Alljärgnevalt anname ülevaate võistluspäeva tähtsamatest uudistest.

Kui Rio olümpiamängude pühapäevase kergejõustikuõhtu kõrghetk pidi saabuma meeste 100 meetri finaalis, siis Lõuna-Aafrika mees Wayde van Niekerk röövis paarkümmend minutit varem kõigi tähelepanu, püstitades neli korda pikemal distantsil uue maailmarekordi!

24-aastase sprinteri saavutus on seda vägevam, et enne starti ei oodanud mitte keegi, et ta legendaarse Michael Johnsoni 17 aastat vana margi ületaks - kuid täpselt nii lõpuks läks. Kõige välimisel rajal jooksnud van Niekerk läbis staadioniringi ajaga 43,03 - Johnsoni vana rekord 43,18 sai ületatud 15 sajandiksekundiga.

Maailma kiireim mees on endiselt Usain Bolt, ei keegi teine. Rio mängude meeste 100 meetri jooksu finaal kujunes eelmisest kahest olümpiast põnevamaks - Bolt sai küll kehva stardi, kuid suutis distantsi jooksul end esimeseks lipata ning oma peakonkurendi, ameeriklase Justin Gatlini alistada.

Kuigi võiduaeg polnud just kõige säravam - "vaid" 9,81 -, siis piisas sellest, et kolmandat olümpiat järjest 100 meetri kuldmedal enda kaela saada. Gatlin sai 9,89-ga hõbeda, uueks isiklikuks rekordiks 9,91 jooksnud kanadalane Andre De Grasse pronksi.

Bolt kirjutas enda nime tänase võiduga rasvaste tähtedega ajalooraamatusse. Mitte keegi pole kunagi varem võitnud 100 meetri jooksu kolmel järjestikusel olümpial. Kahel on triumfeerinud ameeriklane Carl Lewis - 1984 ja 1988.

Rio olümpiamängude meeste tennise üksikmängus kaitses Londonis võidetud tiitlit šotlane Andy Murray, kes alistas üllatusena nii kaugele jõudnud argentiinlase Juan Martin del Potro neljas setis 7:5, 4:6, 6:2, 7:5. Poolfinaalis kaotanud Rafael Nadal ei saanud isegi pronksmedalit, sest jäi kolmanda koha matšis alla jaapanlasele Kei Nishikorile.

Rio korvpalliturniiril sai USA viimases alagrupimängus raske, 100:97 võidu Prantsusmaa üle ja lõpetas alagrupi täiseduga. Päeva viimases mängus võitis Serbia Hiinat 94:60, tagades endale neljandana pääsu veerandfinaali. Teisena läks edasi Austraalia ja kolmandana Prantsusmaa.

Veerandfinaalpaarid selguvad homme hommikuks, kui lõpeb viimane voor B-alagrupis. Hetkel on seal esinelik: Argentina, Leedu (mõlemad 3 võitu), Hispaania ja Horvaatia (mõlemad 2 võitu). Viimases voorus kohtuvad Hispaania-Argentina, Leedu-Horvaatia ja Brasiilia-Nigeeria.

Rio olümpia kreeka-rooma maadluse turniiril koges Heiki Nabi juba loosimisel suurt ebaõnne. Eestlane läheb täna kokku kuubalase Mijain Lopez Nunesiga, kellele ta kaotas kindlalt neli aastat tagasi Londoni OMi finaalis. Nunez tuli võitjaks ka Pekingi olümpiamängudel ning on lisaks viiekordne maailmameister.

Rio olümpia kergejõustikuprogrammi kolmandal võistluspäeval tegid ajalugu eestlannadest kolmikõed Liina, Leila ja Lily Luik, kellest said esimesed koos võistelnud kolmikud olümpiamängude ajaloos.

Parima isikliku rekordiga Lily finišeeris õdedest esimesena, 97. kohal ajaga 2:48.29, Leila jõudis 30-kraadises leitsakus pärale 114-ndana. Liina katkestas enne poolele maale jõudmist Kanteri ja treener Harry Lembergi silme all puusavalu tõttu.

Leedu laagris rebimise tehnikat parandanud tõstja Mart Seim oli olümpia eel hädas kaaluga. Kui madalamate kaalukategooriate tõstjad, maadlejad või judokad poevad võistluse eel nahast välja, et kaalu lubatud piiridesse saada, siis Seimi mure on pigem vastupidine. „Vahepeal kippus kaal kukkuma. Rannas võib see ju hea välja näha, aga võistlusele see hästi ei mõju. Kaalusin vahepeal 146 kilo. Nüüdseks olen kaalu normi saanud, olen üle 150 kilo, täpselt pole kaalunud,“ rääkis Riosse jõudnud Seim.

Viimati 1904. aasta olümpial kavas olnud meeste golfiturniiril läks kuldmedal Suurbritanniasse - viimasel rajal rootslase Henrik Stensoni lõplikult seljatanud Justin Rose tuli Rios olümpiavõitjaks.

Eesti purjetaja Deniss Karpak sai Rio olümpiamängudel Finn-klassis lõpuks 23 võistleja seas 20. koha ning jäi loodetud medalisõidust kaugele. Olümpiavõidu kindlustas juba enne viimast sõitu Suurbritannia esindaja Giles Scott.

Venemaa kaugushüppaja Darja Klišina pääseb ikkagi Rio olümpial võistlema, sest Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) rahuldas tema kaebuse.

TÄNA EESTI SPORTLASED RIOS:

Kell 16 (kuni hilisõhtuni) – Heiki Nabi, kreeka-Rooma maadluse (-130kg) eelringid, veerandfinaalid, poolfinaalid. Lohutusringid ja finaalid alates kell 22.

kell 16.40 – Kaur Kivistik, 3000 meetri takistusjooksu eeljooks.

kell 17.42 - Jaak-Heinrich Jagor, meeste 400 meetri tõkkejooksu eeljooks.