Rootsis üles kasvanud Börje Salming oli üks esimesi eurooplasi hokiliigas NHL ja sisuliselt võib „Kuningas“ hüüdnime kandnud meest lugeda esimeseks vanast maailmast päris NHLi staariks. Salming esindas Toronto Maple Leafsi klubi hooaegadel 1973 kuni 1989, seejärel kandis ta kaks aastat Detroit Red Wingsi vormi.

Kaitsjana tegutsenud Salming mängis NHLis 1148 põhihooaja mängu, kus ta viskas 150 väravat ja andis 637 resultatiivset söötu, play-offis pääses ta jääle 81 mängus, kus ta arvele jäi saldo 12+37. Ühtlasi on ta esimene eurooplasest väljakumängija, kes valiti NHLi kuulsuste halli. Fännide südametesse mängis ta end eelkõige oma kompromissitu stiiliga, millega kaasnesid ka mitmed üsna võikad vigastused.

Salming ei võitnud pika karjääri korral kordagi Stanley karikat, samuti ei saanud ta NHLis mängimise tõttu kuigi tihti abistada koondist. Rootsi särgis võitis kaitsja 1972. aastal MM-pronksi ning 1973. aastal hõbeda. Karjääri lõpetamise järel elas ta sünnipaiga Kiruna lähistel, samal ajal kogus Rootsis populaarsust tema perekonnanime järgi nimetatud spordiriiete bränd.

Vanuigi oli tal probleeme tervisega. 2014. aastal diagnoositi tal eesnäärme vähk, eelmise aastal aga peaaju ja seljaaju närvirakke kahjustav ALS, mis on ravimatu haigus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid