Tunnete söömine – kuidas emotsionaalset söömist ära tunda?


Tunnete söömine – kuidas emotsionaalset söömist ära tunda?
ToitFoto: Shutterstock.com

Toit ja emotsioonid käivad käsikäes. Isegi kui tarbime sööki ainult möödaminnes nn kütusena tormakal tööpäeval, võib osal juhtudel olla tegemist mitte füüsilise, vaid emotsionaalse nälja kustutamisega.

Kui uurida aga emotsionaalset söömist selgitavaid teooriaid, leiame tihti, et seda käsitletakse pigem kui miskit, mida me ise ei kontrolli ja mis meie tervist mõjutama kipub. Kellele ei oleks võõras süüa/juua stressirohkel perioodil automaatselt seda, mis rahulikumal ajal pigem peolaualt vastu vaatab?

Märkamata keha signaale ja valides toitu ainult impulsside najal, võime sageli langeda mõne trigger’i ohvriks, mis paneb käe toidu järele haarama. Olgu selleks reklaamid, seltskond, armastuse vajadus vms, saab neid nn päästikuid ära tunda ja nendega tegeleda. Märkamatu emotsionaalse söömise saab muuta tundeküllaseks siin ja praegu elu nautivaks kogemuseks.

Kas mul on tegelikult nälg ja mis mind „sööb”?

Emotsionaalse stressisöömise puhul oleks hea oma käitumist jälgida ja märgata, millal käsi toidu järele haarab. Kas pärast pikka tööpäeva lõppu paneb pingelangus maiustama? Vastates küsimustele, kuidas see juhtub ja mida ma tegelikult vajan, võime leida, et sageli kustutame füüsilise nälja asemel hoopis emotsionaalset. Kuidas neil aga vahet teha?

Füüsiline nälg

aeglane – tekib järk-järgult

paindlik – saab edasi lükata

energiavajadus – keha vajab toitaineid

neutraalne – mitte pealetükkiv

tahan süüa – kõht annab füüsiliselt märku

Emotsionaalne nälg

äkki – tekib hoiatamata

kohe on vaja – ei saa edasi lükata

kindel toit – peas on kindel toit/jook, mida tahaks ka siis, kui kõht on täis

süütunne – võib tekkida pärast

Millised on need päästikud, mis võivad emotsionaalset söömist vallandada ja kuidas seda vältida? Loe edasi ajakirjast Sport.