BLOGI JA FOTOD | Hästi, saarlased! Taanlastel oli Saaremaa vastu kasutada koguni kaheksa geimpalli, ometi võitis Eesti klubi

(3)
Kommentaarid. Miks Ennemuist pingil istus?

Eesti meeskondadest avas teisipäeval eurohooaja Saaremaa Võrkpalliklubi. Saarlased pidasid CEV Challenge Cupi kvalifikatsioonis klubi ajaloo esimese euromängu ning alistasid oma kodusaalis Taani meeskonna Gentofte 3:0 (34:32, 25:20, 25:15).

Avageimis oli külalistel kasutada koguni kaheksa geimpalli (!), kuid Saaremaa suutis 40 minuti pikkuseks veninud geimi ikkagi võita 34:32. Kaks järgmist geimi kuulusid Eesti klubile juba oluliselt kindlamalt - vastavalt 25:20 ja 25:15.

"Eestlaste värk, alguses ei saa vedama. Ju saarlased on veel aeglasemad," lõõpis Viljandist pärit Tamme tiimikaaslaste aadressil, aga kinnitas seejärel kohe, et tegelikult oli tal endal alguses keeruline end leida. "Kindlasti andis see geimi lõpp enesekindlust. Tali tegi hea vahetuse, tuues Helar Jala servima. Tähtsatel punktidel suutsime oma side-out’i hoida. Esimese geimi järel rääkisime omavahel, et kui suudame oma mängu mängida, peaksime võitma."

Tamme tõi 14 punkti, Siim Põlluäär 13, Puerto Ricost pärit leegionär Eddie Rivera 11 ja Harri Palmar 8. Gentofte diagonaalründaja Peter Trolle Bonnesen kogus 13 silma, millest 9 skooris ta juba avageimis.

"Algus ei olnud kramp, vaid kompimise moment, et kust nad tulema hakkavad,” ei nõustunud Saaremaa juhendaja Urmas Tali ajakirjanikega. "Oli teada, et neil on üks hea nurgamees ja superhea diagonaal. Kõhklesime, et mida blokis teha, kuhu liikuda."

Kohtumist vaatas pingilt saarlaste keskblokeerija Siim Ennemuist, kes oli treeningul põlve vigastanud. „Mingi krõks käis läbi ja füsioterapeut Martin Vahimets arvas, et pole mõtet teda lõhkuda,” selgitas Tali.

Kordusmäng on 13. novembril Taanis, Saaremaale piisab edasipääsuks kahest geimist, 0:3 või 1:3 kaotuse korral mängitakse kuldne geim.

Võrkpalli euromäng: Saaremaa vs Gentofte (Taani)
Märt Roosna: 25:15. Põlluääre löök lõpetab mängu, Saaremaa on võitnud 3:0!
Märt Roosna: 24:15.
Märt Roosna: 24:14. Põlluääre rünnak.
Märt Roosna: 23:14.
Märt Roosna: 23:13. Rivera nurgast.
Märt Roosna: 22:13. Caics astub servides joonele.
Märt Roosna: 22:12. Palmari ja Caicsi koostöö klapib.
Märt Roosna: 21:12.
Märt Roosna: 20:12. Bonneseni rünnak.
Märt Roosna: 20:11.
Märt Roosna: 19:11. Põlluäär blokki.
Märt Roosna: 19:10.
Märt Roosna: 19:9. Nüüd Caicsilt kaval hanitus selja taha.
Märt Roosna: 18:9. Bonneseni blokist auti.
Märt Roosna: 18:8. Tanila blokk.
Märt Roosna: 17:8. Tamme löök jääb maha. See võrkpallipidu siin Kuressaare hallis hakkab tasapisi vist lõppema.
Märt Roosna: 16:8. Gentofte mängija võrgus.
Märt Roosna: 15:8. Nüüd tulistatakse vaheldumisi serve auti.
Märt Roosna: 14:8.
Märt Roosna: 14:7. Gentofte serviviga.
Märt Roosna: 13:7.
Märt Roosna: 13:6.
Märt Roosna: 12:6. Palmar blokist auti.
Märt Roosna: 11:6. Tamme hanitus takerdub blokki.
Märt Roosna: 11:5. Nüüd saab sidemängija Caics ise rünnata ja lööb kenasti palli blokist auti.
Märt Roosna: 6:3. Tamme rünnak.
Märt Roosna: 5:3. Uuesti lööb Gentofte 208-sentimeetrine diagonaalründaja auti.
Märt Roosna: 4:3. Bonnesen auti. Ju hakkab see kolge väsima.
Märt Roosna: 3:3. Gentofte serviviga.
Märt Roosna: 2:3. Põlluäär blokki.
Märt Roosna: 1:2
Märt Roosna: 1:1. Nüüd teeb Tamme elegantselt Bonnesenile ära, lüües kaunilt piki piiri ise vaadates teisele poole.
Märt Roosna: 2:2.
Märt Roosna: 0:1. Bonnesen sulustab Tamme löögi.
Märt Roosna: 25:20. Özari ründab auti ja Saaremaa juhib 2:0.
Märt Roosna: 24:20. Põlluääre rünnak.
Märt Roosna: 23:20. Özari.
Märt Roosna: 23:19. Jalg tuli servima ja pallis hästi, Gentofte vastuvõtt on vilets ja rünnak audis.
Märt Roosna: 22:19. Tamme löök viib Saaremaa teisele geimivõidule juba üpris lähedale.
Märt Roosna: 21:19. Möllgaardi rünnak.
Märt Roosna: 21:18. Rivera lööb väga vajaliku ässa.
Märt Roosna: 20:18. Caicsi tõste läheb veidi pikaks, kuid osav Rivera suudab selle maha hanitada.
Märt Roosna: 19:18.
Märt Roosna: 19:17. Gade keskelt.
Märt Roosna: 19:16. Pikk pallivahetus lõppeb Gentofte rünnakuveaga. Taanlastel on nüüd päris palju kohtunikele öelda, Bonnesen on roninud suisa kohtunikupukile, et asja selgitada. Selgub, et ta saab kollase kaardi.
Märt Roosna: 18:16.
Märt Roosna: 18:15. Tanila äss!
Märt Roosna: 17:15. Özari serv auti.
Märt Roosna: 16:15. Bonnesen hakkab jälle meile pahandust tegema.
Märt Roosna: 16:14. Põlluäär auti.
Märt Roosna: 16:13. Tamme serviviga.
Märt Roosna: 16:12. Ässpalling! Autoriks Rauno Tamme.
Märt Roosna: 15:12. Tamme nurgast.
Märt Roosna: 14:12. Põlluäär teeb servil vea.
Märt Roosna: 14:11. Põlluääre rünnak.
Märt Roosna: 13:11. Gade serviviga.
Märt Roosna: 12:11. Özari blokist auti ja edu on sulanud praktiliselt eimillekski.
Märt Roosna: 12:10. Gentofte temporünnak.
Märt Roosna: 12:9. Özari rünnak.
Märt Roosna: 12:8. Tamme nurgast.
Märt Roosna: 11:8. Caicsi tehniline praak.
Märt Roosna: 11:7.
Märt Roosna: 11:6.
Märt Roosna: Esimeses geimis tõi Bonnesen koguni üheksa punkti, Saaremaale tõi Põlluäär 6, Rivera 5, Tamme 4 ja Palmar 4 silma.
Märt Roosna: 10:5. Rivera nõrk löök kukub Gentofte poolele maha.
Märt Roosna: 9:5. Caicsi äss!
Märt Roosna: 8:5. Rivera nurgast.
Märt Roosna: 7:5. Möllgaardi rünnak blokist auti.
Märt Roosna: 7:4.
Märt Roosna: 6:4. Tanila keskelt kiirelt ja täpselt.
Märt Roosna: 5:4. Özari lööb ässa.
Märt Roosna: 5:3. Milesonsi temporünnak.
Märt Roosna: 5:2. Tanila keskelt.
Märt Roosna: 4:2. Özari rünnak.
Märt Roosna: 4:1. Özari auti.
Märt Roosna: 3:1.
Märt Roosna: 2:1.
Märt Roosna: 2:0. Nüüd tõmbab Tamme (188 cm) endast 20 sentimeetrit pikema Bonneseni blokis kotti.
Märt Roosna: 1:0.
Märt Roosna: 34:32. Tamme löök lõpetab selle hiidgeimi. Koguni kaheksa geimpalli päästnud Saaremaa juhib 1:0.
Märt Roosna: 33:32. Rivera paneb blokiga Bonneseni kinni ja möirgab publiku poole.
Märt Roosna: 32:32. Veel korra päästab Põlluäär geimpalli!
Märt Roosna: 31:32. Pagan! Tanila serv maandub napilt auti.
Märt Roosna: 31:31. Tamme tagaliinist. Tema on küll oma mängu nüüd leidnud.
Märt Roosna: 30:31. Möllgaard blokist auti.
Märt Roosna: 30:30. Gentofte serviviga. No kellel jagub nüüd külma närvi?
Märt Roosna: 29:30. Bonneseni rünnak.
Märt Roosna: 29:29. Tamme blokist auti. Milline geim!
Märt Roosna: 28:29. Palmari serviviga.
Märt Roosna: 28:28. Põlluäär lööb kenasti kahesest blokist mööda. Saaremaa võitleb!
Märt Roosna: 27:28. Bonneseni rünnak.
Märt Roosna: 27:27. Palmari blokk päästab geimpalli!
Märt Roosna: 26:27.
Märt Roosna: 26:26. Möllgaardi serviviga.
Märt Roosna: 25:26. Põlluäär auti.
Märt Roosna: 25:25. Ai... Tanila serviviga.
Märt Roosna: 25:24. Tanilalt hea serv, vastasmängija puudutab võrku.
Märt Roosna: 24:24. Rivera viigistab!
Märt Roosna: 23:24. Möllgaard blokist auti, Geimpall.
Märt Roosna: 23:23. Taanlased ise annavad nüüd meile, Bonnesen lööb auti.
Märt Roosna: 22:23. Põlluäär blokist auti!
Märt Roosna: 21:23. Gentofte serviviga.
Märt Roosna: 20:23. Põlluäärelt hea serv, kuid see 207-sentimeetrine side, kes on etteliini vahetatud, ulatas käe vahele ja lükkas palli maha.
Märt Roosna: 20:22. Lõpuks saab ka Tamme palli maha. Ehk hakkab nüüd temalt tulema...
Märt Roosna: 19:22. Özari serviviga annab veel võimaluse mängu tagasi tulla.
Märt Roosna: 18:22. Bonneseni rünnak.
Märt Roosna: 18:21. Palmar lükkab palli võrgu kohalt maha.
Märt Roosna: 17:21. Gentofte läheb eest ära, Tali võtab veel ühe mõttepausi.
Märt Roosna: 17:20. Tamme lööb blokki.
Märt Roosna: 17:19. Palmar!
Märt Roosna: 16:19. Nüüd saadakse ka Riverale sein ette.
Märt Roosna: 16:18. Tammel lendab serv läbi näppude.
Märt Roosna: 16:17. Bonnesen lahendab üks-üks olukorra Rivera vastu ära.
Märt Roosna: 16:16.
Märt Roosna: 15:16. 208-sentimeetrine Bonnesen ründab võimsalt, aga auti.
Märt Roosna: 14:16. Rivera nurgast.
Märt Roosna: 13:16. Tanila serviviga. Täna pole saarlaste serv töötanud.
Märt Roosna: 13:15. Tanilalt hea serv ja Caics nopib võrgu kohalt kerge punkti.
Märt Roosna: 12:15. Põlluäär jõuga blokki... õnneks kukub pall sealt auti.
Märt Roosna: 11:15. Bonnesen toksab Rivera blokist auti.
Märt Roosna: 11:14. Nüüd on serv käes ja Tanila lööb maha.
Märt Roosna: 10:14. Saaremaa blokk võrgus ja seis on muutunud avageimis hapuks. Urmas Tali tahab meestega kõnelda ja võtab aja.
Märt Roosna: 10:13. Tamme raiub kolmesesse blokki.
Märt Roosna: 10:12. Aga teeb servivea otsa.
Märt Roosna: 10:11. Põlluääre rünnak.
Märt Roosna: 9:11. Palmari serviviga.
Märt Roosna: 9:10. Rivera tagaliinist.
Märt Roosna: 8:10. Tamme auti.
Märt Roosna: 8:9. Özari rünnak.
Märt Roosna: 8:8. Gentofte serviviga.
Märt Roosna: 7:8. Nüüd läks pahasti. Tamme tõi kaks korda superhea hüppega kaitses palli üles, kuid pallivahetuse lõpetas Palmari ülepall.
Märt Roosna: 7:7. Rivera põrutab palli plaksuga maha ja tõmbab publiku käima.
Märt Roosna: 6:7. Põlluääre rünnak ei jää maha ja Taani tiim kasutab kontrapalli ära.
Märt Roosna: 6:6.
Märt Roosna: 6:5. Taas Caicsilt halb tõste, Põlluäär ei saa rünnata, õnneks eksib taanlane rünnakul.
Märt Roosna: 5:5. Caicsi tõste jäi lühikeseks ja Rivera lõi blokki.
Märt Roosna: 5:4. Tamme serviviga.
Märt Roosna: 5:3. Nüüd oli platsil paras laat, Saaremaa polnud valmis, et pall tagasi tuleb, aga õnneks laabus kõik hästi, taanlane lõi võrku.
Märt Roosna: 4:3. Möllgaardi rünnak.
Märt Roosna: 4:2. Özari serviviga.
Märt Roosna: 3:2. Özari nurgast.
Märt Roosna: 3:1. Caics saab kaitses käed alla ja Põlluäär realiseerib kontrapalli.
Märt Roosna: 2:1. Sidemängija Mikelsons teeb sooja palli.
Märt Roosna: 1:1. Saaremaa vastab temporünnakuga, Palmar ei eksi.
Märt Roosna: 0:1. Mikelsons keskelt.
Märt Roosna: Sägid püksi ja läheb asjaks!
Märt Roosna: Saaremaa alustab koosseisus Artis Caics, Siim Põlluäär, Rauno Tamme, Eddie Rivera, Harri Palmar, Mihkel Tanila ja libero Johan Vahter.
Märt Roosna: Kui Saaremaa suudab taanlased kahe mängu kokkuvõttes üle mängida, minnakse järgmises ringis vastamisi Prantsusmaa liigas teist kohta hoidva Poitiersiga. Pärnu on esimeses ringist vaba, teises on vastaseks aga Itaalia klubi Monza Vero Volley. Ehk realistlik oletus oleks, et Eesti klubid peavad kahe peale kokku eurosarjas kuus mängu. Kui mänge tuleb rohkem, on väga hästi, kui vähem, siis halvasti.
Märt Roosna: Gentofte toetub eranditult Taani palluritele. Kui Saaremaal pole ainsatki kahemeetrist võrkpallurit, siis Gentoftes on neid neli. Eriti põnev kuju on 19-aastane 207-sentimeetrine sidemängija Mads Kyed Jensen. Eks näeme, kas treener annab talle täna võimaluse ja mida ta endast kujutab. Teine sidemängija on 29-aastane Sebastian Mikelsons.
Märt Roosna: Tere õhtut, head suured ja väikesed ja ka keskmised võrkpallisõbrad! Kuressaare spordihallis publik koguneb ja meie mehi köetakse üles sõjakate lahingulauludega :) Arutasime asja portaali Võrkpall24 peatoimetaja Karl Rinaldoga ja leidsime üksmeelselt, et Taani klubile peaks Saaremaa küll mütsi silmile tõmbama. Naljatades lubasime, et kaotuse korral paneb tema portaali kinni ja mina jätan Eesti Päevalehes võrkpalliloo asemel külje valgeks. Tegelikult me seda muidugi ei tee ja kindlasti pole mängu võit üheski kantslis maha hüütud.

Eelinfo:

Kui Saaremaa VK pole varem eurosarjas osalenud, siis Gentofte mängis ka eelmisel aastal sama sarja ning jõudis läbi kvalifikatsiooni esimesse ringi, kus kaotati hilisemale võitjale Ravennale. Aasta varem tehti kaasa Meistrite liiga eelringis, sealt väljalangemise järel jätkati taas Challenge Cupil, kus mängiti ka aastatel 2016 ja 2013. Ka varem on pika ajalooga klubi erinevates eurosarjades osalenud, esimest korda CEV Cupil aastal 1995.

Saaremaa meeskonna peatreener Urmas Tali ütles, et meeskond on ajalooliseks kohtumiseks valmis. "Nendeks mängudeks me need paar kuud vaeva oleme näinud, kas sellest piisab, näitab juba tulevik. Eelkõige peame enda asjadele keskenduma, järele ei saa kuskilt anda, siis on võimalused eduks olemas. Murdepunkte peame suutma vältida," rääkis juhendaja Saaremaa valmisolekust. Gentoftet iseloomustas Tali järgmiselt: "Klassikalise stiiliga meeskond, kellel on head nurgaründajad, kiired tempomehed, klassikaline diagonaalründaja, kaks erineva käekirjaga sidemängijat. Harrastavad kiiret mängu ja teevad üldiselt vähe vigu. Tehniliselt hea võistkond."

Saaremaa klubi tegevjuht Hannes Sepp loodab mängul näha 1000-pealist toetajaskonda. "Väga loodan, et homme tuleb täismaja, see on meie kogukonna jaoks eriline sündmus. Saaremaa inimesed on kohtumise toimumisega hästi kursis ja ma loodan, et meeskond suudab sellest paarist edasi saada," sõnas Sepp. "Euromängu nõuded on võrreldes Credit24 Meistriliigaga rangemad ja sellega seoses on ka päris palju paberimajandust olnud. Samas, kui esimest korda see protseduur läbi teha, on edaspidi juba kergem. Hetkel oleme kõigega joonel, vastasmeeskond liigub läbi Riia siiapoole, saal on täna kella 17ks valmis ja meeskond samuti." Seejuures sõidab oma meeskonda 13. novembril toimuvale välismängule toetama ka kümmekond fänni. "See on äärmiselt positiivne, et meie fännid selle mitte just kõige odavama tee ette võtavad ja meiega kaasa tulevad. Välismängudel on omade tugi eriti tähtis," lisas Sepp.

Otse põhiturniirilt alustab euroteekonda Pärnu Võrkpalliklubi, kes kohtub avaringi esimeses mängus 28. novembril Pärnus Itaalia klubiga Vero Volley Monza.

Mitmed koondislased osalevad erinevates eurosarjades

Loe veel

Lisaks osaleb CEV Challenge Cupil Soome klubi Savo Volley, kelle üheks liidriks on Andrus Raadik. Savo vastaseks kvalifikatsioonis on BK Tromsö Norrast ja avamäng peetakse 7. novembril kell 18.30 Kuopios. Challenge Cupi põhiturniirilt alustab ka Karli Alliku koduklubi Bukaresti Steaua, kelle esimene vastane selgub kvalifikatsiooniga. Naistest teeb Challenge Cupil kaasa Soome meistriliigas suurepärases hoos olev Nette Peit, kelle koduklubi LP Kangasala ootab oma avaringi vastast samuti kvalifikatsioonist.

Aste kõrgemal ehk CEV Cupil osalevad Martti Juhkami, Markkus Keel, Oliver Venno. Martti Juhkami tööandja Tourcoing kohtub avaringis CV Terueliga, esimene mäng toimub 27. novembril. Oliver Venno tööandja Istanbuli Galatasaray esimeseks vastaseks on 28. novembril peetavas avakohtumises Zagrebi Mladost. Markkus Keel ja Posojilnica Aich/Dob langesid Meistrite liigas konkurentsist ja jätkavad samuti CEV Cupil, minnes vastamisi Dukla Libereciga. Avamäng toimub 29. novembril. Naiste CEV Cupil mängib Kertu Laagi tööandja Salo LP Viesti, kohtudes esmalt Beverini Asterixiga.

Euroopa klubivõrkpalli kõige kõrgemal tasemel ehk Meistrite liigas mängib sel hooajal viis eestlast. Renee Teppan ja Belchatowi Skra loositi Meistrite liiga D-alagruppi koos Timo Tammemaa, Andri Aganitsa ja Keith Puparti koduklubi Maaseiki Greenyardiga. Robert Täht (Izmiri Arkas) kuulub E-alagrppi. Alagrupimägudega tehakse algust 20. novembril.