Eesti võrkpallikoondis loositi EMil kokku maailmameistri ja maailmaliiga võitjaga!

 (2)
Juhkami: raske, aga väga huvitav loos

Eesti v Serbia võrkpallikoondise play-off mäng EM finaalturniiril Pala Yamamay Arenal Busto Arsizios.
Eelmisel EMil Serbialt play-off'is saadud valus kaotus tegi kapten Kert Toobali silmad märjaks. Nüüd kohtume taas maailma tippu kuuluva Balkani meeskonnaga.Foto: www.joosepmartinson.com

Eesti meeskond loositi järgmisel suvel toimuval EM-finaalturniiril kokku Poola, Serbia ja Soomega.

Treener Gheorghe Cretu hoolealused sattusid Gdanskis mängivasse A-gruppi. Loos ei soosinud eestlasi sugugi, kuid C-grupp tuli veelgi tugevam – Venemaa, Bulgaaria, eelmise EM-i finalist Sloveenia ja Hispaania. Ideaalse stsenaariumi järgi võinuksime sattuda Türgi asemel D-gruppi (Prantsusmaa, Belgia, Holland), kus saanuks isegi hellitada väikest lootust teisele kohale. B-grupi moodustavad Itaalia, Saksamaa, Slovakkia ja Tšehhi.

A-grupis on kaks selget soosikut – kodus mängiv valitsev maailmameister Poola ja suvel maailmaliiga võitnud Serbia. Tegemist on kahtlusteta kahe võrkpallimaailma absoluutse tippmeeskonnaga. Samas pilk lähiminevikku on üllatavalt positiivne. Poola A-meeskonnaga kohtus Eesti viimati 2008. aastal EM-valiksarjas ja toona suudeti Avo Keele juhtimisel saada üllatuslik 3 : 2 võit, mis viis meid esmakordselt finaalturniirile. Serbiaga kohtusime mullusel EM-il ning toona tuli vastu võtta ülinapp 2 : 3 kaotus. Äkki õnnestub seekord tegu lõpule viia?

Põhjanaabritega pole Eesti mõnda aega mänginud. Viie aasta eest Tallinnas kaotasime 2 : 3, viimane võit pärineb aastast 2005, kui Euroopa liigas saime ühe matši neljast kätte. Siis saabusid Soome võrkpalli hiilgeajad, 2007. aasta EM-il jõudsid nad poolfinaali ja viimasel MM-il saadi üheksas koht. Samas seejärel on meeskonnas toimunud põlvkonnavahetus ning lõppenud EM-valiksarjas madistasid nad tõsiselt Portugaliga, kellele üks mäng ka kaotati. Eesti ja Soome saldo läbi aegade on 6 : 25.

Seotud lood:

Alagrupi võitja saab otse veerandfinaali, teine ja kolmas pääsevad play-off’i. Seal lähevad A-grupi meeskonnad kokku surmagrupi ehk C-grupi tiimidega. Seega on Cretul üliraske teha teoks oma unistust ja jõuda Eesti koondisega EM-il veerandfinaali.

Nurgaründaja Martti Juhkami kommenteeris loosi sotsiaalmeedias järgnevalt:

"Eesti koondisele EMil raske, aga väga huvitav loos! Poola - korraldaja, favoriit võidule ja täismaja rahvast! Serbia - maailmaliiga võitja ja hea vōimalus kätte maksta 2:3 kaotuse eest. Soome - vennasrahvas ja oligi aeg lõpuks välja selgitada, kes tänasel päeval parem on. Mängud Gdanskis, mis Eestile lähedal (1000 km Tallinnast - M. R.). Fännidele kõik mängud maiuspalad."

ENNE LOOSIMIST

Loe veel

Loodetavasti on EM-ile murdnud Eesti koondisel rohkem õnne, kui viimatisel MM-valiksarja loosimisel – meil oli selle loosimise eel ainulaadne võimalus vältida tippriike, paraku peame mais teiste hulgas kokku minema ikkagi Venemaaga.

EM-i loosimisel tegelikult mingit imehead tulemust loota polegi, sest Euroopa 16 hulgas nõrku meeskondi ei ole ja Eesti asetub edetabeli põhjal nõrgimasse loosigruppi.

Süsteem on üpris omapärane. Korraldaja Poola, Euroopa pingerea viies meeskond, saab valida kolm võistkonda, kellega nad alagrupis kokku minna ei soovi. Need neli riiki pannakse eri alagruppidesse. Ülejäänud 12 paigutatakse Euroopa edetabeli põhjal kolme tugevusgruppi.

Kui nüüd üritada sündmusi natuke ennetada ja õhtust loosimist vaagida, siis on üsna kindel, et kolmandas tugevusgrupis on lisaks Euroopa edetabelis 14. kohal olevale Eestile veel Hispaania (17.), Türgi (15.) ja Tšehhi (13.). Sel juhul Eesti nende riikidega alagrupis ei kohtuks.

Raske ennustada, keda Poola vältida soovib. Arvatavasti teeb ta valiku Prantsusmaa, Itaalia, Venemaa ja Serbia hulgast. Muidugi pole välistatud väikesed üllatused. Teise tugevusgruppi peaksid siiski jääma Slovakkia, Sloveenia, Holland ja Soome. Esimesse ilmselt Belgia, Saksamaa, Bulgaaria ja veel üks tippriik, mida Poola ei vali.

Seega mingeid suuri kingitusi Eesti täna loota ei saa, nii kerget alagrupivastast nagu kahe aasta eest oli Horvaatia, seekord alagrupis olla ei tohiks. Hea oleks teises grupis vältida eelmisel EMil üllatuslikult finaali jõudnud Sloveeniat. Hollandi, Soome ja Slovakkia vastu ei ole põhjust Eestit favoriidiks pidada, kuid teatud võiduvõimalus väga hea esituse korral on olemas. Esimeses grupis oleksid soodsamad vastased ilmselt Belgia ja Saksamaa.

Näide võimalikust heast loosist: Eesti, Slovakkia/Soome, Belgia/Saksamaa, Poola (esineliku puhul pole mänguliselt erilist vahet, kellega kohtume, matš korraldajatega saaks lihtsalt suuremat tähelepanu).

Näide võimalikust halvast loosist: Eesti, Sloveenia, Venemaa/Serbia, Itaalia.

Võrkpalli EM-finaalturniiri loos
Märt Roosna, Nyköping: https://twitter.com/CEVolleyball/status/798637997604425728
Robin Udodov: Eesti võidab vahet pole mis vastane talle pantakse.Ta pingutab kõigest vääst ja vahel võidab kõige tugevamaid
fun: Eesti edasi!
fänn: Eesti peab igal juhul võitma Soomet kui ta tahab alagruppist edasi pääseda!
FännXYZ: Tahaks küll uskuda, et heal päeval oleme võimelised mängima ka Serbiaga. Aga noh - vaatame. Edu!
raks: Noh jalle kiirelt koju
fänn: Eesti ei võida Serbiat kahjuks.😯
Märt Roosna, Nyköping: Kõik grupid. A-grupp (Gdansk) Poola, Serbia, Soome, Eesti. B-grupp Itaalia, Saksamaa, Slovakkia, Tšehhi. C-grupp Venemaa, Bulgaaria, Sloveenia, Hispaania. D-grupp Prantsusmaa, Belgia, Holland, Türgi. Surmagrupp tundub olevat C, kõige lihtsam D. Eestil on grupis kaks kõva pähklit ja Soome, kes on meie jaoks samuti korralik suutäis. Aga ei hullu - Poolat viimati võitsime Tallinnas 3:2, Serbiale kaotasime EMil 2:3 ja Soomele on ka aeg tuul alla teha. Gdansk, siit me tuleme! Aitäh jälgijatele ja head õhtut.
fänna: Eesti mõnusalt A gruppi, vinge !
fänn: ja Gdansk on ka mõnus linn, oleme minemas!!
Märt Roosna, Nyköping: No ei olnud õnne jälle. Aga pole hullu - soomlased on kindlasti mängitavad.
Märt Roosna, Nyköping: Eesti sattus A-gruppi, kus on Poola, Serbia ja Soome.
Märt Roosna, Nyköping: Ai!
Märt Roosna, Nyköping: C-gruppi Holland, aga...
Märt Roosna, Nyköping: B-gruppi Slovakkia.
Märt Roosna, Nyköping: A-gruppi Soome.
Märt Roosna, Nyköping: B-gruppi Itaalia juurde Saksamaa. C-grupis Venemaa ja Bulgaaria. D-grupis Prantsusmaa ja Belgia. See viimane oleks meile parim, sest sinna ei saa loosida Sloveeniat.
Märt Roosna, Nyköping: A-gruppi Poola juurde Serbia.
Märt Roosna, Nyköping: Kohe võtan end kokku, juba tunnen tugevalt! Tänud toe eest.
fänn 2: Kaua tehtud kaunikene
Tugigrupp: Võta kokku nüüd ennast Märt!
Märt Roosna, Nyköping: Üllatusi pole ka loosi tugevusgruppide osas, Eesti on neljandas Hispaania, Tšehhi ja Türgiga.
Märt Roosna, Nyköping: Poola paigutas teistesse gruppidesse Itaalia, Venemaa ja Prantsusmaa. Suuri üllatusi ei ole.
Märt Roosna, Nyköping: Hurraa! Laval on loosimise pallikesed ja need klaasist vaasikesed!
Märt Roosna, Nyköping: Ütleme nii, et selline show on võrkpalli EMi loosimisel ainulaadne ja esmakordne.
fänn: Ma ei imesta kui veel üks reklaamipaus tuleb, pool tundi on juba möödas kui ootasin esimest tulemust :)
Märt Roosna, Nyköping: Igatahes lipud on laval ja meie sinimustvalge teiste hulgas.
Märt Roosna, Nyköping: Polsati ülekanne on käinud juba tund aega, aga esialgu veel mingit ntulemust pole.
Märt Roosna, Nyköping: Vahepeal üks muusikaline pala ja siis läheb loosimiseks. Eesti fännidele sobiks vast kohana hästi Gdansk - vaid 1000 kilomeetrit Tallinnast. 13 tundi autosõitu ja kohal.
Märt Roosna, Nyköping: Hirmsasti kipub see loosimine venima. Vabandame juba ette trükikoja ees, sest vägisi tundub, et homne Eesti Päevaleht kipub hiljaks jääma. Küll poolakatele meeldib suurt etendust teha sellest!
Märt Roosna, Nyköping: Võtame siis lühidalt kokku Euroopa võrkpalliliidu presidenti Aleksandar Boricici kõne tuuma: 2014. aastal Poolas peetud võrkpalli MM oli äge, loodetavasti tuleb EM isegi ägedam!
Märt Roosna, Nyköping: https://twitter.com/CEVolleyball/status/798611026841321476
Märt Roosna, Nyköping: Ülekanne nähtav siin. https://twitter.com/CEVolleyball/status/798609800984674304
...: kas täpsemat linki saaks ?
Märt Roosna, Nyköping: mso-fareast-font-family:Calibri;mso-fareast-theme-font:minor-latin;mso-ansi-language: ET;mso-fareast-language:ET;mso-bidi-language:AR-SA">Ühtlasi saab selgeks, millise linna Eesti võrkpallifännid seekord vallutavad. Valikus on Kraków, Gdansk, Katowice ja Szczecin. Türgis, Tšehhis ja Itaalias käis rahvusmeeskonda toetamas suur hulk fänne ja võib uskuda, et Poolas on neid veelgi rohkem.
Märt Roosna, Nyköping: Esimesena saab vastuse küsimus, kes on need kolm riiki, keda Poola vältida soovib ja teistesse gruppidese paigutab. Mõistagi tekitab küsimus ka selline süsteem, kus võõrustaja saab sellise valiku teha. Natuke jääb selle mõte arusaamatuks. Otsa on selles osas lahti teinud korvpall, kus EM-il saavad alagrupi korraldajad valida enda gruppe riike. Kuhu see sedasi välja jõuab - lõpuks saab valida ka veerandfinaali vastast?! Maksma peaks siiski sportlik printsiip.
Märt Roosna, Nyköping: Polsati ülekanne juba käib, orienteeruvalt 20 minuti pärast peaks loosimine algama.
Märt Roosna, Nyköping: Külalised kogunevad. https://twitter.com/CEVolleyball/status/798593794220445696
Märt Roosna, Nyköping: Üks klausel on loosimisel veel: eelmise EMi finalistid ehk Prantsusmaa ja Sloveenia ei tohi sattuda ühte alagruppi.
Märt Roosna, Nyköping: Alaliidu esindajad saabuvad kohale tavatul moel... https://twitter.com/CEVolleyball/status/798585462793400320
Märt Roosna, Nyköping: Tere, võrkpallisõbrad! Otseülekanne loosimiselt algab kell 21. Sündmus leiab aset Juliusz Slowacki nime kandvas uhkes teatris.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare