BLOGI | Inglaste unistused purunesid: Horvaatia mängis ennast lisaajaga finaali!

(296)

Jalgpalli MM-i pühapäevases finaalis astub suurele prantsusmaale vastu väike Horvaatia, kes purustas poolfinaalis suurepärase turniiri teinud Inglismaa unistused, alistades nad lisaajal 2:1.

1:1 seisuga lõppenud normaalaja järel viis horvaadid finaali Mario Mandžukići 109. minuti tabamus.

Mäng algas kohe väga tormiliselt. Juba viiendal minutil läksid inglased juhtima, kui paremkaitsja Kieran Trippier põrutas 20 meetrilt väravasse suurepärase karistuslöögi. Tabamuse järel kontrollis Inglismaa avapoolaega hästi ning 45 minuti järel võisid inglased oma esitusega rahule jääda.

Teine poolaeg oli aga selgelt horvaatide oma - juba esimestest minutitest peale olid nemad väljakul ohtlikumaks pooleks ning mitmed head šansid kulmineerusid ka väravaga - 68. minutil saatis Šime Vršaljko väravaesisele hea tsenderduse, mille Ivan Perišić omapärase jalaliigutusega võrku saatis.

Horvaatia värava järel jäid inglased surve alla ning korduvalt oli õhus ka horvaatide teine tabamus, ent hoolimata inglaste mitmetest eksimustest jäi Jordan Pickfordi värav puutumata.

Lisaajal näitasid ehk esiti pisut paremat mängu taas inglased, ent sihile jõudsid ikkagi horvaadid - 109. minutil suunas Perišić palli peaga väravaesisele, kus Mario Mandžukić kaitsjaid ennetas ja selle võrku saatis: 2:1 Horvaatiale!

Inglased lõpetasid mängu sealjuures veel kümnekesi, kuna lisaaja teisel poolajal sai vigastada avavärava autor Trippier, kõik vahetused olid seks ajaks aga juba tehtud.

Horvaatia - Inglismaa
Sellest ajast saati, kui 1992. aastal FIFA edetabel loodi, on Horvaatia (20.) kõige madalama asetusega meeskond, kes MM-i finaali jõudnud.https://twitter.com/GracenoteLive/status/1017146491868205057
Horvaatia on play-off'is mänginud kolm lisaaega - kokku 90 minutit juurde. Sisuliselt üks terve mäng rohkem kui nende vastane Prantsusmaa!
Nii uskumatu kui see ka pole - nelja miljoni elanikuga Horvaatia on MM-i finaalis!
Horvaadid klaarivad ja KÕIK!
Pickford millegipärast üles ei tule. Sisuliselt kõik ülejäänud mehed on kastis.
Käsi. Inglismaa saab 30 meetri pealt karistuslöögi. Nüüd või mitte kunagi!
Viimane minut!
Rakitić ja Alli lähevad korra pusklema, aga mehed lahutatakse kiiresti.
Pikk pall ette, Subašić püüab. Inglased ei suuda end ohtlikuks teha.
120 minutit on täis tiksunud. Inglased üritavad veel meeleheitlikult. Neli lisaminutit!
Horvaatia viimane vahetus: Luka Modrić lahkub ovatsioonide saatel, sisse Badelj.
Lovren küll riivab palli, aga nurgalööki inglased ei saa.
Karistuslöök Inglismaale. Kõik mehed kasti!
Inglased jäävad samal ajal kümnekesi, Trippier on endal midagi ära tõmmanud. Aeg samal ajal tiksub armutult inglaste kahjuks.
Perišić lööb peale ning Inglismaa saab nurgalöögi. Mandžukić taas pikali, tema asemele tuleb vahetusest kaitsja Corluka.
Mandžukić on maas ja viitab krampidele. Inglased mängivad edasi - enne tegid sama ka horvaadid.
Inglaste viimane jokker kaardipakist. Jamie Vardy ründesse sisse, Kyle Walker kaitsest välja.
Mängida ümmarguselt kümme minutit. Kas inglased suudavad veel vastata?
Inglismaa karistussala juures jääb pall lahtiseks, Perišić suunab peaga edasi ning Mandžukić realiseerib väravaesisel!
HORVAATIA LÖÖB TEISE! HORVAATIA LÖÖB TEISE!
Horvaatia mängib nurgalöögi lühidalt lahti ning Brozović saab löögile, aga virutab väravast mööda!
Viimased 15 minutit algasid!
Lisaaja avapoolaeg on lõppenud! 1:1 seis püsib. Järjekordne penaltiseeria on 15 minuti kaugusel.
PICKFORD PÄÄSTAB! Mandžukićile tuleb väga hea madal tsenderdus ning ründaja saab ka varba vahele, ent Inglismaa väravavaht suudab oma keha vahele saada! Mandžukić jääb murule lebama.
Modrići hea sööt avab Horvaatiale võimaluse, ent Kramarići pealelöök blokeeritakse.
Horvaatia saab ääre pealt karistuslöögi, kui Rashford kaitses pisut liiga uljalt olukorda sisse läheb. Horvaadid teevad samal ajal oma teise vahetuse: Rebić välja, Kramarić sisse.
Inglased on lisaaega pisut paremini alustanud. 100 minutit on täitunud.
Joone pealt klaaritakse! Stones saab nurgalöögist peaga proovida, aga kaitsjad klaarivad väravajoonelt!
Dier proovib kohe kaugelt ning teenib nurgalöögi.
Inglismaa kolmas vahetus: Henderson välja, Dier sisse. Üks-ühele vahetus keskväljal.
Rebićile näidatakse teist korda selles mängus kollast kaarti, aga esimene kaart muudeti hiljem hoopis Mandžukićile.
Vahetus tehaksegi ära, kusjuures see on Horvaatia esimene üldse. Pivarić sisse, Strinić välja.
Strinić istub nüüd maas. Tundub, et ta on reie tagumist pisut vigastanud. Pivarić paneb ennast juba valmis.
Lisaaeg algas!
Inglismaa vahetab: vasakkaitsesse tuleb Youngi asemele Danny Rose.
Horvaatia viimane rünnak tulemust ei too ning me lähemegi lisaajale!
Kane saab ka peaga löögile, aga ei suuda palli väravaraamide vahele suunata.
Karistuslöök inglastele karistusala nurga lähistelt. Viimane võimalus tsenderduseks?
Kolm lisaminutit!
Lovren läheb 30 meetri pealt ajalugu tegema, aga põrutab palli peaaegu staadionilt välja.
Meeskonnad on kahe peale kokku teinud vaid ühe vahetuse. Omapärane.
87. minut tiksub täis. Seis endiselt 1:1. Kas Horvaatial tuleb kolmandat mängu järjest lisaaega pallida?
Segadus inglaste värava all, kui Pickford pisut ebaõnnestunult rusikaga klaarima tuleb, aga löök lendab väravast üle.
Inglased saavad nüüd ka vahelduseks natuke rünnata. Hendersoni löök lendab aga üle värava. Rashford on mängu pisut ärevust juurde toonud.
75 minutit mängitud. Inglased on pisut väristama hakanud. Horvaatia ründab.
Sterlingu asemele sekkub vahetusest Rashford.
Avapoolaja hea kontroll on haihtunud. Inglased on surve alla jäämas!
POST! Perišić saab kastist löögile ning ainult post päästab Inglismaa!
Paremalt äärelt Vršaljko tsenderdus ning Perišić lööb väga kõrge jalaga palli võrku. Kas VAR hakkab võimalikku ohtlikku mängu veel uurima?
HORVAATIA VIIGISTAB!
Walker blokeeris löögi alakõhu või kubemega ning nõuab nüüd arstide hoolt. Mängutempo tõmmatakse sellega mõistagi alla.
Horvaatial võimalus! Perišić saab löögile, ent kastis suudavad kaitsjad ennastsalgavalt blokeerida.
Sterling võetakse kastis maha, aga kohtuniku vile vaikib.
Lovrenil hakkab katus vaikselt ära sõitma. Mitmes olukorras on ta juba pisut põhjendamatult agressiivne olnud. Sedasi jätkates on kollane kaart soolas.
Pall käib nurgalöögist ohtlikult Horvaatia väravaesiselt läbi, aga lõpuks puhastatakse olukord ära.
Vahelduseks lootustandev rünnak ka inglastelt, kui Lingardi löök blokeeritakse korneriks. Teine poolaeg on seni olnud rohkem Horvaatia oma.
Strinić teenib nurgalöögi.
Walker võtab samuti kollase kaardi, sest takistab horvaatidel auti viskamast.
Mängu esimene kollane kaart tuleb Rebićile, kes virutab õhuvõitluses Walkerile käega näkku.
Teine poolaeg läks!
MM-i poolfinaalis on avapoolaja võitnud meeskond 18 korrast vaid ühel lõpuks kaotanud.https://twitter.com/BBCMOTD/status/1017120815639416833
VAR vaatab veel viimase karistuslöögi olukorda üle. Lovren kukkus võitluses Maguire'iga selliselt, et teda hoiti päris korralikult kinni. Mängijad lähevad aga riietusruumi.
Poolajavile kõlab! Inglismaalt kena poolaeg ja 1:0 edu on tõsiasi. Horvaadid olid küll mitmel korral ohtlikud, ent läbimurret ei tulnud.
Horvaadid saavad poolaja lõpetuseks küljejoone juurest karistuslöögi.
Vršaljko virutab kaugelt peale, aga sellel löögil küll lootust polnud. Poolaeg hakkab vaikselt läbi saama.
Lingard saab löögile, aga siseküljeüritus lendab väravast mööda. Mäng on alanud mõnusalt tempokalt, kiire värav tegi ka asja kindlasti lahtisemaks.
Horvaatidelt nüüd kaval pall karistusalasse ning Rebić on ka löögile pääsemas, ent Ashley Young suudab õigel ajal jala välja sirutada.
Rebić saab hästi löögile ning Horvaatia sai ka esimese löögi raamide vahele kirja.
Kane mängitakse Subašići vastu vabaks, esimese löögi väravavaht tõrjub, pall käib segaduse järel veel ka postis, enne kui otsajoone taga lõpetab. Kordused näitavad, et suluseisu tegelikult polnud.
USKUMATU VÕIMALUS! Aga tõuseb ka suluseisulipp!
Inglased kontrollivad mängu hetkel hästi. Ka vastase väljakupoolel suudetakse palli hoida.
Horvaadid proovivad taas kaugelt, aga ebatäpselt.
Horvaatia on nüüd natuke elavnenud ning ründab agaralt, aga Lovren võtab samal ajal poolkiire rünnaku ajal Kane'i maha.
Perišići löök lendab napilt postist mööda.
Inglastel on lühikese vahega kaks nurgalööki ning Maguire saab ka pea vastu, ent ei suuda palli väravaraamide vahele suunata.
Inglased üritavad palli võitmise järel väga kiiresti ees väledat Sterlingut leida. Temaga tuleb horvaatidel täna kõvasti tegemist.
Horvaatia saab nurgalöögi.
TRIPPIER LÖÖB SELLE SISSE! INGLISMAA JUHIB!
Fantastiline löök lati alla! Milline algus inglastele!
Äärekaitsjad Young ja Trippier palli taga.
Modrić võtab Alli maha ning Inglismaa saab neljandal minutil väga heast kohast karistuslöögi.
Inglismaal vaadatakse mängu väga suurtes massides. Ilmselt on Horvaatias sama lugu.https://twitter.com/BBCMOTD/status/1017106371542732802
Hümnide aeg!
Marju Ütt: Nii naised!Kas olete valmis? Mina olen küll Inglismaa võiduks täiega valmis ( koos koogi ja hunniku kommidega)!
Inglaste ridades üllatusi ei ole - aga Horvaatia poolelt alustab põhikoosseisus äärekaitsja Sime Vršaljko, kelle kohta liikusid eelnevalt kuuldused, et veerandfinaalis saadud vigastuse tõttu ta täna mängida ei saa. Tutkit!
Tere õhtust! Mängu alguseni on veel kaks tundi aega, aga fännid on juba päris tükk aega staadioni poole liikunud. Hetkepilt metroost:

Inglased ja horvaadid juba teavad, mis neid ees võib oodata: eilses esimeses poolfinaalis sai Prantsusmaa Belgia üle magusa 1:0 võidu. Seega: laupäevases pronksimatšis läheb tänase mängu kaotaja vastamisi Belgiaga, tänane võitja saab aga pühapäevases finaalis kokku prantslastega.

Inglismaa pääses viimati (ja seni ainsal korral) MM-finaalturniiril finaali 1966. aastal - toona suudeti kodupubliku ees ka kuldne karikas lõpuks võita. Horvaatia pole mitte kunagi varem finaali jõudnud, ent 20 aastat tagasi tuldi kolmandale kohale.

Inglismaa ja Horvaatia eelmised neli omavahelist kohtumist on olnud äärmiselt meeldejäävad. 2008. aasta EM-valiksarjas jäid kahel korral peale horvaadid, mis jättis Inglismaa toona finaalturniirilt eemale. Zagrebis Maksimiri staadionil peetud kohtumises, mille horvaadid 2:0 võitsid, said Gary Neville ja Paul Robinson sealjuures hakkama Inglismaa koondise ajaloo ühe kõige kentsakama ja kuulsama omaväravaga – äärekaitses mänginud Neville suunas väravavaht Robinsonile rutiinse tagasisöödu, mida Robinson suure hooga ründajate suunas hakkas virutama, ent pall võttis ebatasasel pinnasel täpselt enne Robinsonini jõudmist lahtise mätte pealt põrke, hüppas üle löögijala ning veeres väravasse.

See võttis inglaste valikturniiri toona väga hästi kokku – 2008. aasta EM on viimase paari kümnendi ainus suurturniir, millele Inglismaa ei suutnud kvalifitseeruda. Alagrupis jäädi alla ka Venemaale! Kes mäletab, siis toona oli samas valikgrupis veel ka Eesti koondis.

Kaks aastat hiljem vastasid inglased MM-valiksarjas aga magusa kättemaksuga – 4:1 ja 5:1 võidud horvaatide üle viisid Inglismaa Lõuna-Aafrikasse MM-ile, Horvaatia jäi aga koju. Eks näis, kelle kord on kolmapäeval peale jääda. Koju ei sõida aga veel igatahes keegi, sest kaotajale on ette nähtud veel ka laupäevane pronksimatš.

Kohtumine Moskvas Lužniki staadionil algab kell 21.00, Delfi Sport kajastab kohtumist otseblogis.