Mõlemal finaalturniiril osaleb 24 võistkonda, kes on jagatud nelja 6-liikmelisse alagruppi. Naiste turniir korraldatakse Eestis, Itaalias, Saksamaal ja Belgias, meeste oma Itaalias, Bulgaarias, Põhja-Makedoonias ja Iisraelis. Alagrupist edasipääsuks on vaja olla nelja parema hulgas, seejärel jätkuvad turniirid play-off süsteemis. Naiste finaalturniir toimub 15. augustist kuni 3. septembrini, meeste turniir 28. augustist kuni 16. septembrini, vahendab Eesti võrkpalliliit.

Loosimise süsteem nägi ette võimaluse korraldajal valida oma alagruppi üks finaalturniirile jõudnud vastastest. Eesti kutsus Tallinna mängima põhjanaabrid Soomest, kes loodetavasti toovad endaga Tallinna kaasa ka oma suure ja värvika fänniarmee. Tugevaimast loosipotist saime oma alagruppi Hollandi, kes eelmisel EM-il pidi poolfinaalis hilisema võitja Itaalia nappi paremust tunnistama ning lõpetas turniiri 4. kohaga. Lisaks tuleb Tallinna mängima eelmisel EM-il 7. koha saanud Prantsusmaa, 17. koha saanud Slovakkia ja 21. koha saanud Hispaania. Kutsega põhjanaabrid saavutasid eelmisel aastal EM-il 18. koha. Tallinnas toimub alagrupiturniir järgmisel aastal 16. kuni 23. augustini.

Meeste loositulemused viivad Eesti meeste koondise alagrupiturniirile valitseva Euroopa meistri koju Itaaliasse, kus ülejäänud meeskondadeks eelmisel EM-il hilisemale meistrile poolfinaalis kaotanud ja turniiri 4. kohaga lõpetanud Serbia, samuti hilisemale võitjale, aga veerandfinaalis kaotanud Saksamaa (lõppkokkuvõttes 6. koht), eelmisel aastal alagrupis 5. koha saanud ja sellega play-offist välja jäänud Belgia ning Šveits, kes 2021 EM-il ei osalenud.

Meeste finaalturniir algab 28. augustil, Itaalias toimuva alagrupiturniiri täpsed kuupäevad ja Eesti koondise mängupäevad selguvad lähiajal.