KHL TALLINNAS | Kurri, Tikkanen ja Immonen ehk milliste jäähoki legendide särginumbrid on Jokerit külmutanud?

 (3)
Jari Kurri
Jari Kurri Foto: Rauno Volmar

Soome üks tuntuimaid ja edukamaid jäähokiklubisid Helsingi Jokerit on aastate jooksul teinud seitsmele oma legendaarsele mängumehele suure tunnustuse, külmutades igaveseks nende särginumbrid.

Waltteri Immonen

Esimesena sai suure tunnustuse osaliseks Waltteri Immonen. Kogenud soomlane veetis kogu oma jäähokikarjääri just Jokerite ridades. Helsingi klubis üles kasvanud mängumees tuli 1988. aastal meeskonnaga Soome juuniorite meistriks ning samal hooajal tegi ta debüüdi Jokerite esindusmeeskonna ridades. Juba hooajaks 1991/1992 nimetati Immonen Jokerite kapteniks. Samal aastal võitis ta tiimiga Soome meistritiitli. Immoneni vedamisel võideti veel kolm meistritiitlit aastatel 1994, 1996 ja 1997. Immonen aitas Jokerit ka Euroopa karikavõitjaks aastatel 1995 ja 1996.

Kokku esindas ta Helsingi tiimi 452-s Soome kõrgliiga kohtumises ja 67-s play-off mängus. Lisaks neljale Soome meistritiitlile on tal ette näidata veel üks hõbe ja pronks. Soome hokikoondise eest sai Immonen kirja 68 kohtumist.

1999. aasta 31. augustil pidas ta oma viimase kohtumise Jokerite särgis. Sama kohtumise järel külmutati koheselt ka tema number. Tema särginumbriks klubis oli 24.

Esa Tikkanen

2001. aasta septembris külmutati kuulsa Esa Tikkaneni särginumber (5). Jokerite akadeemias üles kasvanud Tikkanen liitus 17-aastaselt HIFK-i meeskonnaga, kus ta veetis kolm hooaega. Sealt siirdus ta NHL-i, Edmonton Oilersi ridadesse. Seal kerkis ta aastate jooksul tõeliseks legendiks ning võitis koos kaasmaalase ja samuti Jokerite särgis üles kasvanud Jari Kurriga neli Stanley karikat.

Seotud lood:

Rangersi ridadest liikus Tikkanen edasi New York Rangersisse, kus ta võitis veel ühe Stanley karika. Pika NHL-i karjääri jooksul jõudis ta esindada kokku seitset klubi. 1999. aastal naasis Tikkanen Soome ning mängis ühe hooaja Helsingi Jokerite ridades, aidates koduklubi hõbedale.

Soome koondisega tegi mängumees samuti suuri tegusid. 1998. aastal võideti Nagano taliolümpial pronks, kaks aastat hiljem tuli ta kaasmaalastega MM-il samuti pronksile.

Otakar Janecky

Ainsa välismaalasena on Jokerit külmutanud tšehhi Otakar Janecki särginumbri. Mängijakarjääri esimesed aastad Tšehhi kõrgliigas Tesla Pardubice ridades veetnud tšehh jõudis Soome 1990. aastal, mängides ühe hooaja SaiPa meeskonna eest. Sealt liikus ta Helsingi tiimi, kus ta veetis järgmised kaheksa aastat, tulles neljakordseks Soome meistriks, korra hõbedale ja korra pronksile. Kahel korral aitas ründaja Jokerit Euroopa karikavõitjaks.

Tšehhi koondist esindas Janecky neljal korral maailmameistrivõistlustel ja kahel juhul ka olümpiamängudel. Tema auhinnakapist võib leida kolm MM-pronksi. Numbri all 91 mänginud tšehhi särk külmutati Jokerite poolt 2004. aastal.

Jari Kurri

Legendaarset Jari Kurrit võib kindlasti pidada Soome läbi aegade üheks parimaks hokimängijaks. Kurri särav karjäär sai alguse just Helsingi klubi ridades.

Jokerite noortesüsteemist tulnud Kurri tegi debüüdi esindusmeeskonna eest kõigest 17-aastasena. 1980. aastal siirdus ta ookeani taha NHL-i, esindama Edmonton Oilersit. Seal sai temast tõeline superstaar, kui ta tuli aastatel 1980-1990 viiel korral Stanley karika võitjaks.

Oilersist tegi ta vahepõike Itaaliasse, mängides ühe hooaja Milano Devilsi eest. Järgmised hooaega taas NHL-is, aga sedapuhku Los Angeles Kingsi särgis. Hooajaks 1994/1995 naases Kurri kasvatajaklubi Helsingi Jokerite juurde, aidates tiimi Soomes hõbedale ja Euroopas karikavõitjaks. Karjääri viimased aastad veetis Soome legend NHL-is.

NHL-is sai Kurri aastate jooksul põhihooaegadel kirja 1251 mängu ja 1398 resultatiivsuspunkti (601 väravat, 797 söötu). Play-offi kohtumistes oli tema statistikaks 200 kohtumist, 106 väravat ja 127 resultatiivset söötu. 2017. aastal nimetati soomlane NHL-i ajaloo 100 parima mängumehe hulka.

Soome koondisega tuli paremal äärel mänginud Kurri 1994. aasta MM-il hõbedale ja 1998. aasta taliolümpial pronksile. 2017. aastal külmutati tema särginumber, milleks oli 17.

Petri Varis

Petri Varis jõudis pika karjääri esindada Jokerite tiimi kolmel erineval perioodil. Säravaimaks ajaks olid aastad 1993-1997, mil ta tuli kolmel korral Soome meistriks ja kahel juhul Euroopa karikavõitjaks. Vahepeal USA-s (NHL-is on tal kirjas üks mäng, hooajast 1997/1998 Chicago Blackhawksi ridades - K.R) ja Saksamaal õnne proovinud Varis naases Helsingisse aastateks 1999-2002.

Seejärel veetis ta kaks aastat Šveitsis ning tuli Soome tagasi aastal 2003. Pärast ühte hooaega Tapparas siirdus ta järgmiseks viieks hooajaks ikkagi Jokerite juurde, kus ta ka oma karjääri lõpetas. Viimastel hooaegadel oli tal au kanda kaptenipaela.

Varise näol on tegemist Jokerite suurima väravakütiga Soome kõrgliigas. 501 mänguga kogunes tema arvele 200 väravat ja 220 söötu. Numbrit 23 kandnud Varise särk külmutati 2013. aasta detsembris.

Timo Turunen ja Henry Leppä

Kahe Jokerite legendi särginumbrid (Leppä #15, Turunen #17) külmutati 2014. aasta märtsis. Mõlemad mängumehed kerkisid meeskonna liidriteks klubi algusaastatel.

Jokerite klubi asutati 1967. aastal, kui võlgades vaevelnud Töölön Vesa meeskonna ostis üle endine jäähokimängija ning hiljem ehituses tegutsenud Aimo Mäkinen. Meeskonna Helsingi Jokeriteks ümber nimetanud Mäkinen tõi aga Vesa tiimist kaasa mitmed mängumehed, teiste hulgas Timo Turuneni. Turunen veetis Jokerite särgis kaheksa hooaega, saades kirja kokku 263 kohtumist. 194 tabamusega on ta klubi ajaloo väravaküttide edetabelis kõrgel teisel kohal.

Mitmeid hooaegu klubi kaptenipaela kandnud Turununen aitas meeskonna 1973. aasta meeskonna ajaloo esimese Soome meistritiitlini. 2004. aastal valiti ta Soome jäähoki Kuulsuste Halli.

Henry Leppä liitus Jokeritega 1969. aastal ning jäi meeskonna ridadesse 11 hooajaks. Aastatel 1969 - 1981 Helsingis mänginud Leppä arvele kogunes 363 kohtumist. Ta viskas 179 väravat ja andis 168 tulemuslikku söötu, mis on kokku 347 resultatiivsuspunkti. Selle näitajaga hoiab ta klubi kõigi aegade edetabelis kolmandat kohta. Koos Turuneniga tuli ta 1971. aastal hõbedale ja kaks hooaega hiljem Soome meistirks.

Soome koondise eest sai Leppä kirja 117 kohtumist ning 29 väravat ja 26 söötu. Sarnaselt Turuneniga on ka tema Kuulsuste Halli liige.

Jokerit peab jaanuarikuus kaks KHL-i kohtumist ka Eestis, kui läheb kahel korral vastamisi Tšerepovetsi Severstaliga. Mängud toimuvad vastavalt 10. ja 11. jaanuaril.

Kohtumised korraldab Ekspress Meedia, pileteid saab osta SIIT.