BLOGI | Suur võit! Inglismaa alistas 2:0 Rootsi ja jõudis MM-il 28 aasta pikkuse pausi järel poolfinaali

(78)

Harry Maguire (paremal) viis Inglismaa Rootsi vastu juhtima.
Harry Maguire (paremal) viis Inglismaa Rootsi vastu juhtima.Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters/Scanpix

Inglismaa jalgpallikoondis alistas MM-i veerandfinaalis 2:0 Rootsi ja jõudis esmakordselt pärast 1990. aastat maailmameistrivõistlustel poolfinaali. Nelja parema seas ootab inglasi nüüd Horvaatia või Venemaa.

Inglismaa ja Rootsi ei pakkunud pealtvaatajatele erilist ilumängu, kuid kahte väravat nähti siiski. Avapoolajal tegi skoori Harry Maguire, kes saatis 30. minutil peaga väravasse Ashley Youngi poolt antud nurgalöögi.

59. minutil suurendas Inglismaa eduseisu Tottenhami poolkaitsja Dele Alli, kes lõi peaga väravasse Jesse Lingardi tsenderduse. Inglastest oli hea võimalus skoori tegemiseks ka Raheem Sterlingul, kuid Manchester City mängumehel jäi värav löömata. Küllaltki ühtlases ja võitluslikus Inglismaa koondises oli just Sterling seekord meheks, kes kõige rohkem ansamblist välja langes.

Omad võimalused olid ka Rootsil, kuid kolmel korral suutis Inglismaa suurepäraste tõrjetega päästa nende puurilukk Jordan Pickford. Pickfordi jaoks oli see karjääri esimene nullimäng MM-finaalturniiridel. Neljal eelmisel korral tuli tal alati üks pall enda puurist välja võtta.

Inglismaa on MM-il taas väljakul kolmapäeval, kui Moskvas Lužniki staadionil minnakse vastamisi Venemaa või Horvaatiaga.

Inglismaa jalgpallikoondise jaoks oli see üldse alles kolmandaks korraks jõuda maailmameistrivõistlustel poolfinaali. Kui tiitel tõsteti pea kohale kodusel 1966. aasta turniiril, siis 1990. aastal saadi lõpuks kirja neljas koht.

Rootsi - Inglismaa
Mäng läbi! Inglismaa alistab 2:0 Rootsi ja on MM-i poolfinalist!
Larsson teeb Kane'i vastu veel frustratsioonist vea ja näeb kollast kaarti.
Kohtunik annab mängule viis lisaminutit.
Inglismaa teeb veel ühe vahetuse. Sterling puhkama, Rashford mängu.
Augustinsson kõmmutab palli kindlalt üle värava.
Maguire teeb karistusala joonel Granqvisti vastu vea. Karistuslöök Rootsile. 90 minutit mängitud.
Maguire saab 87. minutil kollase kaardi.
22-aastane Dele Alli on nooruselt teine inglane, kes MM-il väravani jõudnud. Noorem on väravat lüües olnud ainult Michael Owen.  https://twitter.com/GaryLineker/status/1015621331411456000
84. minutil teeb Inglismaa taas vahetuse. Henderson puhkama, Dier mängu.
Tundub, et Rootsil hakkavad ideed vaikselt otsa saama. 82 minutit mängitud.
Inglismaa teeb 76. minutil vahetuse. Teise värava löönud Alli puhkama, Delph mängu.
Rootsil taas supervõimalus. Guidetti lükkab palli vasakult äärelt keskele, kus on taas löögil Berg. Pickford saab taaskord näpud vahele. Pickford on kaitsjate peale tulivihane. 72 minutit mängitud.
Rootsi teeb 65. minutil kaks vahetust. Toivonen ja Forsberg puhkama. Olsson ja Guidetti mängu.
Claesson saab 62. minutil karistusalas ohtlikult löögile. Taaskord on suurepäraselt valmis inglaste puurilukk Pickford, kes teeb hea tõrje.
Lingard tõstab palli ilusa kaarega karistusalasse. Nelja-viie meetri pealt saab peaga löögile Alli, kes realiseerib ka olukorra - 2:0 Inglismaale!
Inglismaa asub 59. minutil 2:0 juhtima!
Rootsi alustas poolaega teravalt, kuid nüüd on Inglismaa surve peale saanud.
Inglismaale kohtumise neljas nurgalöök.
Kumbki meeskond eriti riske võtta ei taha. Inglismaal ei ole riskida vaja. Rootsi jaoks on aga veel veidike liiga vara riskida.
Rootsi on tulnud teisele poolajale aktiivsema ja kõrgema pressinguga.
Rootsil 47. minutil suurepärane võimalus viigistamiseks. Bergi viielt meetrilt tehtud pealöögile saab Pickford käe vahele. Pickford peab tegema pris korraliku hüppe, et pall üle otsajoone lükata.
Teine poolaeg on alanud!
Avapoolajal oli domineerivamaks pooleks Inglismaa. Üks standardolukord kasutati ka ära. Samas jättis Sterling ühe suurepärase võimaluse ka realiseerimata.
Kohtunik vilistab avapoolaja lõppenuks! Inglismaa juhib 1:0!
Kohtunik annab ühe lisaminuti.
Sterling taaskord aktsioonis. Hendersonilt suurepärane sööt ja Sterling taas Olseniga silmitsi. Inglane jääb passiivseks ja olukord jääb realiseerimata. 45 minutit mängitud.
Sterlingul uus võimalus. Inglane saab väravavahiga silmitsi. Olsen tõrjub, kuid selgub ka, et Sterling on kindlalt suluseisus.
43. minutil saab Sterling pika söödu karistusalasse. Sterling võtab palli hästi omaks, kuid Lindelöf saab jaole.
Maguire peab täna oma kümnendat kohtumist Inglismaa koondises. Keskkaitsja jaoks on see esimeseks väravaks.
Inglismaa koondis on sel MM-il löönud seni kümme väravat. Neist kümnest kaheksa on tulnud standardolukordadest.  https://twitter.com/OptaJoe/status/1015604797049884672
Young annab nurgalöögi. Penaltipunkti juurest kerkib võimsalt õhku Maguire, kes suunab palli võimsa pealöögiga väravavõrku.
Inglismaa asub 30. minutil juhtima!
Kohtunik vilistab Bergile suluseisu. Tekkimas on ohtlik olukord. Kordus näitab, et Berg pigem ei ole suluseisus. Mängitud 26 minutit.
Tasub meenutada, et Rootsi on sel MM-il suutnud neljast mängust kolmes suutnud enda värava puhtana hoida. Inglismaale on samas kõigis neljas senises matšis üks värav löödud.
Nagu kohtumise eel arvata võis, siis inglased on aktiivsemad. Nagu aga mängu eel sai räägitud, siis inglaste probleemiks on loomingulise mängujuhi puudus. Niimoodi on raske Rootsi kaitsemüüri lahti muukida.
Sterling veab ohtlikult palli ja jõuab Rootsi karistusala lähistele. Löögile saab lõpuks Kane, kelle löök läheb napilt postist mööda. Vint keeras inglaste jaoks valele poolele. Mängitud 19 minutit.
Täna on tõenäoliselt ees ootamas küllaltki omapärane mäng. Kumbki tiim ei ole just ülemäära loominguline. Samas tegutsevad mõlemad väga meeskondlikult ja distsiplineeritult. Seega võib lõpuks otsustavaks saada mõni eksimus, mitte mõni särav isiklik sähvatus.
Claesson saab 13. minutil paarikümne meetri pealt proovida. Löök läheb umbes poole meetri jagu üle värava.
Alli lõikab ohtlikult palli vahelt ning Tottenhami poolkaitsja otsib klubikaaslast Kane'i. Siiski on sööt Kane'i jaoks liiga terav. Mängitud seitse minutit.
Inglismaa alustab palli valdamisega. Kohtumise esimesed viis minutit on kulgenud väga luuravalt.
Rootsi paneb palli mängu!
Hümnide aeg. Esimesena tuleb esitamise Rootsi hümn, seejärel juba Inglismaa oma.

MM-il veerandfinaali jõudmisega võivad nii Inglismaa kui ka Rootsi tegelikult oma turniiri juba kordaläinuks lugeda. Inglaste lootused on alati küll väga suured, kuid arvestades viimaste suurturniiride tulemusi, siis tegemist on nende parima esitusega pärast 2006. aasta MM-i, kus jõuti samuti veerandfinaali.

Inglismaa koondis ei ole sel MM-il ülearu veenev olnud, kuid erinevalt tavapärasest on õnn olnud nende poolel. Nii õnnestus neil finaalturniiri alustada napi 2:1 võiduga Tuneesia üle ning kaheksandikfinaalis saadi lõpuks võit kirja ka penaltiseerias. Eelnevalt oli inglastel MM-il peal olnud ikka penaltiseeriate needus, kuid Kolumbia suudeti 11 m karistuslöökides 4:3 üle mängida.

Loe veel

Käimasoleval finaalturniiril on nooremapoolne Inglismaa koondis suutnud näidata lisaks kõigele ka ootamatult küpset mängu. Rünnakuliidri Harry Kane'i kõrval ei ole neil küll ülearu loomingulist keskvälja, kuid poolkaitse ja kaitse on suutnud mängida piisavalt kompaktselt ja distsiplineeritult, et hoida asjad enda väljakupoolel korras. Rünnakul tekivad inglastel mõned võimalused ikka ning Kane on varmas neid ära kasutama.

Sarnaselt Inglismaale on ka seekordne Rootsi koondis väga ühtne ja võitluslik meeskond. Pärast vanameistri Zlatan Ibrahimovici taandumist ongi rootslaste mäng muutunud tunduvalt distsiplineeritumaks ning ära on kadunud ka ühele mehele otsa vaatamine. Rootsi koondises on kõik mehed valmis vajadusel vastutust võtma. Rünnakul tahab seda vastutust kõige rohkem võtta Emil Forsberg.

Pilk ajalukku ütleb, et poolfinaali jõudmine oleks mõlema koondise jaoks suureks saavutuseks. Kui Inglismaa jõudis sinna viimati 28 aastat tagasi (1990. aasta MM-il), siis Rootsi oli viimati poolfinaalis 24 aastat tatagsi (1994. aastal).

Kui Inglismaa on 1966. aasta maailmameister, siis MM-il ongi nelja parema sekka jõutud ainult kahel korral. Rootsi on poolfinaalis mänginud aga neljal juhul. Lisaks 1994. aastale veel 1938., 1950. ja 1958. Finaalis on neist mängitud ainult viimasel juhul ja toona jäädi seal alla Brasiiliale.

Rootsi – Šveits 1:0

Rootsi ja Inglismaa veerandfinaal algab kell 17.00. Delfi Sport toob kohtumise käigu lugejateni otseblogi vahendusel.