Metsloomad vaktsineeritakse


Eesti on otsustanud saada marutaudivabaks ning alustab selleks metsloomade vaktsineerimist toidu kaudu, septembris alustatud kolmeaastane programm koostöös Pharega läheb Eestile maksma üle kümne miljoni krooni, teatas Eesti Televisiooni Aktuaalne Kaamera.

Eestis levib marutaud kährikute ja rebaste kaudu. Vaktsineeritud sööda puistamist plaanitakse alustada suvel või sügisel, Eesti maksab kolme aasta pikkuse koostööprogrammi maksumusest neljandiku ehk üle 10,5 miljoni krooni. Ülejäänu on Phare raha.

Et aga marutaud levib ka naabrite juures, ei saa õhust vaktsineerimist lõpetada ka siis, kui nakatumiste arv Eestis peaks olema null. “Kindlasti jääb puhvertsoon Vene piiri äärde ja nii kaua, kui on marutaud Lätis, ka lõunapiiri äärde,” ütles veterinaar- ja toiduameti büroojuhataja Maarja Kristian.

Eestis leiti eelmisel aastal 40 marutaudis kährikut ja 56 rebast. Epidemioloogid kardavad taudi leviku jätkumisel inimohvreid. Marutõbi ehk raabies tapab ajju jõudes, kui peatselt pärast puredasaamist ei järgnenud vaktsineerimine. Kesknärvisüsteemi kahjustav viirus levib õnneks aeglaselt, nii et vaktsiin jõuab kiire abi korral toimida.