FOTOD | Jõudemonstratsioon! Venemaa alustas kodust MM-i suurepäraselt, surudes Saudi Araabia vastu muru

 (191)

Jalgpalli MM-finaalturniir algab suurepäraselt võõrustajale Venemaale, kes alistas avamängus Saudi Araabia kindlalt 5:0.

Mäng kulges venelaste jaoks suurepäraselt: juba 12. minutil viis Juri Gazinski pealöök kodumeeskonna juhtima, 43. minutil tegi vahetusest sekkunud Deniss Tšerõšev seisuks juba 2:0. Tšerõšev sai mängu poolaja keskel pärast seda, kui Alan Dzagojev vigastas oma tagareit.

Teisel poolajal näitasid saudid kohati küll vastupanu märke, kuid kohtumine oli siiski tervikuna venelaste kontrolli all. Artjom Dzjuba tegi skoori vaid 89 sekundit pärast vahetusest sekkumist, mängu lõpus panid kahe iluväravaga kirsi tordile Tšerõšev ja Aleksandr Golovin.

Venemaa läks sellega mõistagi ka A-alagrupi võimsaks liidriks. Homme on selle grupi teises matšis vastamisi Egiptus ja Uruguay.

Venemaa - Saudi Araabia
Raul Ojassaar: Statistika:https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007316197187182592
Raul Ojassaar: Mängu parimaks valiti kaks väravat löönud Tšerõšev!https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007308366740381699
Henry: Golovin on mängija, keda jälgida
Raul Ojassaar: Ja ongi kõik! Venemaa alustab MM-finaalturniiri lausa imeliselt!
Raul Ojassaar: Täpselt üle müüri, väravavaht saab käe vahele, aga pall on võrgus. VIIS-NULL!
Raul Ojassaar: Karistuslöök veel Venemaale väga heast kohast.
Raul Ojassaar: Golovin palli taga... NING VENEMAA VIIES!
Raul Ojassaar: Dzjuba andis väravale söödu, ent ta tundus suluseisus olevat. Videokordust kohtunik igatahes ei näidanud...
Raul Ojassaar: Tšerõšev virutab sellise välisküljelöögi sisse, et hoia alt! Aga tundus kordusest, et sellele eelnes suluseis?
Raul Ojassaar: VENEMAA NELI! TŠERÕŠEEEEEEEEEV!
Raul Ojassaar: Järgnevas olukorras saab Aleksandr Golovin turniiri esimese kollase kaardi. Päris tarbetu koht, kus endale kaart korjata.
Raul Ojassaar: Avavärava autor Gazinski teeb oma karistusalas väga halva puute, kuid paikab ise olukorra ära.
Raul Ojassaar: Hea karistuslöök venelastelt, ent tsenderdusele saavad kaitsjad jala vahele ning olukord läheb korneriks.
Raul Ojassaar: Artjom Dzjuba püstitas MM-ide rekordi - mitte kunagi varem pole vahetusmängija nii kiiresti skoori teha suutnud! 89 sekundit on uus ametlik tippmark.https://twitter.com/OptaJoe/status/1007300596645482503
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/mm2018/video-robbie-williams-sokeeris-jalkafanne-kui-mm-i-avatseremoonia-ajal-kaamera-ees-keskmist-sorme-viibutas?id=82654103
Raul Ojassaar: Senise mängu puhul on parim olnud kindlasti Golovin.https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007294590360145922
Raul Ojassaar: Saudide Al Dawsari proovib kohe võimsa kauglöögiga vastata, ent põrutab pisut väravast mööda.
Raul Ojassaar: Golovin on taas söötjaks - tema tsenderdus paremalt äärelt leiab väravaesisel Dzjuba pea ning võrk sahiseb!
Raul Ojassaar: VENEMAA KOLMAS! DZJUBA VAJUTAB KOHE ÄRA!
Raul Ojassaar: Venelaste viimane vahetus: Smolovi asemele sekkub rünnakule Dzjuba.
Raul Ojassaar: Supervõimalus venelastele! Zobnin pääses kastist löögile ja saudiaraablaste väravavaht puterdas palli enda ette maha, ent sai selle viimasel hetkel siiski kätte.
Raul Ojassaar: Venelased samuti vahetavad: Samedov välja, Daler Kuzjajev sisse - tema on ju Narva Transi peatreeneri Adjami poeg!
Raul Ojassaar: Esimene vahetus saudidele: ära tuleb Otayf, sisse Almuwallad.
Raul Ojassaar: Mäng on jälle pisut rahunenud.
Raul Ojassaar: Taas saavad saudid peaga löögile - sedapuhku karistuslöögi järel. Pall lendab aga väravast üle.
Raul Ojassaar: Hea võimalus saudidele! Nagu ka esimesel poolajal korra juhtus - täiesti tühja koha pealt. Paremalt äärelt tuleb madalalt põrkav tsenderdus värava ette ning tagumise posti juures on üks ründaja täiesti vaba, aga ta ei ulatu pallini! Araablaste värav oli tugevalt õhus.
Raul Ojassaar: Teine poolaeg on suuresti alanud samas taktis nagu esimene kolmveerandtund üldiselt käis: saudid üritavad palli hoida, aga venelased on palli võitmise järel väga varmad nõelama.
Raul Ojassaar: Samedov virutab kaugelt, aga üle värava.
Raul Ojassaar: Teine poolaeg algas!
Raul Ojassaar: Kõnekat statistikat avapoolajast: pallivaldamisprotsent 61-39 saudide kasuks, pealelöögid 5-4 venelaste kasuks. Justkui oleks päris võrdne mäng olnud, kuigi tegelikult olid venelased selgelt üle.
eid_151921c30ee8c1: Jalgpallilesed,kuu aega naised ilma meesteta,muidu ilus mäng!
Raul Ojassaar: Avapoolaeg on lõppenud! Venemaale suurepärane algus: aktiivne, agressiivne ja resultatiivne. Venelased olid ehk isegi üllatavalt head, saudid pisut pettumustvalmistavalt nigelad.https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007289873634643968
Raul Ojassaar: Kaks lisaminutit avapoolajale.
Raul Ojassaar: Tšerõšev parandab oma minuti taguse eksimuse! Hea söödu järel teeb taas kastis konksu ning virutab palli lati alla!
Raul Ojassaar: VENEMAA KAKS!
Raul Ojassaar: Tšerõšev teeb kastis hea konksu, ent seejärel kohe karuse puute otsa. Hea võimalus raisus.
Raul Ojassaar: Poolaja teine pool on olnud selgelt rahulikum kui esimene, aga see ei tundu olevat otseselt sellest, et venelased oma tahtmise kätte said. Saudid on lihtsalt natuke rohkem mängu sisse saanud, ent Venemaa on siiski selgelt üle.
Raul Ojassaar: Peaga saadakse küll löögile, ent Al Shahrani üritus lendab üle värava.
Raul Ojassaar: Saudid saavad karistusala nurga lähistelt trahvilöögi.
Raul Ojassaar: Kauglöök araablastelt, aga selgelt üle värava.
Raul Ojassaar: Vahetusest sekkunud Tšerõšev teeb hea vaheltlõike ning läheb rünnakule, ent ei suuda üksi midagi korda saata. Mängutempo on nüüd pisut maha tõmmatud ning ka saudid lükkavad söötu.
Raul Ojassaar: Denis Tšerõšev tuleb vahetusest sisse. Dzagojev lonkab nukralt välja.
Raul Ojassaar: Dzagojev tõmbab tagareie ära! Kas tema jaoks on turniir lõppenud?https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007287123584651267
Raul Ojassaar: Esimene võimalus ka saudidele! Vasakult äärelt tuleb kiirrünnak ning hea tsenderdus lükatakse nurgalöögiks - aga väga napilt väravast mööda!
Raul Ojassaar: Kas saudiaraablased leiavad nüüd mõne käigu, millega vastata?
Raul Ojassaar: Venelased jätkavad agaralt. Alburayk ja Dzagojev põrkavad kastis peadpidi kokku.
Raul Ojassaar: Korneri järel tuleb pall kastist uuesti välja, Golovin paneb selle uuesti värava alla ning tagumise posti juurest virutab Gazinski peaga sisse! Üks-null!https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007281443809226752
Raul Ojassaar: Kolmas korner Venemaale. Aktsioonis oli seekord taas Dzagojev.
Raul Ojassaar: VENEMAA JUHIB!
Raul Ojassaar: Venelastel oli teine nurgalöök, aga ka sellest midagi suurt ei juhtunud.
Raul Ojassaar: Samedov mängitakse kastis hästi löögile, ent saudide kaitsjad jõuavad blokeerima! Venemaa on päris hästi alustanud. Mängitud vaid seitse minutit.
Raul Ojassaar: Saudid tulevad sellega kenasti toime.
Raul Ojassaar: Nurgalöök Venemaale.
Raul Ojassaar: Dzagojev saab juba teisel minutil palliga karistusalasse, ent ei suuda seal kolme kaitsja vastu midagi korda saata.
Raul Ojassaar: LÄKSIME! MM-finaalturniir 2018 on alanud!
Raul Ojassaar: Hümnid.
Raul Ojassaar: Sergei Ignaševitšist saab täna kõige vanem MM-il platsile jooksnud väljakumängija pärast Roger Millat.https://twitter.com/OptaJohan/status/1007273961296662533
Raul Ojassaar: Mängu eel tervitab mängijaid ja publikut mõistagi ka Vladimir Putin.
Raul Ojassaar: Mängueelsel tseremoonial esines Robbie Williams. Huvitav valik.
Raul Ojassaar: Koosseisud ka graafilisel kujul:
Raul Ojassaar: https://twitter.com/UNILADFooty/status/1007264565749481480
Raul Ojassaar: Venemaa tänane algkoosseis:https://twitter.com/TeamRussia/status/1007255583668555776
Raul Ojassaar: https://sport.delfi.ee/news/jalgpall/jalkamm-paevik/mm-i-paevik-kas-venemaa-jalgpallikoondis-on-toesti-labi-aegade-koige-norgem-finaalturniiride-voorustaja?id=82647829

Enne mängu:

Venelaste FIFA edetabelikoht on madal eelkõige FIFA veidrate tabeli koostamise meetodite tõttu, mis asetavad suurturniiride korraldajamaad ebasoodsasse seisu, sest nad ei pea mängima valikmatše. Sellest hoolimata on päevselge, et hoolimata kodumaal mängimisest on Venemaa algaval turniiril üks nõrgemaid meeskondi üldse. Võidurõõmu maitsti kontrollmängudes viimati sügisel, kui 4:2 alistati Lõuna-Korea, ent alates eelmise suve Konföderatsioonide karikaturniirist on teiste rahvuskoondistega peetud 11 mängust saadud see jäänud ka ainsaks võiduks. Peatreener Stanislav Tšertšessov on viimastes sõprusmatšides näiliselt lõputult katsetanud: küll proovitakse väljakul erinevaid kooslusi, küll erinevaid formatsioonegi. Venelaste koondise kohal hõljub tugev paanika hõng.

Seotud lood:

Viimastel aastatel on üha teravamalt kritiseeritud ka seda, et Venemaa jalgpallurid on muutunud laisaks ja mugavaks. Koduliigas kehtiv välismängijate piirang tähendab seda, et isegi võrdlemisi keskpärase tasemega Vene jalgpallurid on seal väga hinnas ning teenivad vaat et mitu korda kõrgemat palka kui nad välismaal võimelised oleks. MM-koondises mängibki 23 mängijast lausa 21 koduliigas, sealjuures üheks „välismaalaseks” on Denis Tšerõšev, kes ongi Hispaanias üles kasvanud.

Sellest kõigest hoolimata ollakse avamängus Saudi Araabia vastu siiski favoriidid. Pärast seda, kui 1994. aastal MM-i debütantidena üllatuslikult kaheksandikfinaali jõuti, ei suutnud saudid kolme järgmise finaalturniiri jooksul suurt midagi korda saata - 1998., 2002. ja 2006. aasta turniiride saagiks jäi vaid kaks viigipunkti ja seitse kaotust, väravate vahega 4:26. 12-aastase vaheaja järel ollakse nüüd taas suurel püünel.

Aasia mõistes on tegu arvestatava tegijaga - oma viimases valikgrupis (Aasia süsteem koosneb mitmest erinevast alagrupiturniirist) edestati näiteks Austraaliat ja kaotati grupi võitnud Jaapanile vaid ühe silmaga. Tulemustele peale vaadates saab aga ehk esile tõsta vaid kodus saadud kena 1:0 võitu jaapanlaste üle - peamiselt tõi saudidele edu see, et nad suutsid nõrgemate vastaste vastu oma punktid ära võtta, samal ajal kui teised ikka mõne korra Iraakide või Taide otsa koperdasid. Seega - ei midagi erilist, Saudi Araabia näib olevat stabiilsel tasemel, aga see tase on teiste MM-il osalevate riikide tasemest tükk maad allpool.

Tavaline Eesti jalgpallisõber ei oska praegusest Saudi Araabia koondisest nimetada ilmselt mitte ühtegi mängijat - keegi ei tule isegi tuttav ette. Koduliigas suurte palkade peal tiksuvatel palluritel ei ole suurt mõtet Euroopasse mängima siirduda - ülim mugavustsoon on kodumaal loodud ja see ilmselt on ka üks tegureid, mis Saudi Araabia jalgpalli edasi arenemist piirab. Selles osas on Venemaa ja Saudi Araabia ütlemata sarnased.

Avamängudest sõltub küllaltki ettearvamatus A-alagrupis küllaltki palju. Kas Venemaa suudab pingele vastu panna ning sealses meedias "kohustuslikuks" tembeldatud võidu võtta või on kodupubliku ees mängimine hoopis taagaks?

Kohtumine Moskvas Lužniki staadionil algab täna kell 18.00. Delfi Sport toob kõik MM-finaalturniiri mängud lugejateni otseblogi vahendusel.

Optibeti koefitsiendid:

Venemaa võit - 1,40
viik - 4,20
Saudi Araabia võit - 9,25