Tartu Linnamaraton on Eestis suuruselt kolmas jooksuüritus, kuhu on tänavu erinevate distantside peale kokku oodata 7000 jooksjat. Lisaks Linnamaratonile on Klubi Tartu Maratoni korraldustiim alates 2019. aastast teinud kõikide ürituste korralduses muudatusi, mis aitaksid vähendada ökoloogilist jalajälge ning võimaldaksid spordiüritusi veelgi keskkonnasäästlikumalt korraldada. Nende tegevuste seas on eelkõige ühekordsete pakendite vähendamine: teeninduspunktide vesi on ainult suurtes tünnides, mitte plastikpudelites; osalejatele ei jagata enam asjade pakkimiseks kilekotte – asemele tulid drybagid; ühekordsed joogitopsid ja sööginõud asendati korduskasutatavatega jne.

Klubi Tartu Maratoni ürituste peakorraldaja Indrek Kelgu sõnul on senised rohepöörde sammud olnud edukad. „Kui kaotasime ära kilekotid ja pakkusime osalejatele võimalust kasutada drybage, siis osutus see väga menukaks. Kuni selle aastani olime ainuke suurte rahvaspordiürituste korraldaja, kes proovis sisse viia korduskasutatavate nõude rakendamist. Kahjuks ei olnud varem piisavalt nõusid, et rahuldada 100% meie vajadusi ja selle pärast pidime leppima ainult osalise kasutusega. Õnneks on sellel aastal toimunud murrang ja tänaseks on antud valdkonnas nõudlus suurem ja tänu sellele on meie partneri Ringo korduskasutatavate nõude ressurss kasvanud selliseks, et saame kogu ürituse tervikuna viia ainult taaskasutavate topside, kausside ja lusikate peale. Samuti on meie senised pilootprojektid näidanud, et ühekordsete nõude asendamine korduskasutatavatega on toitlustuspunktides ja söögialades hästi vastu võetud, sest lisaks keskkonnasäästlikkusele on nad ka palju mugavamad kasutajale,“ nendib Kelk.

Ta lisab, et kuigi tänavuse Linnamaratoni ühekordsete nõude asendamine Ringo korduskasutatavate topside- ja kaussidega on õige samm, tähendab see siiski ka kuus korda suuremat väljaminekut. „See on meie jaoks küll kordades kallim, kuid vastutustundliku korraldajana tuleb mõelda ka suurema pildi peale ja usume, et mida rohkem sündmusi läheb üle korduskasutatavate nõude peale, seda madalam on ka teenuse hind,“ selgitab ta.

Tartu Maratoni Klassiku sarja sündmuste teenindusjuht Kaupo Tammemäe toob samuti välja, et põhjus, miks kõikidel Tartu Maratoni Klassiku üritustel pole juba varem olnud ainult korduskasutatavaid nõusid, seisnes eelkõige toodete puuduses. „Senimaani pole olnud teenusepakkujat, kes suudaks sajaprotsendiliselt meie vajadused ära katta, sest polnud piisavalt palju õigetes suuruses topse- ja kausse. Nüüd on aga õnneks olukord turul muutunud,“ nendib Tammemäe.

Klubi Tartu Maratoni ja Ringo koostöö algas selle aasta alguses ning seni toimunud üritustel – Tartu suusamaratonil, Maastikumaratonil, Rattarallil ja Rattamaratonil on kõik sujunud. „Meil on toidualades inimesed, kes selgitavad ja näitavad, kuhu kasutatud nõud panna tuleb. See on aidanud vältida segadust ja inimesed, kes meie üritustel rohkem käivad, teavad juba täpselt, kuhu mida panema peab,“ räägib Tammemäe.

Kokku on Tartu Linnamaratoni korraldamiseks vaja 31 940 koduskasutatavat nõud. Kõige suurema osa moodustavad joogitopsid, mida on kokku 26 200. Need jaotatakse 8 teenindus-toitlustuspunkti, 2 joogipunkti ning toiduala vahel. Finiši toidualasse vajatakse 2700 supikaussi ja 3000 lusikat. Nõudele lisaks on veel 40 kogumiskasti, kuhu nõud pärast kasutamist pannakse.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena