu novembris Tuneesia turniiri ajal, mille ta võitis. Parasjagu käis esimese ringi matš austraallase Tom Evansi vastu. Lajal võitis selle kahes tasavägises setis 7 : 5, 7 : 6 (2), kuid spordiennustajale ei meeldinud sugugi, et tema live-panustest ei sündinud oodatud kasumit.
Sõnumi, milles varjunime ttpgz taha peitunud inimene luges nimeliselt ette tema pereliikmed ja ähvardas inglise keeles nad tema silme all ära tappa, saatis Lajal edasi ITIA-sse ehk rahvusvahelisse tennise puhtuse üksusesse, mis peaks aitama tennisiste nii korruptsiooni- kui ka vihakõnevastases võitluses.
„Kuulsin järgmisel päeval oma vastaselt, et täpselt samasuguseid sõnumeid – mina sain neid 30 tükki järjest – sai sellelt inimeselt ka tema,“ rääkis Lajal. „Vihasõnumeid tuleb sotsiaalmeediasse peale praktiliselt pärast iga mängu. See on seni ainus, millele olen reageerinud. Panin selle ka oma story’desse üles ja ütlesin, et sellist asja teha pole okei.“
Teises hiljuti Lajali meilile tulnud kirjas teatab initsiaalide S S taha peituv inimene, et on nädal tagasi vanglast vabanenud ega karda pärast Lajali pea maha lõikamist sinna tagasi sattuda.
Pahaste spordiennustajatega puutus Lajal kokku juba profikarjääri alguses ja ta rääkis sellest kohe ka akadeemiakaaslastele. „Kui hakkasin esimesi sõnumeid saama, ütles mu treeningukaaslane Alexei Popyrin (Austraalia tennisist, endine maailma 59. reket – toim), et mida rohkem sa mängima hakkad, seda rohkem neid tuleb. Tema saab neid siiani väga palju. Kõik saavad.“
Kaia Kanepile, kes oma sotsiaalmeediakontot ise ei halda, on pärast Austraalias peetud mänge viimastel nädalatel Instagrami piltide alla kümneid solvanguid jäetud. Oma sõnumite võimendamiseks kasutatakse selles maailmas suurel hulgal inetuid emoji’sid. Muu hulgas on näiteks inglise keeles kirjutatud: „Sa oled psühholoogiliselt nõrk ja ebastabiilne mängija! Väikse tehnika ja väikse kvaliteediga. Naeruväärne! Häbi! Kloun! Piinlik! Mine pese nõusid!“
Sotsiaalmeediaplatvormidel kasutatakse osa negatiivseid sõnu blokeerivat ja tehisintellektil põhinevat programmi, kuid kõiki solvanguid see kinni ei hoia.
Mõni aasta tagasi jagas Kanepi sotsiaalmeedia toimetaja Viktor Aspel Eesti Päevalehega privaatsõnumeid, milles lubati Kanepi jalad ja käed murda ning sooviti ta perekonnale surma. Too ähvardaja kirjutas inglise keeles, kuid Aspel tõi esile, et pärast 2019. aasta Australian Openil toonasele esireketile Simona Halepile kaotamist tuli talle mõne nädalaga 1100 vihasõnumit, millest tervelt 700 pärinesid Eestist. Samasse perioodi jäi ka Fed Cupiga seotud poleemika, mida Eesti meedia kajastas.
Aspel kasutab Kanepi kontode kommentaarides platvormide pakutavat programmi, mis blokeerib osa negatiivseid sõnu ja põhineb tehisintellektil, kuid päris kõiki solvanguid see imevidin siiski kinni ei hoia.