BLOGI | VAR tuli appi ja Rootsi alistas Lõuna-Korea

 (44)
Andreas Granqvist (vasakul) saatis palli penaltipunktilt võrku.
Andreas Granqvist (vasakul) saatis palli penaltipunktilt võrku.Foto: Pavel Golovkin, AP/Scanpix

12 aasta pikkuse pausi järel taas jalgpalli MM-finaalturniiril mängiv Rootsi alustas seekordset MM-i võidukalt, kui avamängus alistati 1:0 Lõuna-Korea.

Rootsi oli kohtumises Lõuna-Koreaga aktiivsemaks pooleks, kuid mitmed head võimalused jäid kasutamata. Skandinaavlased jõudsid väravani 65. minutil, kui palli saatis Lõuna-Korea puuri keskkaitsjast meeskonna kapten Andreas Granqvist.

Eelnevalt kukutati karistusalas Viktor Claesson. Esmalt ei julenud kohtunik Joel Aguilar kohe penaltit anda ja ta konsulteeris VAR-iga. VAR-i otsus oli ühene ning penalti tõsiasi.

Selle tabamusega sai otsa ka Rootsi koondise pikk kuiv periood. Nimelt olid nad viimati värava kirja saanud märtsis, kui 1:2 jäädi alla Tšiilile.

F-alagrupis on Rootsi ja Mehhiko avavooru järel kolme punkti peal. Lõuna-Korea ja Saksamaa on punktita. Teises voorus on vastamisi Rootsi – Saksamaa ning Mehhiko – Lõuna-Korea.

Rootsi - Lõuna-Korea
Mäng läbi! Rootsile 1:0 võit!
Hwang saab umbes 5-6 meetri pealt peaga löögile. Lõuna-Korea mees on ootamatult vaba, kuid peaga palli suunates suunab ta selle väravast mööda.
Kohtunik lisab mängule neli minutit.
Kes on mängu parim?  https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008706636188409858
Lõuna-Korea on viimastel minutitel vallanud rohkem palli ja palli valdamine on paaegu võrdsustunud. Skoor tablool on nende jaoks aga halastamatu. Rootsi juhib 1:0.
81. minutil teeb Rootsi ära ka enda viimase vahetuse. Pingile võetakse Larsson, kes saab kergelt vigastada. Mängu tuleb Svensson.
77. minutil teeb Rootsi ära oma teise vahetuse. Puhkama võetakse Toivonen, mängu tuleb Thelin.
Rootsi jõudis jalgpalli MM-idel esimese väravani 12 aasta pikkuse pausi järel.  https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008703552393490434
Mis see VAR ikkagi täpsemalt on?                      https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=YdwOL08NfxQ
Lõuna-Korea teeb 72. minutil ära oma kolmanda vahetuse. Koo puhkama, Seung-Woo mängu.
https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008701531221307392
Granqvist saadab penalti kindlalt väravasse. Rootslane lööb paremasse nurka. Väravavaht läheb teisele poolele. Rootsi juhib 1:0! Mängitud 65 minutit.
Claesson kukub karistusalas. Kohtunik läheb VAR-i vaatama.
VAR-i otsusega selgub, et penalti on tõsiasi. Kordus näitab, et Kim tõmbas rootslase selgelt maha.
Claessaon saab 62. minutil esimese rootslasena selles mängus kollase kaardi.
Lõuna-Korea üritab samuti rünnata. Saadakse kaks nurgalööki järjest.
Rootsi on teisel poolajal taas teravalt ründamas. 58. minutil ohtlik olukord standardolukorrast.
55. minutil saab Hwang Hee-Chan kohtumise teise kollase kaardi. Viga tehakse Augustinssoni vastu.
https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008698975942266881
Koo saab 52. minutil juba löögile. Nurk on natuke terav ja pall maandub küljevõrgus.
Larsson astub Koo'le jala peale ja mäng korraks seisab. Siiski mäng taas jätkub.
Forsberg saab 49. minutil trahvikasti tagant löögile, kuid pall lendab kindlalt üle värava.
Teine poolaeg on alanud. Kumbki meeskond ei ole poolajal vahetusi teinud.
Rootsi jalgpallikoondis on nüüd olnud väravata 382 minutit järjest.  https://twitter.com/OptaJoe/status/1008694513718702080
https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008692685304197121
Esimene poolaeg läbi! Seis 0:0!
Esimesele poolajale antakse kaks lisaminutit.
44. minutil tõmmatakse Toivonen karistusalas maha. Korraks pannakse mäng seisma. Penaltit siiski ei anta. Mäng jätkub.
Esimene poolaeg on lõppemas. Rootsi on vallanud palli 59 protsenti ajast. Palli valdamine ei ole siiski tulemuseks vormunud. Olukorrad on skandinaavlastel olnud küll ohtlikumad, kuid skoor on ikkagi avamata.
43. minutil saadab Berg palli Lõuna-Korea värava eest läbi, kuid kedagi ei ole seal jätkamas ja palli tühja väravasse lükkamas.
Lõuna-Korea võtab 37. minutil maha Rootsi suurima staari Forsbergi. Seejärel saavad asiaadid kiire vasturünnaku. Kohtunik lased täna meestel mängida.
Tasub mainida, et esimese pealelöögini jõudmiseks läks selles matšis aega koguni 20 minutit.        https://twitter.com/OptaJoe/status/1008687899527778310
Mõlemad meeskonnad on teinud juba paraja portsu vigu. Lõuna-Korea on vastaseis määruste vastaselt takistanud kümme ning rootslased üheksa korda.
Park Joo-Ho vigastab reit ja tema jaoks on mäng lõppenud. Kim Min-Woo tuleb 28. minutil tema asemel mängu.
Zlatan elab ka Rootsi koondisele kaasa.  https://www.instagram.com/p/BkKV8C1gcmU/?hl=en&taken-by=iamzlatanibrahimovic
Rootsi on viimasel ajal saanud paremini mängu sisse. Rünnatakse aina hoogsamalt.
Berg saab 20. minutil paari meetri pealt löögile. Jo sirutab põlve välja ja tõrjub löögi. Rootsil suurepärane võimalus. Seda eksimust jäädakse kahetsema.
Kim Shin-Wook saab 12. minutil kollase kaardi. Viga Ekdali vastu.
Lõuna-Korea mehed mängivad väga agressiivselt. Rootsi on seni raskustes olnud.
PEagi on kümme minutit mängitud. Lõuna-Korea on alustanud aktiivsemalt. Rootsi ei ole seni korralikult mängu sisse saanud.
Täna on kavas kolm sellist mängu:  https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008591388785631232
4. minutil jõutakse kohtumise esimese nurgalöögini. Nurgalöök Lõuna-Koreale.
Lõuna-Korea on viimasest üheksast MM-finaalturniiril peetud kohtumisest võitnud ainult ühe.                      https://twitter.com/OptaJoe/status/1008670328665583616
Mäng käib! Lõuna-Korea paneb palli mängu.
Algkoosseisud:    https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1008662562290982912

36-aastane ründelegend otsustas kaks aastat tagasi ebaõnnestunud EM-finaalturniiri järel koondisekarjääri lõpetada, ent rootslaste MM-ile pääsu järel hakati Ibrahimovići mõnel pool taas koondisesse nõudma. Hiljuti Manchester Unitedist Los Angeles Galaxy ridadesse siirdunud ning end USA-s pauguga tutvustanud Zlatan ise andis samuti mitmel korral põhjust uskuda, et ta võib finaalturniiriks kollasesse särki naasta, ent kuulujuttude tipphetkel otsustas koondise peatreener Janne Andersson spekulatsioonidele punast kaarti näidata ning avalikult välja öelda: Ibrahimovići Venemaale kaasa ei võeta.

Seotud lood:

Paljude asjatundjate arvates oli see jalgpallilises mõttes igati õige otsus: Rootsi on ilma Zlatanita viimasel ajal näidanud lihtsalt tunduvalt paremat mängu. Ilma temata võideldi üle kaheksa aasta välja koht finaalturniiril, ilma temata minnakse seda ka mängima. Mitmel pool öeldi isegi välja, et Anderssoni jaoks ei olevat see olnud isegi eriliseks küsimuseks: juhendaja tunneb, et praegune löögirusikas on ühtlane ning sedavõrd suure isiksuse lisandumine hoolimata Ibrahimovići mänguoskustest meeskonnale tervikuna eriliseks kasuks ei tuleks.

Ibrahimovići asemel on Rootsi koondisel esile tõusmas uus, andekas ja väga lootustandev põlvkond, mille tuumik koosneb suures osas mängijatest, kes tulid 2015. aastal U-21 vanuseklassis Euroopa meistriteks. Koondise võtmemeheks on Saksamaal RB Leipzigis leiba teeniv 26-aastane mängujuht Emil Forsberg, kelle jaoks oli eelmine hooaeg tõeliseks läbimurdeks, lõppenud klubiaasta jäi aga paraku kahvatuks. Tema peale loodab aga kogu Rootsi – täpselt samamoodi, nagu taanlased loodavad Christian Erikseni või islandlased Gylfi Sigurðssoni peale.

Lõuna-Korea on jalgpalli MM-il saanud juba vanadeks kaladeks – Venemaa tähistab nende jaoks juba üheksandat järjestikust finaalturniiri, millele jõudnud ollakse.

Sellega ollakse väga eksklusiivses seltskonnas: viimasel üheksal turniiril on lisaks korealastele osalenud veel vaid Brasiilia, Saksamaa, Argentina ja Hispaania.

Kuigi koduse 2002. aasta turniiri ja toonase neljanda koha järel on ootused alati seotud vähemalt alagrupist edasi jõudmisega, ei ole sarnast edu korrata suudetud ning nelja aasta eest Brasiilias jäädi edasipääsust väga kaugele.

Kuigi 2002. aastal tuldi esimeseks ja seni ainsaks Aasia meeskonnaks, kes MM-il poolfinaali on jõudnud, jäi toonast turniiri varjutama pettusemaik: nii kaheksandikfinaalis Itaalia kui veerandfinaalis Hispaania vastu soosisid vilemehed korealasi ebaausalt: itaallastelt võeti ära üks määrustepärane värav, hispaanlastelt lausa kaks! Kohtumises Itaaliaga anti takkapihta sukeldumise eest teine kollane kaart Francesco Tottile, kusjuures kordused näitasid, et simuleerimiset oli tegelikult asi kaugel.

Hiljem on välja tulnud, et lõunakorealaste mängudele määrati kohtunikud korrumpeerunud FIFA ametnike poolt ning suure tõenäosusega olid vilemehed ära ostetud.

Mida aga Korealt tänavu oodata? Legendaarset Ji-sung Parki enam meeskonnas ei ole, aga uus põlvkond eesotsas Tottenham Hotspuri ründetähe Heung-min Soniga mängib tugevates Euroopa klubides ning võib kindlasti paljusid jalgpallisõpru positiivselt üllatada, kuigi kihlveokontorid korealastele sellest alagrupist edasipääsu ei ennusta. Peatreeneri Tae-yong Shini käsutuses on sellegipoolest korralik mängumasin, mis on võimeline heal päeval probleeme valmistama ka tippudele - isegi ilma kohtunike ebaausa abita...

Rootsi ja Lõuna-Korea heitluses on sel korral soosikuks rootslased. Lisaks neile on F-alagrupis veel Saksamaa ja Mehhiko ehk tõenäoliselt käib lihtsurelikel heitlus teise koha nimel Saksamaa järel.

Rootsi ja Lõuna-Korea kohtumine algab kell 15.00. Delfi Sport toob mängu käigu lugejateni otseblogi vahendusel.

OPTIBETI KOEFITSIENDID

Rootsi võit 2,05
Viik 3,15
Lõuna-Korea võit 4,15