Eesti Spordiseltsi Kalev esimees Peeter Kreitzberg põhjendas žürii otsust: „Vaatamata sellele, et Nõukogude okupatsioonivõim pärssis 50ndatel aastatel oluliselt Heino Lipu võimalusi oma sportlaskarjääri kujundamiseks ja ei võimaldanud tal osaleda 1952. aastal Helsingi olümpiamängudel, jätkas Lipp sportlaskarjääri, olles oma järjepidevuse ja sihikindlusega nii tollastele kui tulevastele põlvkondadele vääriliseks eeskujuks. Alar Sikk pälvis meie tunnustuse seoses sellega, et pärast 8848-meetrise Mount Everesti vallutamist on ta avalikes esinemistes alati tänanud oma ekspeditsioonikaaslasi ja eriti leedulast Saulius Viliust.“

Žüriid juhtinud Kreitzbergi sõnul olid spordisõbrad, -organisatsioonid ja -ajakirjanikud tänavu esitanud 16 kandidaati. „Tänan Eesti Spordiseltsi Kalev nimel kõiki aktiivseid inimesi ja organisatsioone, kes meile oma ettepanekud saatsid,“ ütles ta. „Loodame ka järgmistel aastatel aktiivset kaasarääkimist ja kandidaatide esitamist.“

Statuudi kohaselt omistatakse suur mõõk spordiga seotud inimesele elutöö eest ausa mängu aadete levitamisel ning väikese mõõga pälvib isik, kes paistis ausa mängu põhimõtete järgimisel silma jooksval aastal.

2002. aasta suure mõõga laureaadiks nimetati Ilmar Kullam ja väikese mõõga laureaadiks Margus Metstak. Varasematel aastatel on ausa mängu auhinna pälvinud ka Paavo Kivine, Atko-Meeme Viru ja Mart Poom.