Eesti rekordimees sai teises poolfinaalis brasiillase Alison dos Santose (47,85) ja ameeriklase Trevor Bassiti (48,17) järel kolmanda koha. Kaks esimest läksid otse finaali, eestlane pidi lootma ajale. Kolmandas jooksus oli temast kiiremad kolm meest, see tähendas, et Mägi jõudis ajaga viimasena edasi.

Kolm aastat tagasi Dohas peetud MM-il oli Mägi saatus kurvem, siis jäi ta just esimesena finaalist välja, olles üheksas. Finaal joostakse teisipäeval.

„Miinimum sai tehtud jah, vähemaga ei oleks tahtnud leppida,“ tõdes kahel viimasel olümpial kuuenda ja seitsmenda koha saanud Mägi. „Teistpidi võttes on finaal täiesti uus jooks ja oli arvata, et täiesti möödaminnes finaali ei saa, tuleb ikka joosta. Teada oli, et poolfinaal tuleb raske. Võib-olla eilne jooks kujunes pisut liiga kiireks. Võib-olla oleks saanud seal natuke rohkem energiat säästa, seda oli lihastes ka tunda, aga nüüd päris pikk paus, teisipäeva õhtuni.“

Naiste 100 m sprindis tegid jamaikalannad oodatult puhta töö. 35-aastane Shelly-Ann Fraser-Pryce viis MM-ide rekordi 10,67 sekundini. Shericka Jackson kaotas talle kuue sajandikuga ja edestas omakorda kaheksa sajandikuga olümpiavõitjat Elaine Thompson-Herahi. Fraser-Pryce'il on nüüd kokku 10 MM-kulda, esmakordselt võitis ta individuaalselt 100 m jooksu juba 2009. aastal Berliinis, hiljem veel 2013, 2015, 2019 ja 2022. Ükski naine pole varem võitnud 100 m jooksu viis korda.

Meeste kuulitõuge oli väga põnev ja heatasemeline. Ryan Crouser ja Joe Kovacs pidasid väga haarava duelli maha. Esimeses voorus läks Kovacs 22.63ga liidriks, teises möödus temast Crouser - 22.71. Viiendas voorus läks Kovacs 22.89ga uuesti esimeseks, kuid maailmarekordimehel oli vastus varnast võtta - 22.94! Kolmikvõidu kindlustas USA-le Josh Awotunde isikliku rekordi 22.29ga. Väga kõva võistlus, tulemus 21.82 andis alles kuuenda koha.

Meeste 110 m tõkkesprint pakkus dramaatikat igale maitsele. Olümpiavõitja Hansle Parchment sai küll poolfinaalist kindlalt edasi, kuid vigastuse tõttu ei tulnud finaali jooksma. Edetabelijuht Devon Allen tegi valestardi ja jäi seetõttu finaalist eemale. Muide, see oli tema karjäärile omapärane punkt, mees on sõlminud lepingu NFLi klubiga ja edaspidi tegeleb Ameerika jalgpalliga. Mõistagi oleks Allen ihanud teistsugust punkti panna... USA sai siiski kaksikvõidu kätte: 1. Grant Holloway 13,03, 2. Trey Cunningham 13,08. Pronks ajaga 13,17 hispaanlasele Asier Martinezile.

Naiste teivashüppes triumfeeris 4.85 avakatsel ületanud olümpiavõitja Katie Nageotte (USA), teisel katsel sama kõrguse alistanud Sandi Morris (USA) sai hõbeda ja Nina Kennedy (Austraalia) oli 4.80ga kolmas. Soomlannale Wilma Murtole 4.60ga tubli 6.-7. koht.

Meeste kettaheite eelvõistlusel näitasid soosikud vägevaid kettakaari, medalipretendentide hulgas põrujaid ei olnud. Mykolas Alekna heitis 68.91, Kristjan Ceh 68.23 ja Simon Pettersson 68.11.

Tola võitis maratoni

Tola tegi ajalugu, ta läbis distantsi ajaga 2:05.36, MM-idel pole kunagi nii kiiresti joostud. Senine rekord kuulus 2:06.54-ga keenlasele Abel Kiruile. Etioopiale kindlustas kaksikvõidu Mosinet Geremew (2:06.45), kes alistas tugeva lõpukiirendusega Belgiat esindava Bashir Abdi (2:06.49).

„Tahan selle kulla eest tänada Jumalat ja oma treenerit,“ ütles Tola. „Mu unistus täitus. Jooksin juhtgrupis 33 kilomeetrit, siis otsustasin tempot tõsta.“

Maailmarekordimees Joshua Cheptegei Ugandast võitis 10 000 meetri jooksu ajaga 27.27,43. Teiseks tuli keenialane Stanley Waithaka Mburu (27.27,90) ja kolmandaks Cheptegei koondisekaaslane Jacob Kiplimo (27.27,97). Võõrustajad rõõmustasid Grant Fisheri neljanda koha üle, olümpiavõitja Selemon Barega jäi viiendaks. Tegu oli aeglase taktikajooksuga, distantsi esimene pool läbiti 14 minutiga.

Naiste vasaraheites tuli maailmameistriks ameeriklanna Brooke Andersen, kes viimases voorus põrutas 78.98. Doha MMil 20., Tokyo olümpial 10., nüüd kodusel MM-il esimene. Hõbe kanadalannale Camryn Rogersile (75.52), pronks ameeriklannale Janee Kassanavoidile (74.86). Soomlanna Silja Kosonen tuli 70.81ga seitsmendaks, Soome rekordinaine Krista Tervo läks alt, 69.04 andis alles 10. koha.