Kas Venemaa teeb naiste NBA tähest tõesti poliitvangi? Korvpallur sai veel ühe halva uudise
Maailma läbi aegade üks paremaid naiskorvpallureid Brittney Griner alustab Venemaal õige pea kolmandat kuud trellide taga. 31-aastase ameeriklanna loos on küsimusi oluliselt rohkem kui vastuseid.
Pisut pidi selgust tooma 19. maiks kavandatud kohtuistung, aga reedel teatas Grineri advokaat, et sportlane peab eeluurimisvanglas veetma veel vähemalt 30 päeva. Ta vahistati 17. veebruaril ja Venemaa ametivõimud väitsid, et Šerementjevo lennujaamas leiti korvpalluri käsipagasist kanepiõli. Selle omamine on Venemaal keelatud.
Griner pidi seadustega kursis olema, sest ta oli Venemaal mänginud juba 2014. aastast. Kas sealsed võimud sokutasid Grineri kotti meelega kanepiõli, et ameeriklane peatselt algava Ukraina sõja tarbeks poliitvangiks teha?
Juhtumit uurinud USA ajakirjanik T.J. Quinn ütles intervjuus väljaandele Vox, et selline teooria pole kindlasti laest võetud.
„Inimesed, kes on Venemaal toimuvat jälginud, tõid esile, et selles riigis on võimud juba pikka-pikka aega inimestele narkootikume sokutanud, et neid arreteerida saaks. Venemaa on seda ajast aega teinud. Ja kuigi 17. veebruaril polnud sissetung veel alanud, siis nad teadsid, et see juhtub. Teooria uskumiseks on kõik pusletükid olemas,” rääkis Quinn.
„Lisaks on Griner sportlane, kes paistab silma. Ta on 206 cm pikkune, mustanahaline ja lesbi. Putini Venemaal on Griner tublidele emadele justkui hoiatuseks – „Vaadake, mis teie lastega juhtub, kui te olete sama liberaalsed kui Lääs.” Venelased said aru, et Griner võiks millegi või kellegi vahetuskaubaks kasulik olla,” lisas ta.
Samas võis Griner tõepoolest eksida ja kanepiõli kaasas kanda, sest korvpallurite, eriti ameeriklaste, seas on on erinevate kanepitoodete tarbimine väga populaarne.
Kolm kuud võib tunduda pikk aeg, aga väikese võidu on Griner ja tema esindajad juba saanud. Venemaa seaduste järgi on lubatud kinnipeetavaid eeluurimisvanglas enne kohtuistungit hoida kuni aasta. Grineri puhul on asjad isegi kiiresti liikunud.
Alguses oli USA välisministeeriumi taktika hoida võimalikult madalat profiili ja olla venelastega läbi rääkides võimalikult kannatlikud. Kuni viimaste nädalateni polnud USA avalikkus Grineri juhtumit kuigi suure kella külge pannud. See oli ka Grineri perekonna soov. Eesmärgiks oli maandada sportlase halvasti kohtlemise risk võimalikult väikeseks ja mitte anda Vladimir Putinile võimalust muuta Griner sanktsioonide vähendamiseks vahetuskaubaks.
Millistes tingimustes Griner elab, pole siiamaani teada. Ainsad infokillud tulid märtsis korvpalluri advokaatide poolt. Väidetavalt on ameeriklannat koheldud hästi ja talle on ajaviiteks toodud ingliskeelset lugemist. Ainus probleem oli voodiga, sest 206 cm pikkuseid kinnipeetavaid leidub harva.
Harukordne pikkus ja atleetlikkus teevad Grinerist naiste korvpalli ükssarviku. Ta kuulub väheste naiste hulka, kelle jaoks pole pealt panemine mingi probleem.
Nüüdseks on ameeriklased elavnenud. USA välisministeerium teatas mai alguses, et nende hinnangul võeti Griner kinni alusetult. Koos selle avaldusega muutus ka USA valitsuse taktika. Kui varem lasti Venemaa õigussüsteemil – see on korrumpeerunud ja Putini käpa all, aga mingil määral siiski toimib – oma tööd teha, siis nüüd hakati aktiivselt tegutsema, et Griner kodumaale tuua. Ükskõik, mis järgmise nädala istungil toimub.
Grinerile pole ametlikku süüdistust veel esitatud. Kui seda tehakse kanepiõli suuremahulise transportimise eest, võib teda oodata kuni kümne aasta pikkune vanglakaristus.
„Tunneme, et see saaga lõppeb õnnelikult,” ütles anonüümseks jääda soovinud Grineri lähikondlane ESPN-ile. „Aga teame, et asi võib venida. Seega ei taha me lootusi liiga kõrgeks ajada.”
Naiste NBA (WNBA) hooaeg algas 6. mail, sedapuhku ilma Grinerita. WNBA lasi kleepida Grineri initsiaalid ja tema särginumbri 42 kõigile tosinale väljakule, kus WNBA võistkonnad sel hooajal mängivad.
Esimene tuntud meeskorvpallur, kes Grineri teemal sõna võttis, oli sel nädalal Phoenix Sunsi mängujuht Chris Paul. Sümboolne, sest Grineri koduklubi Phoenix Mercury jagab Sunsiga sama areeni.
„See ei ole ainult NBA või WNBA teema. Usun, et kõik tahavad, et Brittney koju saaks. Ta on siinse kogukonna suur osa. Me kõik toetame teda ja anname endast parima, et ta võimalikult ruttu koju pääseks,” rääkis Grineri pildiga särki kandnud Paul.