Gripp ründab, laske ennast süstida

 (39)
Haige laps emaga
ETA FOTO

Arstid hoiatavad, et päikselistele ilmadele vaatamata on septembris paragrippi haigestujate arv tõusnud ning paras aeg on lasta ennast vaktsineerida gripi vastu.

“Praegu on süstiks hea aeg, sest kes ütleb, et oktoobri lõpus juba grippi ei tule,” ütles perearst Svea Rosenthal. Tema sõnul on praegu end vaktsineerinud üksikud, kuid järgmisel nädalal on oodata gripiohu kartjate arvu tõusu.

Rosenthali sõnul on nohu, kurguvalu või palaviku tõttu sel sügisel tema juurde pöördunud päris palju inimesi. “September on muidu ikka veel tugeva tervise kuu olnud. Nüüd on haigestunud lapsed ja täiskasvanud peaaegu võrdselt,” ütles ta.

Paragripile sarnaste tunnustega patsiente on ka perearst Annely Kasel. “Nad kurdavad, et kõik kohad valutavad, mõnel on ka kõrge palavik,” ütles Kask Eesti Päevalehele. Tema sõnul sagenesid haigestumised umbes kaks nädalat tagasi.

Tervisekaitseinspektsiooni peadirektori asetäitja Kuulo Kutsari sõnul näitasid eelmise nädala andmed, et ülemiste hingamisteede viirushaigustest põetakse praegu ülekaalukalt paragrippi. Väliselt on haigus põdeja jaoks tavalise gripi moodi: vaevavad palavik, pea- ja lihasevalu, halb enesetunne, harva ka nohu ning vahel on kurk valus ja punetab.

“Selle kuu haigestunute andmed pole meil veel käes, kuid mingit epideemiat ei ole,” ütles Kutsar. Tema sõnul on haigestumiste sagenemise põhjuseks see, et täiskasvanud on puhkuste järgselt jälle suletud ruumis hulgakesi koos ning lapsed käivad koolis. “Ninapidi kokkupuutumist on tihedamalt. Taoline asi on alati septembris suvega võrreldes väikest haigestumise tõusu põhjustanud,” ütles Kutsar.

Rosenthali sõnul kipuvad tõbiseid tööl edasi käima. Kui nad natukese aja pärast uuesti arsti juurde tulevad, räägivad, et haigestunud on ka mitmed kolleegid. ”3-5 päeva kodus olemist mõjub hästi nii haigestunule kui ka kollektiivile,” soovitas Rosenthal.

“Spetsiaalset paragripi vältimise viisi pole,” ütles tervisekaitseinspektsiooni viroloogia kesklabori juhataja Silver Jõks.