Pühapäeval otsepilt | Kas Tartu Rattamaratoni võit jääb Eestisse?

 (1)
20. Tartu Rattamaraton
20. Tartu RattamaratonFoto: Anni Õnneleid

Pühapäeval, 16. septembril toimub järjekorras 21. Tartu Rattamaraton, maailma suuruselt kolmas maastikurattasõit, mis toob koos päev varem aset leidvate lasteüritustega kokku üle 8000 osaleja.

Pühapäeval kavas olevast kolmest põhidistantsist on kõige enam osavõtjaid pikimal, 89 km sõidul, kus liidrite heitluses saab vastuse põnev küsimus: kas kolmeaastase pausi järel jääb võit Eestisse?

Ülesanne on keeruline. Nimelt on taaskord stardis Tartu Rattamaratoni kahekordne võitja Andzs Flaksis (triumfeeris 2014. ja 2016. aastal). Lätlane pakkus ka mullu kaasmaalase Martins Blumsiga tõelise jõudemonstratsiooni, sest lõunanaabrid edestasid järgnevaid ligi nelja minutiga. Finišiheitluses näitas tookord paremat lõpukiirust Blums, keda tänavu osalejate nimekirjas ei ole.

Eelmise aasta maratoni kolmas mees ja 2004. aasta tšempion Caspar Austa peabki just Flaksist võistluse suurimaks favoriidiks. Eesti meestest tõstis ta esile Gert Jõeääre, 2015. aasta võidumehe Peeter Tarvise ja Sten-Erik Ottenderi nimed. Mõistagi loodab ta ka ise pühapäeval suures mängus kaasa lüüa. „Tipptasemel sporti ei tee ma juba teist aastat, aga võidu peale lähen sõitma ikkagi. Selle kaks ja pool tundi peaksin küll seal eesotsas vastu pidama,“ rääkis Austa.

Seotud lood:

Kaarte on segama tulemas ka meie maanteerattaprofid Mihkel Räim ja Martin Laas. Neist esimene startis Tartu Rattamaratonil viimati 2014. aastal. "Eks väsimus on hooajast sees, mistõttu pole nädal aega ratta seljas istunud. Kindlasti tulen sõitu nautima, aga eks lõpuks läheb adrenaliin ikkagi üles, mis paneb sõitma nii hea koha peale kui võimalik," ütles Räim. "Esmajärjekorras peame aga töötama selle nimel, et võit ikka Eestisse jääks!" lisas ta.

Naiste konkurentsis on stardis kaks tugevat lätlannat – nii eelmise aasta võitja Katrina Jaunslaviete kui ka tunamullune parim Lelde Ardava. Eesti naistest on parimad väljavaated kõrgele kohale ilmselt 2014. aasta kiireimal Janelle Uibokandil.

Kui veel möödunud pühapäeval toimunud eelüritustel oli rada väga kuiv ja kiire, siis kuidas on Otepää-Elva vahelist trassi mõjutanud sellenädalased vihmahood? "Ega ma sinna Puka metsade vahele ei ole nüüd viimasel ajal jõudnud, aga see mõningane vihm neid kruusateid suures pildis väga ei muuda. Midagi väga hullu ei tohiks rajal küll olla," kommenteeris Elvast pärit Austa rajaolukorda.

Tartu Rattamaratoni ülekande näol on seekord tegu veidike teistsuguse lahendusega, mis võimaldab vaatajal ise valida, millisest vaheajapunktist/kaamerast soovib ta videopilti vaadata.

Lisaks kaamerapildile kuvatakse alla ka võistlejate info koos tulemustega. See võimaldab jälgida oma sõprade või lähedaste kulgemist rajal režiilistest valikutest sõltumata.

Erinevaid kaameraid on võimalik vahetada videoakna päises olevate nuppude pealt.

Ajakava:

9:55-10:05 - Start
10:15-11:00 - Matu TP
10:35-11:40 - Ande TP
11:15-15:00 - Astuvere TP
11:45-16:30 - Palu TP
12:25-18:30 - Finiš

Rohkem infot 21. Tartu Rattamaratoni kohta siin.