Möödas on ajad, mil tugiside tähendas tükikest neopreeni, mis ümber valutava liigese asetati. Kaasaegne ja tehnoloogiline tugiside on ühelt poolt anatoomilist kontuuri arvestav ning toestav, samas võimaldavad õhulised materjalid tagada mugavuse (loe: hingavuse).
Kindlasti peab arvestama põhimõttelist erinevust meditsiiniliste ortooside ja spordis kasutatavate tugisidemete vahel, mis on mõeldud piirama liigutusvabadust. Dünaamilised ehk spordi
suunitlusega tugisidemed hoiavad meid liikumises -
ei piira liigutusvabadust.


Miks peaksime kasutama?
Vigastuste ennetamiseks ja esmavigastuse vältimiseks!
See argument on levinud eelkõige riikides nagu Jaapan ja USA. Vanas maailmas hakatakse enamasti tugisidemetest abi otsima, kui midagi ebameeldivat on juba juhtunud.
Seega, vigastustest taastumise kiirendamine ja kiiremini spordi juurde naasmine on seni olnud peamine kasutusargument meie regioonis, siis mõttemaailma avardades võiks kasutusala laieneda ka ennetusele.

TAUST
Tasakaal ja koordinatsioon vigastuste ennetamise mehhanismis
Kui sportides toimub kokkupuude maapinnaga, on oluline märksõna tasakaal ja tasakaalu hoidmine liikumisel. 

Tasakaalu tagamiseks peab omakorda efektiivselt töötama neuro-muskulaaraparaat, samuti peavad luud joonduma biomehaaniliselt korrektselt.
Selles mehhanismis on oluline roll liigestel ja liigeseid toestavatel ja ümbritsevatel sidemetel.

Propriotseptsioon - mis see tähendab?
See keeruline sõna tähendab lühidalt kirjeldatuna erinevate kehaosade paiknemise tajumist ruumis ilma visuaalse informatsioonita. Ühesõnaga meie kesknärvisüsteem saab info lihastest, liigestest, kõõlustest. See tagab tasakaalu ja koordinatsiooni liikumisel. Juhul, kui korvpallur astub vastasmängija jalale (nagu pildil), ei jõua propriotseptiivne mehhanism piisavalt kiiresti ja efektiivselt reageerida ning tagasidet anda - tulemuseks on hüppeliigese väljapoole nihestus ehk äkkvigastus. Tugisidemete üks olulisemaid kasutegureid ilmneb eelkõige parema propriotseptsiooni tagamises.

 

Hüppeliigese tugiside A2-DX
Hüppeliiges ja pöid peab kandma kogu keha raskust, võimaldama erisuunalisi liikumisi ja äkilisi suunamuutusi, sest ligikaudu veerand inimese luudest asub hüppeliigese piirkonnas. Seetõttu on hüppeliiges ka väga vigastusaldis, mistahes spordialal. Kõige levinum vigastuse tüüp on nihestus (90% juhtudel väljapoole ja 10% sissepoole).

A2-DX on tugeva toestusega hüppeliigese tugiside, mis on mõeldud nii väljapoole kui ka sissepoole nihestuse ennetamiseks ja keskmistest kuni raskete hüppeliigese vigastuste taastumiseks. Toote tehnilisusest annab aimu järgmine pilt.

    

A2-DX koosneb 31 komponendist - kõikidel osadel on kindel ja konkreetne eesmärk. Olulisem - kaks küljetuge tagavad lateraalse ja mediaalse toestuse. Ohtlike liigutuste vältimiseks on rihmkinnitussüsteem (X-strap). Rihmade paiknemisel on arvestatud hüppeliigest stabiliseerivate, nii lateraalse kollateraalsideme (1) kui ka mediaalse kollateraalsideme (2), paiknemist kui ka sidemete jäikust. Number 3 pildil tähendab tugisideme kasutamisel üldist stabiilsust ja propriotseptsiooni.Libisemise vältimiseks jalatsi sees kasutatakse Grip Tech tehnolologiat. Mainimist väärib, et antud toote kasutamine on võimaldanud Stephen Curry'l jätkata mängija karjääri (NBA staar).
    

ITB sündroom
Heaks näiteks kaasaegse tugisideme kirjeldamisel on Zamst põlve tugiside RK-1.
See on mõeldud jooksjatele, väga levinud selliste vigastuse nagu ITB sündroomi vaevuste leevendamiseks ja vältimiseks. ITB sündroom väljendub teravas valuaistingus põlve välisküljel jooksmisel äratõukel.

RK-1 tugisideme peamine funktsioon seisneb sääreosa siserotatsiooni piiramises läbi spiraalkinnitusrihmade ja ankurpadjandi. Kasutatud on kergeid ja väga õhulisi materjale (tagumises osas näiteks liblika kujund), et tagada mugavus ja liigutusvabadus jooksmisel. Kinnitusrihmade abil saab kompressiooni määra reguleerida. Lisaks tagab tugiside põlve lateraalse toestuse.

  


Selja toestus

Ilmselt on seljapiirkonna valud (eriti alaseljas) ja pinged tuttav teema paljudele.
Selga võib nimetada meie skeleti mastiks, mida hoiavad püsti lihased ja sidemed. Liikumine peab olema tagatud 3 suunas.

Selja tugisideme peamised kasutusargumendid on järgmised:
1. Stabiliseerimine
Kõhulihaste toonuses hoidmine, seeläbi ka selja toestus
Märkima peab, et ei toimu lihastoonuse üldist langust.
2. Korrektse kehaasendi tagamine
3. Soojusefekt

Näitena võib tuua Zamst ZW-4 nimelise selja tugisideme. Kasutatud on õhulisi ja kergeid materjale (nt coolmax), mis tagab ülimalt hea hingavuse.
Lisaks peamisele velcro ehk klõpskinnitusele on kummalgi küljel kaks lisakinnitust, et tagada võimalikult efektiivne ja optimaalne toestus.

Tagumises osas on kaks pooljäika toestust.

Kokkuvõttes - hästi hingav ja ergonoomiline.  


Oluline teada

Kvaliteetse tugisideme puhul on alati määratletud lai suuruste skaala.
Hüppeliigese piirkonna tugisidemed on alati eraldi paremale ja vasakule jalale.
Küsi nõu müüjalt ja kirjelda valulikku piirkonda - igale levinud vigastusele on enamasti eraldi toode. Näiteks tooted, mis on mõeldud põlvekedra stabiliseerimiseks ei anna soovitud tulemust põlvekedra kõõluse toestamisel jne.
Dünaamiline tugiside sobib hästi ka vanemaealistele, kes tahavad valulikele liigestele mõõdukat kompressiooni ja sooja. Mugav on kasutada avatud tüüpi põlve tugisidet, mille kompressiooni määra saab ise reguleerida.

Artikkel valmis koostöös SportEST´i ja Zamst toodete maaletoojaga A2K Sport.