MM-i korraldajad olid planeerinud väga pikad rajad, mis koosmõjus mägise maastiku, sulailma, lumesaju ja pehmete rajaoludega tegid võistluse kõigile ekstreemseks füüsiliseks jõuprooviks. Võitjate ajad venisid eeldatust märksa pikemaks ning vahed tulemustes olid tavapärasest oluliselt suuremad. Eriti võimas oli naiste seas maailma esinumbri, rootslanna Tove Alexanderssoni ülekaal. Linnulennuliselt 20 km pikkusel rajal algusest lõpuni võistlust juhtinud ja oma edumaad aina suurendanud kullavõitja edestas lõpuaja 1.47.53 juures lähimat konkurenti tervelt kuue minuti ja 11 sekundiga. Hõbeda ja pronksi teenisid venelannad Aljona Trapeznikova ja Maria Ketškina (+6.47).

Väga hea sõidu tegi Eesti koondise liider Daisy Kudre, kes vaatamata ühele teevalikuveale oli 11. (+14.59), mis on tema senise karjääri kõrgeim MM-koht. Kümnes koht jäi vaid seitsme sekundi kaugusele. Koondise treeneri Raul Kudre hinnangul annab tänane sõit head lootust Daisy kõrgeteks kohtadeks teiste võistlusaladel.

Epp Paalberg sõitis välja 18. koha (+27.13).

Ka meesteklassis oli võitja ülekaal ilmne - maailma esinumber, venelane Andrei Lamov, võitis 22,5 km rajal ajaga 1.52.12 ja edestas hõbeda teeninud norralast Lars Moholdt'i 2.46. Mõningase üllatusena sai pronksi soomlane Tero Linnainmaa (+3.51), kes oli enne võistlust maailma jooksvas edetabelis alles 11. kohal.

Eesti koondise meestele oli nii pikk ja füüsiliselt ränk rada mitte just kõige sobivam. Parimana oli Mattis Jaama 23. (+31.17). Kevin Hallop oli kohe tema järel 24. (+33.10) ja Ilmar Udam 40. (+40.14).

Neljapäeval võisteldakse sprindis.

---

Olle Jaama Eesti noortekoondise parimana EM-il 14.

Paralleelselt täiskasvanute suusaorienteerumise MM-võistlustega peetakse Põhja-Rootsis, Piteå linna lähistel ka juunioride MM- ja noorte EM-võistlused.

Esimesel võistluspäeval sõideti eraldistardist tavarada.

Eesti koondise noortest tegi parima soorituse alles 15-aastane Olle Ilmar Jaama, kes saavutas vaatamata ühele suurele veale endast kuni kaks aastat vanemate konkurentide seas 14. koha. Ajaga 86.31 võidu noppinud venelasele Ivan Kostinile kaotas Eesti koondise noormees 11.48. Mehis Udam lõpetas 20. kohaga (+25:47).

Meesjuunioridest oli 16. kohaga parim Andres Rõõm. Juunioride MM-kulla pälvinud venelasele Sergei Mizonovile kaotas ta 12.21. Samas klassis oli 18. Kaarel Vesilind (+12.36) ja 28. Sander Pritsik (+21.09).

Naisjuunioride seas tuli maailmameistriks venelanna Marina Vjatkina ajaga 72.35. Kaisa Rooba oli 23. (+19.38) ja Mari Linnus 32. (+27.31).

Eesti neidudest oli noorte-EM arvestuses 31. Greta Maria Pisarev (+34.19) ja 33. Liis Marii Kaso (+38.20). Võitjaks tuli venelanna Maria Vorobjova ajaga 59.16.